Mitragyn Speciosa je strom z čeledi Rubiaceae, který roste v Indonésii, Malajsii, Myanmaru a Thajsku. Po staletí se používá jako tradiční lék pro svou schopnost zmírňovat bolest, snižovat stres a zlepšovat koncentraci.
Listy tohoto stromu obsahují mitragynin, což je alkaloid, který je velmi podobný morfinu. Při konzumaci může vyvolat stav klidu a euforie. Účinek tohoto léku trvá asi 6 hodin.
Mitragyn Speciosa obsahuje řadu různých alkaloidů včetně mitrafylinu, 7-hydroxymitragyninu, mitraversinolu, mitrasulgyninu a rhynkofylinu. Nejdůležitějším alkaloidem je mitraphyllin, o kterém je známo, že v nízkých dávkách způsobuje zvýšení energie a hovornosti.
Popis stromu Kratomu
Mitragyna speciosa je v období sucha krátký opadavý nebo za určitých podmínek stálezelený strom dorůstající do výšky kolem 25 metrů s vstřícnými jednoduchými listy a nažloutlými květy. Pochází z jihovýchodní Asie a vyskytuje se v Thajsku, Indonésii, Malajsii, Myanmaru a Papui Nové Guineji.
K léčebným účelům se používají listy Mitragyna speciosa. Ukázalo se, že Kratom má některé opioidní vlastnosti, ale s menším návykovým potenciálem než tradiční opioidy.
Kratom je tropický strom z jihovýchodní Asie a Afriky. Listy stromu se používají k výrobě léků.
Listy Mitragyna speciosa se tradičně žvýkají nebo vaří ve vodě, aby se vytvořil čaj. Aktivní složky listů Kratom se vážou na opioidní receptory v mozku, což pomáhá zmírňovat bolest a snižovat úzkost. Listy Kratomu obsahují mitragynin a 7-hydroxymitragynin, které působí jako agonista opioidních receptorů v mozku a mají stimulační i sedativní účinky.
Kratom může pomoci zvládnout abstinenční příznaky u lidí závislých na heroinu nebo jiných opiátech, je návykový, protože obsahuje alkaloidy, které ovlivňují stejné receptory v mozku jako opiáty.
Používá se také jako alternativní léčba chronické bolesti, úzkosti, deprese a závislosti.
Rod dostal jméno od Korthals, protože listy připomínají listy rodu Mitra (druh mořského ježka). Mitragyna speciosa dostala svůj specifický přídomek „speciosa“, což znamená „okázalá“ nebo „krásná“. Druhové jméno také odkazuje na velké, nápadné květy, které tento strom produkuje.