L-Tryptofan: Nejen Pro Lepší Náladu a Kvalitnější Spánek!

L-Tryptofan: Nejen Pro Lepší Náladu a Kvalitnější Spánek!

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, což znamená, že si ji naše tělo nedokáže vyrobit a musíme ji získávat ze stravy. Je prekurzorem serotoninu, niacinu a melatoninu. L-tryptofan se nachází v potravinách, jako je krůtí maso, kuřecí maso, sója, ryby, oves, fazole, čočka, ořechy a semena. Níže jsou uvedeny některé ze zdravotních přínosů spojených s L-tryptofanem.

Co je l-tryptofan?

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si naše tělo nedokáže vytvořit. Musíme ji získávat ze stravy. L-tryptofan je prekurzorem serotoninu, niacinu a melatoninu.

Serotonin a melatonin jsou dva velmi důležité hormony v těle. Serotonin pomáhá udržovat pozitivní náladu, zatímco melatonin pomáhá regulovat spánek. Při nedostatku serotoninu můžeme zažívat pocity úzkosti nebo deprese. Melatonin je zodpovědný za to, že nám pomáhá dobře spát, a proto se mu někdy říká „spánkový hormon“.

Jak L-tryptofan funguje?

L-tryptofan působí tak, že zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Serotonin je chemický posel, který hraje roli v náladě, spánku a kognitivních funkcích. Doplňky stravy s L-tryptofanem mohou také zvýšit svalovou hmotu a sílu a snížit hladinu krevního tlaku. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je však důležité poradit se s odborníkem, zejména pokud máte zdravotní potíže.

Účinky

1.Lepší nálada

L-tryptofan může pomoci zlepšit náladu a zmírnit úzkost. L-tryptofan je totiž prekurzorem serotoninu, což je neurotransmiter, který se podílí na regulaci nálady a hladiny stresu. Některé studie prokázaly, že doplňování L-tryptofanu může snížit příznaky úzkosti u lidí s úzkostnými poruchami.

2.Lepší spánek

L-tryptofan vám může pomoci lépe spát. L-tryptofan je totiž prekurzorem melatoninu, což je hormon, který pomáhá regulovat cyklus spánek-bdění. Některé studie prokázaly, že doplňování L-tryptofanu může zlepšit kvalitu spánku u lidí s nespavostí.

3.Zlepšuje paměť a kognitivní schopnosti

L-tryptofan může přispět ke zvýšení kognitivních schopností a paměti. Serotonin totiž hraje roli v kognitivním výkonu a paměti. Některé studie prokázaly, že suplementace L-tryptofanem může zlepšit kognitivní výkon u lidí s kognitivními poruchami 

4.pomáhá budovat svaly

L-tryptofan může přispět ke zvýšení svalové hmoty a síly. Je to proto, že serotonin hraje roli v regulaci svalové funkce a růstu. Některé studie prokázaly, že suplementace L-tryptofanem může zvýšit svalovou hmotu a sílu u lidí s různými formami svalové dystrofie (skupina progresivních svalových onemocnění) 

5. Snižuje tlak

L-tryptofan může přispět ke snížení hladiny krevního tlaku. Je to proto, že serotonin hraje roli v regulaci hladiny krevního tlaku prostřednictvím svých účinků na nervový systém (sympatický nervový systém). Některé studie prokázaly, že doplňování L-tryptofanu může snížit hladinu krevního tlaku u lidí s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) 

6. Zmírňuje bolesti

L-tryptofan může pomoci zmírnit příznaky bolesti . je to proto, že serotonin hraje roli při vnímání bolesti prostřednictvím svých účinků na nervový systém (centrální nervový systém). Některé studie prokázaly, že doplňování L-tryptofanu může zmírnit příznaky bolesti u lidí s různými formami chronické bolesti (např. fibromyalgie) 

Doporučené dávkování

Doporučené dávkování L-tryptofanu závisí na věku, zdravotním stavu a dalších faktorech. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je nejlepší poradit se se zdravotníkem.

Co brát k l-tryptofanu?

Nejsou známy žádné interakce mezi L-tryptofanem a jinými léky, doplňky stravy nebo potravinami. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy se však vždy raději poraďte s odborníkem.

Jaké množství tryptofanu na spaní?

Neexistuje žádné stanovené dávkování L-tryptofanu pro spánek. Některé studie však uvádějí dávky od 500 mg do 5 g denně. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je vždy nejlepší poradit se s odborníkem.

Kdy začne účinkovat l-tryptofan?

L-tryptofan začíná účinkovat během 30 minut až 3 hodin po požití. Účinky L-tryptofanu se mohou u jednotlivých osob lišit.

Možné nežádoucí účinky

L-tryptofan je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván v doporučených dávkách. L-tryptofan je pro většinu lidí obecně bezpečný, pokud je užíván ústy v přiměřených dávkách. Může však způsobit některé nežádoucí účinky včetně žaludečních potíží, nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy, ospalosti a závratí. Může také zhoršit příznaky úzkostných poruch a bipolární poruchy. Proto je důležité se před užíváním jakýchkoli doplňků stravy poradit se zdravotníkem, zejména pokud máte zdravotní potíže.

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si naše tělo nedokáže vytvořit. Musíme ji pro naši stravu a má mnoho přínosů pro naše zdraví, včetně lepší nálady, spánku a kognitivních schopností. Může také pomáhat budovat svaly a snižovat hladinu krevního tlaku. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je však důležité poradit se s odborníkem, zejména pokud máte zdravotní potíže.

V jakých potravinách je obsažen l-tryptofan?

L-tryptofan se nachází v mnoha potravinách, včetně krůtího, kuřecího a hovězího masa, ryb, vajec, mléčných výrobků, ořechů a semen. Je k dispozici také ve formě doplňků stravy.

Kolik je v ananasovém džusu l-tryptofanu?

Množství L-tryptofanu v ananasové šťávě není stanoveno. Některé studie však uvádějí, že L-tryptofan je v malém množství přítomen v mnoha potravinách, včetně ananasové šťávy.

Ve 100gramech ananasu je 0.01 g l-tryptofanu, bude tedy záležet zda máte 100% ananasový džus a jakou metodou byl vyráběn.

Které sýry obsahují bílkoviny bohaté na l-tryptofan?

Neexistuje žádný seznam sýrů s vysokým obsahem L-tryptofanu. Některé studie však uvádějí, že L-tryptofan je v malém množství přítomen v mnoha potravinách, včetně sýrů.

Je l tryptofan návykový?

L-tryptofan není návykový. Může však způsobit některé nežádoucí účinky, včetně žaludečních potíží, nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy, ospalosti a závratí. Může také zhoršit příznaky úzkostných poruch a bipolární poruchy. Proto je důležité se před užíváním jakýchkoli doplňků stravy poradit se zdravotníkem, zejména pokud máte zdravotní potíže.

Mohu užívat L-tryptofan s alkoholem?

Není známa žádná interakce mezi L-tryptofanem a alkoholem. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je však vždy lepší poradit se s odborníkem.

Závěr 

Závěrem lze říci, že suplementace l-tryptofanem má mnoho zdravotních přínosů díky jeho schopnosti zvyšovat hladinu serotoninu v těle, což následně vede k pozitivním účinkům na náladu, hladinu stresu, kvalitu spánku, kognitivní výkonnost a paměť a také ke snížení příznaků bolesti. Pokud zvažujete užívání doplňků stravy s l-tryptofanem, poraďte se nejprve se svým lékařem, abyste se ujistili, že jsou pro vás vhodné..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Jak Jednoduše Urychlit
Spalovaní Tuku?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!
ZÍSKEJTE 20% SLEVU
10
days
10
hodin
10
minut
10
vteřin
Na nejlepší produkty a doplňky stravy pro kvalitní spánek a rychlejší usnutí!
ZÍSKEJTE 20% SLEVU
10
days
10
hodin
10
minut
10
vteřin
Na nejlepší produkty a doplňky stravy pro kvalitní spánek a rychlejší usnutí!