L-Tyrosin: Opravdu Funguje? [Účinky, Dávkování & Rizika]

L-Tyrosin: Opravdu Funguje? [Účinky, Dávkování & Rizika] 2023

Tyrosin je aminokyselina, která se nachází v potravinách bohatých na bílkoviny. Je dostupná také jako doplněk stravy. Tyrosin se používá při stavech, jako jsou deprese, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), narkolepsie a Parkinsonova choroba. Používá se také ke zlepšení schopnosti myšlení a paměti.Někteří lidé ji užívají proti stresu a na podporu hubnutí .

Co je L-tyrosin?

L-tyrosin je přirozeně se vyskytující aminokyselina, která hraje důležitou roli při tvorbě neurotransmiterů v těle. Nachází se v mnoha potravinách, včetně libových bílkovin, mléčných výrobků a celozrnného ovsa. Existují dvě hlavní formy tyrosinu – N-acetyl-L-tyrosin a L-tyrosin. L-tyrosin je nejčastěji používanou formou pro doplňování, protože je biologicky dostupnější.

Jak Funguje

Předpokládá se, že tyrosin působí tak, že zvyšuje hladinu noradrenalinu a dopaminu v mozku. To jsou chemické látky, které jsou důležité pro náladu, soustředění a hladinu energie

Účinky

Účinky tyrosinu na lidský organismus se stále zkoumají, ale mezi možné přínosy patří lepší vytrvalost při cvičení, lepší pracovní paměť a pozornost, a dokonce i snížení hmotnosti.

Tyrosin je prekurzorem dopaminu, adrenalinu a noradrenalinu, které hrají důležitou roli při spalování tuků a termogenezi. Pokud tedy chcete podpořit své úsilí o hubnutí, tyrosin může být vhodným doplňkem stravy. K potvrzení těchto účinků je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Výzkumy účinků tyrosinu se různí. Některé studie naznačují, že může zlepšit duševní funkce a snížit stres, zatímco jiné studie nezjistily žádný přínos.

Nemusíte brát suplementy, stačí když budete mít potravu bohatou na bílkoviny, zejména živočišné.

Co o něm říkají studie

L-tyrosin má pro lidský organismus řadu přínosů, včetně snížení stresu, zlepšení nálady a zvýšení výkonnosti. Studuje se také jeho potenciální role v prevenci Alzheimerovy choroby a demence.

Sportovci užívají tyrosin ke zlepšení vytrvalosti a snížení příznaků vyčerpání.L-tyrosin je aminokyselina, která má pro lidské tělo řadu výhod. Pomáhá snižovat stres, zlepšovat náladu a zvyšovat výkonnost. Zkoumá se také její potenciální role v prevenci Alzheimerovy choroby a demence. Sportovci užívají tyrosin pro zlepšení vytrvalosti a snížení příznaků vyčerpání.

V jedné studii bylo prokázáno, že tyrosin pomáhá lidem lépe snášet stres. V této dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii vědci zkoumali účinky tyrosinu na osoby, které byly vystaveny chladu a nedostatku kyslíku po dobu asi pěti hodin. Výsledek studie potvrdil, že ti, kteří dostávali tyrosin, snášeli popsaný stres výrazně lépe.

Je bezpečný?

Doplňky stravy s tyrosinem jsou obecně považovány za bezpečné, pokud jsou užívány podle návodu. Mezi nežádoucí účinky však mohou patřit bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem a podrážděnost. Vysoké dávky tyrosinu mohou také způsobit vysoký krevní tlak a srdeční frekvenci .

Vzhledem k možným rizikům je důležitése před užíváním tyrosinu nebo jakéhokoli jiného doplňku stravy poraďte s lékařem. Tyrosin by neměl být užíván místo léků, které vám předepsal lékař .

Vedlejší účinky

Mezi časté nežádoucí účinky l tyrosinu patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, průjem a závratě. Mezi méně časté nežádoucí účinky patří úzkost, potíže se spánkem a bušení srdce. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a odeznívají samy bez nutnosti lékařského zásahu.

Pokud však některý z těchto nežádoucích účinků přetrvává nebo se stane obtěžujícím, je důležité poradit se s lékařem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Kromě toho může l tyrosin interagovat s některými léky (např. inhibitory MAO) a neměl by být užíván bez předchozí porady s lékařem nebo lékárníkem.

Zdroje

Přírodní zdroje

Mezi potravinové zdroje tyrosinu patří:

K dispozici jsou také doplňky stravy obsahující tyrosin.

Nejlepší doplňky stravy obsahují l tyrosine

Stejně jako u všech doplňků stravy se i při užívání l tyrosinu mohou vyskytnout nežádoucí účinky. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, průjem a závratě. Nicméně v čisté formě bez přidaných plnidel, pojiv nebo umělých přísad. Stejně jako u všech doplňků stravy je důležité vybrat si výrobek od renomovaného výrobce, který používá správnou výrobní praxi (GMP) a získává suroviny od spolehlivých dodavatelů.

Při užívání doplňků stravy s l-tyrosinem je důležité pečlivě dodržovat pokyny na etiketě a začít s nejnižší doporučenou dávkou. Pokud máte nějaké již existující zdravotní potíže nebo užíváte nějaké léky na předpis, je vždy nejlepší poradit se před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se zdravotníkem.

Doporučujeme následující produkty:

  • LSP L-Tyrosin 100% 100 g
  • Nutrend TYROSINE 120 kapslí
  • Swanson N-Acetyl L-Tyrosine, 350 mg, 60 kapslí

Jak správně dávkovat

Tyrosin je aminokyselina, která se používá k tvorbě bílkovin. Může být také použita k tvorbě neurotransmiteru dopaminu, který se podílí na náladě, motivaci, potěšení a soustředění. Někteří lidé užívají tyrosin ke zlepšení duševní výkonnosti nebo ke snížení stresu.

Doporučená dávka tyrosinu je 500 mg denně. Tyrosin lze užívat s jídlem nebo bez jídla. Pokud užíváte tyrosin s jídlem, může to pomoci snížit nežádoucí účinky nevolnosti a zvracení. Tyrosin by se měl užívat nejméně 3 týdny, než zaznamenáte zlepšení příznaků.

Závěrem

L-tyrosin je aminokyselina obsažená v mnoha potravinách, která je dostupná také jako doplněk stravy. Není esenciální, což znamená, že si ji tělo dokáže vyrobit, ale může být prospěšné ji užívat i jako doplněk. L-tyrosin je prekurzorem tyroxinu a trijodtyroninu, což jsou důležité hormony pro udržení hladiny energie a metabolické funkce. Bylo prokázáno, že je užitečný při hubnutí a také v boji proti příznakům sezónní afektivní poruchy. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy se vždy poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že jsou pro vás vhodné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
JAK ZRYCHLIT
METABOLISMUS?
Jak rychle a bez námahy
Spálit Tuk?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► důležitá pravidla hubnutí tento týden zcela ZDARMA!
E-book ► důležitá pravidla hubnutí tento týden zcela ZDARMA!