Co Je A Jak Probíhá Prvotrimestrální Screening?

Co je a jak probíhá prvotrimestrální screening? 2023!

První trimestr těhotenství je období, kdy je děloha ještě malá a roste. Embryo nebo plod se rychle vyvíjí a jsou velmi malé. To znamená, že při běžném těhotenském testu je obtížné něco jasně vidět.

Nejběžnějším způsobem, jak zjistit těhotenství v první čtvrtině těhotenství, je udělat si domácí těhotenský test nebo se vyčůrat na časnou ultrazvukovou tyčinku (viz níže).

Co je a jak probíhá prvotrimestrální screening?

Je důležité diagnostikovat genetická onemocnění brzy během procesu těhotenství, protože to matce umožňuje přijmout nezbytná opatření, pokud ví, že její dítě bude mít problém.

Vyšetření

Biochemické vyšetření séra matky se provádí v těhotenství odběrem krve mezi 10. a 11. týdnem. Lze ji provádět častěji, než je doporučeno, ale optimální období pro ultrazvukové vyšetření v těhotenství je od 12. do 14. týdne.

PAPP-A a volný beta HCG se vyšetřují v biochemickém profilu jedince. Testuje se placentární růstový faktor. Kromě optimálního období, velikosti plodu a vzdálenosti hypofýzy (45–84 mm) by měla být změřena funkce močového měchýře. PPokud se vám nedávno narodilo dítě s Downovým syndromem a všimnete si abnormálního hromadění tekutiny kolem obličeje a v dutinách, může to být příznak Downova syndromu.

Dalšími indikátory zvýšeného rizika mohou být:

Při nedostatku nosní kůstky je to obvykle způsobeno genetickými poruchami. Funkce trikuspidální chlopně v srdci neboli trikuspidální regurgitace je další známkou rizika, kterou lze hodnotit ultrazvukem. Podíváme se na některé základní milníky toho, jak proces vyšetření funguje…

Měříme také rychlost průtoku krve z pupeční žíly do dolní duté žíly az těchto cév do děložních tepen. Vypočítáváme řadu rizik, pokud jde o těhotné ženy, měřením tří proměnných.

Výpočet rizika

Počítačový program využívající data z různých zdrojů, jako jsou ultrazvuková měření a krevní testy, je schopen přesně určit riziko abnormalit fetální DNA. Celkově to znamená lepší zdravotní péči.

Výsledky výpočtů

Je šance, že 90 % těhotných žen nebude mít žádný z problémů uvedených v daném vstupním textu. Jinými slovy, existuje šance, že 1 z 9 těhotných žen bude mít Downův syndrom.

Měli byste vzít buď choriové klky (CVS) nebo plodovou vodu (aminocentéza), pokud je pravděpodobnost, že se to týká, vyšší než 1:100.

Pokud je riziko menší než 1:1,001, není se čeho obávat a vyšetření chromozomálního vybavení se nedoporučuje. Pokud je zjištěno velmi vzácné genetické onemocnění, které existuje pouze u jednoho nebo dvou z každých 1000 těhotenství, matka učiní konečné rozhodnutí o pokračování nebo ukončení těhotenství pod vedením svého lékaře.. Při zvýšeném riziku komplikací v důsledku těhotenství doporučujeme užívat Anopyrin 100-150 kg denně mezi 14. a 36. týdnem. Musí vám jej poskytnout váš lékař.

Testování DNA

Ženy mohou pomocí krevního testu zjistit, zda jejich plod má určité chromozomální poruchy, jako je Downův syndrom. Při použití tohoto nástroje je téměř 99% šance na úspěch. Tento test je vhodný pro osoby všech věkových kategorií, protože jej lze provádět již od 10. týdne těhotenství. Ultrazvuk se používá ke zjištění velikosti a zdraví plodu v prvním trimestru. Toto vyšetření může být poměrně nákladné, ale není hrazeno pojišťovnou. Ženy, u kterých bylo zjištěno, že mají plod se specifickou vadou, nemusí mít nárok na soukromou péči nebo si ji budou muset hradit z vlastní kapsy.

Jak správně provést screening v prvním čtvrtletí těhotenství

Obvykle se doporučuje koupit si sadu těhotenských testů a začít ji používat při prvních známkách vynechání menstruace. To však může být příliš pozdě a pokud budete testováni příliš pozdě, nemusíte být schopni získat přesný výsledek.

Existuje několik věcí, které byste měli vědět, pokud jde o screening v prvním čtvrtletí těhotenství, než si koupíte testovací soupravy.

Když si uvědomíte tyto faktory, budete mít klid, protože budete vědět, že postupujete podle správných kroků, abyste mohli správně promítat.

Závěr: Pro svůj klid začněte dělat druhý trimestr nebo test prvního trimestru ještě dnes

Test druhého trimestru se používá k určení, zda se plod vyvíjí normálně. Test prvního trimestru se používá k určení, zda má plod nějaké zdravotní problémy.

Závěrem lze říci, že existuje mnoho důvodů, proč byste měli jít na ultrazvuk ve druhém nebo prvním trimestru ještě dnes.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend