Proč Máme Černé Tečky Na Nose A Jak Se Jich Zbavit Doma!

Pokud máte na nose černé tečky, nejste sami. Mnoho lidí trpí tímto stavem, který je často způsoben ucpanými póry. Ve většině případů se černých teček na nose není třeba obávat a lze je léčit doma. Pokud jsou však tečky velké nebo četné, možná budete chtít navštívit dermatologa.

Co způsobuje černé tečky na nose?

Naprostá většina černých teček na nose jsou ve skutečnosti ucpané póry. Když se v pórech zachytí kožní maz a odumřelé kožní buňky, mohou oxidovat a zčernat. To je zvláště časté u lidí s velkými póry nebo mastnou pletí. Černé tečky mohou být také způsobeny usazenými nečistotami a make-upem. Pokud si každý den důkladně nečistíte obličej, nečistoty a make-up se nakonec v pórech zachytí a způsobí jejich zčernání.

Proč je nos nejvíce náchylný na černé tečky?

Existuje několik důvodů, proč je nos nejvíce náchylný k tvorbě černých teček.

  • Za prvé, nos má více mazových žláz než kterákoli jiná část obličeje. Tyto žlázy produkují maz, který může ucpávat póry a vést ke vzniku černých teček.
  • Za druhé, kůže na nose je silnější než na jiných částech obličeje, což znesnadňuje vylučování mazu a odumřelých kožních buněk z pórů. A konečně, nos je často jedním z prvních míst, kterých si lidé všimnou, když mají černé tečky, protože je to tak viditelná oblast.

Jak se zbavit černých teček na nose

 Mnoho lidí se denně potýká s černými tečkami. Mohou být frustrující a je obtížné se jich zbavit. Existuje však několik věcí, které můžete udělat doma, abyste se černých teček zbavili rychle a účinně:

1.Lepící proužky

Jednou z metod je použití proužku na odstranění pórů. Pásky na póry fungují tak, že se přichytí na nečistoty a olej, které ucpávají póry. Po odstranění proužku se nečistoty a olej dostanou s ním a póry zůstanou čisté a průhledné. Tato metoda je poměrně jednoduchá a měla by trvat jen několik minut 

2.Přípravky s bbenzoylperoxidem

Další metodou, kterou můžete vyzkoušet, je použití přípravku s benzoylperoxidem. Benzoylperoxid funguje tak, že ničí bakterie, které způsobují akné. Funguje také tak, že vysušuje přebytečný olej, který ucpává póry. Tato metoda může trvat několik týdnů, než se dostaví výsledky, ale z dlouhodobého hlediska je účinná 

3.Přípravky s retinolem

Poslední metodou, kterou probereme, je používání retinoidů. Retinoidy jsou deriváty vitaminu A, které fungují tak, že zvyšují buněčnou obměnu. To pomáhá uvolnit póry a rychle se zbavit černých teček. Tuto metodu je však třeba používat s opatrností, protože retinoidy mohou při příliš častém používání způsobit podráždění 

4.Exofilace nosu s domácím peelingem

Můžete také zkusit exfoliaci obličeje pomocí domácího peelingu. Pomůže vám to odstranit odumřelé kožní buňky, které mohou ucpávat póry a způsobovat černé tečky.

Chcete-li si vyrobit peeling, jednoduše smíchejte 1 lžičku jedlé sody se 2 lžícemi vody. Krouživými pohyby směs jemně vmasírujte do nosu a opláchněte teplou vodou. Pro dosažení nejlepších výsledků provádějte tento postup jednou týdně.

5.Dostatečně hydratujte své tělo i pleť

Důležité je také udržovat pleť hydratovanou. Tím zabráníte tvorbě černých teček a udržíte si zdravý vzhled pleti

Toho můžete dosáhnout každodenním pitím velkého množství vody a používáním hydratačního krému na obličej.

6.Nešahejte si a nemněte si nos!

Poslední věc, kterou je třeba mít na paměti, je nedotýkat se nosu ani si ho netřít. To může šířit bakterie a zhoršit stav černých teček .

Pokud domácí léčba nezabírá nebo pokud máte velké či četné černé tečky, možná budete chtít navštívit dermatologa. Dermatolog vám může předepsat silnější léky, například retinoidy nebo antibakteriální přípravky. Může vám také doporučit pravidelné ošetření obličeje nebo mikrodermabrazi, která vám pomůže udržet póry čisté.

Jak si vybrat produkt na černé tečky?

Většinu černých teček na nose lze ošetřit doma pomocí volně prodejných přípravků. Hledejte přípravek na čištění pórů nebo odstraňovač černých teček, který obsahuje kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid. Tyto složky pomohou uvolnit póry a zabrání tvorbě nových černých teček. Ujistěte se, že používáte jemný čisticí prostředek – drsné peelingy vaši pokožku pouze podráždí a problém ještě zhorší.

Kdy navštívit dermatologa?

Pokud jste vyzkoušeli všechny tyto metody a stále máte na nose černé tečky, možná je čas navštívit dermatologa. Dermatolog vám může předepsat léky, které vám pomohou se černých teček rychle zbavit. Pokud máte velké nebo četné černé tečky, může dermatolog

Černé tečky mohou být frustrující, ale existuje několik věcí, které můžete udělat doma, abyste se jich rychle a účinně zbavili! Zkuste použít pásky na póry, benzoylperoxid nebo retinoidy a vyčistěte svou pleť během chvilky!

Jakým produktům se musíte vyhnout!

Při léčbě černých teček se musíte vyvarovat několika věcí. Drsné peelingy vaši pokožku pouze podráždí a problém ještě zhorší, proto nezapomeňte používat jemné čisticí prostředky. Měli byste se také vyvarovat dotýkání nebo tření nosu, protože to může šířit bakterie a zhoršovat stav černých teček. Pokud domácí léčba nezabírá, je možná na čase navštívit dermatologa, který vám poskytne silnější léky.

Závěr 

Černé tečky na nose jsou běžným problémem, který lze obvykle léčit doma pomocí volně prodejných přípravků. Pokud však domácí léčba nezabírá nebo pokud máte velké či četné černé tečky, možná budete chtít navštívit dermatologa, který vám poskytne silnější léky nebo profesionální ošetření.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend