Co Vytáhne Zánět Ze Zubu

Co vytáhne zánět ze zubu?

Pokud vás někdy bolel zub, víte, jak vyčerpávající to může být. Bolest může vyzařovat ze zubu až do hlavy a ztěžuje vám soustředění na cokoli jiného. Při návštěvě zubaře vám možná řeknou, že potřebujete kořenový kanálek. Co přesně ale kořenový kanálek je a proč ho můžete potřebovat? 

Příčiny zánětu zubu

Zánět tkáně uvnitř zubu může způsobit několik různých věcí. Nejčastěji se jedná o hluboký zubní kaz. Když se bakterie z kazu dostanou do zubní dřeně, mohou způsobit infekci. Další častou příčinou je prasklý nebo naštípnutý zub. I to může umožnit bakteriím proniknout do zubní dřeně a způsobit infekci

Proč byste mohli potřebovat kořenový kanálek?

Americká asociace endodontistů definuje kořenový kanálek jako „ošetření sloužící k opravě a záchraně zubu, který je silně zkažený nebo se infikuje“ Kořenový kanálek je v podstatě nutný, když dojde k zánětu nebo infekci měkkých tkání uvnitř zubu, tzv. zubní dřeně. Zánět nebo infekce mohou být způsobeny mnoha příčinami, včetně hlubokého zubního kazu, opakovaných stomatologických zákroků na zubu, prasklin nebo třísek v zubu nebo úrazu zubu 

Jakmile dojde k zánětu nebo infekci zubní dřeně, je třeba ji odstranit, aby se zub zachránil. Při zákroku kořenového kanálku se zubní lékař dostane do vnitřní části zubu a odstraní dřeň. Poté vyčistí a vydezinfikuje vnitřek zubu a následně jej zaplombuje a zapečetí. V některých případech může být na zub nasazena také zubní korunka, která jej chrání před dalším poškozením 

Co vytáhne zánět ze zubu?

Existuje několik věcí, které mohou pomoci vytáhnout zánět ze zubu, včetně:

  • Vyplachování úst teplou vodou
  • Pravidelné čištění zubů
  • Každodenní čištění zubů zubní nití
  • Konzumace zdravé stravy
  • Vyhýbání se sladkým a kyselým potravinám
  • Přestat kouřit
  • Používání ústní vody určené na zanícené dásně
  • Antibiotika

Pokud se u vás objeví zánět zubu, je nejlepší co nejdříve navštívit zubního lékaře. Ten bude schopen určit příčinu zánětu a doporučit nejlepší způsob léčby.

Prevence zánětu zubu

  1. Nejlepším způsobem, jak zabránit zánětu zubu, je dodržovat správnou ústní hygienu. To znamená čistit si zuby alespoň dvakrát denně, alespoň jednou denně používat zubní nit a pravidelně navštěvovat zubního lékaře na prohlídky a čištění.
  2. Zdravá strava a vyhýbání se sladkým a kyselým potravinám může také pomoci snížit riziko vzniku zánětu zubů

Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy týkající se zánětu zubů, určitě se poraďte se svým zubním lékařem. Ten vám pomůže určit příčinu zánětu a doporučí nejlepší způsob léčby.

Závěr 

Pokud pociťujete bolest zubů, je důležité co nejdříve navštívit zubního lékaře. Pouze vyškolený odborník dokáže určit, zda potřebujete kořenový kanálek, nebo ne. Pokud vám však kořenový kanálek doporučí, buďte si jisti, že se jedná o běžný zákrok, který může váš zub zachránit před dalším poškozením.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via