Extrakce Neprořezané Osmičky & Co Dělat Po Vytržení!

Extrakce Neprořezané Osmičky & Co Dělat Po Vytržení! 2023

Po vytržení zubu je důležité vyhnout se určitým činnostem. Patří mezi ně kouření, pití alkoholu a jakákoli namáhavá činnost. Je také dobré ledovat oblast a jíst měkká, chladná jídla. To pomůže usnadnit proces hojení.Extrakce zubu znamená jeho vyjmutí z jamky v kosti. Důvodem může být zubní kaz, poškození nebo ortodontické důvody. Zákrok je obvykle bezbolestný, protože se vždy používá lokální anestezie. Existují však pokyny pro následnou péči, které je třeba dodržovat, aby bylo zajištěno správné hojení. Ty zahrnují vyhýbání se určitým činnostem a potravinám a naopak zaměření na jiné

Po vytržení zubu se budete chtít vyhnout kouření, pití alkoholu a všemu, co by mohlo způsobit napětí nebo krvácení. Místo toho oblast ledujte a jezte měkká, chladná jídla. To pomůže jak s úlevou od bolesti, tak s procesem hojení. dodržováním těchto jednoduchých kroků budete na cestě k uzdravení během okamžiku!

Mohlo by vás zajímat: Váček na dásni: Příčiny, Léčba & Prevence!

Extrakce neprořezané osmičky, je to dobrý nápad?

Zuby moudrosti jsou již po staletí známé jako osmistěny. V důsledku fylogenetického vývoje se čelisti postupně zmenšují, ale velikost zubů se nemění. To může v dnešní populaci často vést k tomu, že zuby moudrosti jsou impaktované a nemohou se prořezat do správné polohy. Pokud jsou nesprávně umístěny, mohou způsobit poškození sousedního zubu nebo se obtížně čistí, což vede ke vzniku zubního kazu nebo zánětu dásní. Ve značném počtu případů mohou zůstat neprořezané v kosti a poškodit kořen sousedního zubu.

Obecně platí, že pokud jsou osmičky správně umístěny v zubním oblouku a prostor mezi nimi a sousedními zuby lze čistit mezizubními kartáčky, ponechávají se na místě. Pokud jsou však v nevhodné poloze, která může způsobit poškození sousedního zubu nebo hrozí případné komplikace kvůli obtížnému čištění, je vhodnější je včas extrahovat.

Co dělat po vytržení zubu

Co dělat po extrakci zubu? Zde je seznam věcí, které byste měli udělat, a také seznam věcí, kterých byste se měli vyvarovat.

Udělejte

 • Vezměte si léky proti bolesti, které vám předepsal zubař nebo lékař. Pomůže vám to od bolesti a nepohodlí, které můžete pociťovat.
 • Přikládejte si na obličej studený obklad po dobu 15 minut, abyste snížili otok.
 • Od následujícího dne po extrakci si jemně vyplachujte ústa teplou slanou vodou. To pomůže udržet oblast čistou a bez infekce.
 • Prvních několik dní po extrakci jezte měkkou stravu. Jakmile se oblast zahojí, můžete se vrátit k běžné stravě.

Vyhýbejte se

 • Kouření cigaret nebo používání jakýchkoli tabákových výrobků. To může zpomalit hojení a zvýšit riziko komplikací
 • Prvních několik let pijte brčkem. To může způsobit, že se sraženina uvolní a vznikne suchá jamka.
 • Příliš intenzivní čištění zubů v blízkosti místa extrakce. To může oblast podráždit a oddálit hojení.
 • Nejméně týden po extrakci nejezte tvrdé, křupavé nebo žvýkací potraviny. To může způsobit bolest a narušit proces hojení.
 • Až se vše zahojí, zajděte si na dentální hygienu.

Pokud se u vás objeví neobvyklé příznaky, jako je nekontrolované krvácení, silná bolest nebo horečka, kontaktujte svého zubního lékaře. Mohou to být příznaky komplikací a vyžadují okamžité ošetření.

Dodržování těchto jednoduchých kroků vám pomůže rychle se zotavit a vyhnout se případným komplikacím. Pokud máte jakékoli dotazy nebo obavy, určitě se obraťte na svého zubního lékaře.

Jak si vytrhnout zub

Je důležité znát základy správného vytržení zubu, než se o to pokusíte doma. Budete potřebovat některé pomůcky, jako je gáza, studený obklad a extrakční souprava, které lze zakoupit ve většině lékáren. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a budete na cestě k odstranění obtížného zubu během chvilky!

 1. Začněte sterilizací všech nástrojů. To zahrnuje vařící vodu na gázu a alkohol na čištění extrakční soupravy. Do otevřené rány nechcete zavést žádné bakterie.
 2. Poté znecitlivěte oblast kolem zubu studeným obkladem nebo ledovou tříští zabalenou do gázy. To pomůže zmírnit bolest během extrakce i po ní.
 3. Jakmile je oblast znecitlivěna, použijte kleště, které jsou součástí extrakční soupravy, k uvolnění zubu z jamky. Možná s ním budete muset trochu kývat sem a tam, než se uvolní.
 4. Pokud je zub stále spojen nějakou tkání, opatrně ji prořízněte ostrým nožem.5. Nakonec na místo přiložte gázu, abyste zastavili krvácení. Na vnější stranu úst přiložte studený obklad, abyste snížili otok.

Během několika dní po extrakci byste měli navštívit svého zubního lékaře na kontrolní vyšetření. Zkontroluje, zda se rána správně hojí a zda se neobjevily známky infekce. Pokud máte jakékoli obavy nebo otázky, neváhejte se zeptat!

Doporučujeme: Vyviklaný Zub: Co dělat u dětí i dospělých!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via