Jak Napsat Značku Průměru Ø Na Klávesnici: 4 Jednoduché Metody!

Jak Napsat Značku Průměru Ø Na Klávesnici: 4 Jednoduché Metody!

Symbol průměru (Ø) se v matematice a vědě používá k označení poměru jedné veličiny k druhé, například průměru kruhu k jeho poloměru. S tímto symbolem se setkáte také ve strojírenství, kde se často používá k označení průměrů šroubů nebo jiných předmětů. Znalost zadávání symbolu průměru na klávesnici může být užitečná pro celou řadu projektů a narozdíl od znaku zavináče skoro nikdo neví jak tento znak napsat!

1. Používání klávesových zkratek 

Zadání symbolu průměru ⌀ je snadné a zabere jen několik kroků. Chcete-li jej vložit do dokumentu, začněte přepnutím klávesnice na klávesu Numeric Lock a poté stiskněte levý alt umístěný vedle mezerníku. Při stisknutém levém altu zadejte na numerické klávesnici číslo 0248. Tím se vygeneruje symbol průměru. Jakmile to uděláte, stačí uvolnit všechny klávesy a symbol se objeví na požadovaném místě. Symbol můžete také zkopírovat a vložit z jiných zdrojů nebo jej alternativně vyhledat v mapě znaků počítače.

Druhá varianta menšího znaku průměru:

K tomu je třeba při zadávání číselného kódu na numerickém bloku držet stisknutou klávesu Alt. V tomto případě je kód „0216“ a měl by být zadán za současného držení klávesy alt. Po provedení tohoto úkonu by se na obrazovce měl objevit symbol Ø. 

2. Použití mapy znaků 

Další možností zadání symbolu průměru je použití nástroje Mapa znaků systému Windows. Tento program naleznete po vyhledání „Character Map“ ve vyhledávacím řádku počítače. Po otevření procházejte všechny znaky, dokud nenajdete Ø, a pak na něj dvakrát klikněte. Poté budete mít možnost jej zkopírovat a vložit do libovolného dokumentu nebo textového pole, které podporuje možnost formátování textu.  

3. Použití klávesových zkratek pro zadávání textu Unicode 

A konečně, pokud používáte počítač Mac, máte k dispozici zkratky Unicode pro zadávání speciálních znaků, jako je Ø, do dokumentů nebo textových polí. Tuto funkci zpřístupníte jednoduše současným stisknutím kláves „Command + Control + mezerník“. Zobrazí se malé okno s několika ikonami představujícími různé kategorie znaků; klikněte na jednu z nich a vyberte znak, který z této kategorie potřebujete (v tomto případě Ø). Tím se tento znak automaticky přidá do vybraného dokumentu nebo textového pole, aniž byste jej museli kopírovat a vkládat odjinud. 

4. Pomocí wordu

Pokud chcete proniknout hlouběji do možností aplikace Word, může vám nabídnout skvělou funkci pro vkládání symbolu matematického průměru. Chcete-li vložit symbol průměru, otevřete dokument aplikace Word a stiskněte tlačítko Vložit. V pravé horní liště pod označením Rovnice najdete tlačítko „Symbol“, kde se objeví řecké písmeno omega (neboli plný úhel). Hned vedle něj je slovo Symbol – klikněte na něj a najdete mnoho možností pro rovnice a symboly. První diagram naznačuje, že se jedná o znaménko průměru – což je hlavní diagram spojený se symbolem matematického průměru. pokud tedy chcete při psaní ve Wordu přidat trochu matematické přesnosti, nezapomeňte, že tento užitečný nástroj je v něm již zabudován!

Závěr

Je jedno, na jakém projektu pracujete, znalost psaní speciálních symbolů, jako je Ø, může být opravdu užitečná při práci s matematickými rovnicemi nebo inženýrskými diagramy, které vyžadují přesná měření na úrovni milimetrů nebo nanometrů! Pro ty, kteří nevědí, jak je vypsat ručně, je k dispozici spousta možností podle toho, s jakým typem počítačového systému pracují – kódy Alt pro uživatele systému Windows a zkratky Unicode pro uživatele systému Mac – které vložení speciálních znaků do dokumentů velmi usnadní!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via