Jména Čarodějnic: Seznam Nejznámějších Z Pohádek a Mytologie!

Jména Čarodějnic: Seznam Nejznámějších Z Pohádek a Mytologie!

Čarodějnice – neboli moudré ženy – jsou nedílnou součástí folklóru a lidového náboženství již od pradávna. Od sibyl ve starém Řecku až po lstivé lidičky ve středověké Evropě plnily čarodějnice nejrůznější role v mnoha kulturách po celém světě. Mnoho slavných čarodějnic je proto známo pod svým jménem a některé se staly ikonickými postavami populární kultury. Podívejme se na některá z těchto jmen a na to, co znamenají. 

1. Saxana: Dívka na koštěti (1971) 

Film Saxana z roku 1971 je naprostou klasikou mezi českými pohádkami. Příběh vypráví o Saxaně, mladé čarodějnici, kterou její učitel omylem přehlédl, když přišel čas učit se kouzlit. Vydává se na divoké dobrodružství se svým koštětem a cestou potkává nejrůznější neobvyklé postavy včetně draků, obrů a zlých čarodějů. 

2. Baba Jaga z filmu Mrazík (1972)  

Další klasickou čarodějnicí z českých pohádek je Baba Jaga z Mrazíka. V tomto příběhu je Baba Jaga zlá čarodějnice, která se dohodla se zlým králem, že promění jeho dceru v ledovou sochu, pokud do svých šestnáctých narozenin nenajde pravou lásku. S pomocí svých přátel a několika kouzelných bytostí se jí nakonec podaří kouzlo zlomit a obnovit v království mír. 

Baba Jaga je obvykle vnímána jako postava nahánějící strach, i když má i některé užitečné vlastnosti. Chrání divoká zvířata a plní přání těm, kteří o ně požádají – ale jen pokud projdou jejími třemi zkouškami. Úkoly se liší v závislosti na příběhu, ale obvykle zahrnují překonávání překážek, jako je řešení hádanek, hledání kouzelných předmětů a čelení nebezpečí.

3. Micimutr z filmu Micimutrovo dobrodružství (2011)  

Film Micimutrovo dobrodružství z roku 2011 vypráví příběh malé statečné čarodějky Micimutr, která musí zachránit svou vesnici před zlým čarodějem, jenž ukradl veškerou magii. Cestou potkává různé podivné bytosti, včetně mluvících zvířat a ochotných víl. Díky odhodlání a odvaze se Micimutr podaří obnovit pořádek ve své vesnici a zachránit všechny před jistou zkázou! 

4. Medea 

Jméno Médeia se v historii používalo pro označení silných ženských postav, především v řecké mytologii. V mýtu byla Médeia mocná čarodějka-princezna z Kolchidy, která pomohla Jásonovi ukrást zlaté rouno z království svého otce. Byla také známá svou dovedností v kouzelných lektvarech a kouzlech. Její jméno je odvozeno od řeckého slova medeia, což znamená „chytrá“ nebo „lstivá“. 

5. Morgana le Fay 

Morgana le Fay je jednou z nejznámějších postav artušovské legendy, proslulá svými magickými schopnostmi a zlověstnými úklady proti králi Artušovi a jeho dvoru. Její jméno je údajně odvozeno buď od morgana, nebo morgant (obojí znamená „obyvatel moře“), což naznačuje, že mohla být původně mořskou bohyní nebo duchem, než začala být spojována s čarodějnictvím a magií. 

6. Circe 

Circe je další postava z řecké mytologie proslulá svými magickými schopnostmi. Měla prý moc nad přírodou, včetně schopnosti proměňovat lidi ve zvířata pomocí lektvarů a kouzel. Její jméno je odvozeno od starořeckého slova kirkos, což znamená „sokol“. Kromě toho, že byla mocnou čarodějkou, byla Circe také zobrazována jako krásná a svůdná; proslavila se tím, že polapila Odyssea na jeho cestě domů po trojské válce!  

7. Hekaté

Hekaté je postava z řecké a římské mytologie spojená s magií, čarodějnictvím, nekromancií a křižovatkami. Její jméno pochází z řeckého slova hekatos, což znamená „daleký“ nebo „vzdálený“. Říkalo se o ní, že dokáže vidět a ovládat události, které se odehrály v dávné minulosti, jako např osud Tróje. Kromě své magické moci byla Hekaté také bohyní křižovatek a podsvětí.

8. Lilith

Lilith je starobylá postava, kterou najdeme v židovské mytologii a která se v novější době začala spojovat s čarodějnicemi a magií. Její jméno pochází z hebrejského slova laylah, které znamená „noc“. Podle legendy byla Lilith první ženou stvořenou Bohem, ale vzbouřila se proti němu a opustila Eden. Měla prý nadpřirozené schopnosti a byla svůdkyní mužů.

9. Zlá čarodějnice ze Západu: Klasická čarodějnice z Čaroděje ze země Oz 

Čarodějnice jsou součástí pohádek již po staletí a slouží jako antagonisté i protagonisté v příbězích po celém světě. Jednou z nejikoničtějších čarodějnic všech dob není nikdo jiný než Zlá čarodějnice ze Západu z klasického románu L. Franka Bauma Čaroděj ze země Oz.

Zlá čarodějnice ze Západu je známá jako jedna z nejmocnějších čarodějnic v celé literatuře, často označovaná jako „nejzlejší ze všech čarodějnic“. Je také jednou z mála ženských postav v Čaroději ze země Oz – což ji činí obzvláště pozoruhodnou. Svou nesmírnou magickou mocí a zlými způsoby slouží Dorotce a jejím společníkům jako hrozivý protivník. 

Zlá čarodějnice je často popisována jako vysoká a štíhlá postava se zelenou pletí a dlouhými černými vlasy, která nosí špičatý klobouk a třímá koště. Žije na hradě, který se nachází východně od Munchkinovy země, kde velí armádě okřídlených opic. Jejím hlavním cílem je získat Dorotčiny rubínové střevíčky – které Dorotce darovala Glinda -, aby se mohla stát ještě mocnější než dříve. 

Aby dosáhla svého cíle, podniká Zlá čarodějnice drastická opatření, jako je únos Totoa nebo vyslání armády Okřídlených, aby zajala Dorotku a její přátele. Naštěstí se Dorotce pokaždé podaří ji přelstít s pomocí Glindy a dalších kouzelných bytostí, které potkají na své cestě po Žluté cihlové cestě. Nakonec ji neporazí kouzla, ale voda – což opět dokazuje, že ať jste jakkoli mocní, vždycky se najde něco silnějšího! 

Mohlo by vás zajímat: Seznam Indiánských Jmen

10. Befana

Befana je postava z italského folklóru, která údajně přináší dárky dětem na Tři krále – dvanáctý den Vánoc. Je považována za starou ženu podobnou čarodějnici, která je často zobrazována, jak létá noční oblohou s koštětem. Jméno Befana pravděpodobně pochází z latinského slova epiphania, které znamená „zjevení“ nebo „projevení“.

Ačkoli je v některých příbězích spojována s čarodějnictvím, Befana je obecně vnímána jako laskavá postava. Na svátek Tří králů prý navštěvuje každý dům a všem hodným dětem nechává sladkosti a dárky. Zlobivým dětem však dává uhlí nebo cibuli!

11. Circe

Circe je postava z řecké mytologie, která se objevuje v Homérově Odyssei. Byla to mocná čarodějka a dcera boha Hélia, která měla schopnost měnit lidi ve zvířata. Její nejznámější příběh se týká Odyssea a jeho posádky, které svou krásou a magickou mocí nalákala na svůj ostrov.

Jakmile tam Circe dorazí, promění Odysseovy muže ve zvířata pomocí různých lektvarů a kouzel. Nakonec se mu je podaří osvobodit poté, co od Herma získá bylinu, která Circeinu magii neutralizuje. Po této události se do Odyssea zamiluje a pomáhá mu na cestě domů tím, že mu dává návod, jak obeplout nebezpečné překážky, jako jsou Skylla a Charybda.

Vygenerujte si své vlastní unikátní čarodějnické jméno!

Generátory čarodějnických jmen jsou skvělým způsobem, jak prozkoumat magický svět a najít pro sebe ideální čarodějnické jméno. Díky rozsáhlým databázím plným možností nabízejí tyto online stránky široký výběr čarodějnických jmen, která lze použít pro cokoli od halloweenských kostýmů až po fantasy příběhy. Tyto služby umožňují zúžit možnosti podle takových hledisek, jako je pohlaví, kultura nebo dokonce délka jména, takže můžete najít dokonalou přezdívku pro svou postavu nebo identitu. Udělejte si čas a porozhlédněte se – v těchto generátorech určitě najdete neodolatelně okouzlující jméno!

Online generátory jmen čarodejnic:

Závěr

Tyto jména jsou jen několika příklady slavných čarodějnic, jejichž příběhy se dodnes objevují v literatuře. Ačkoli se jejich příběhy v mnohém liší, všechny tři ženy prokazují neuvěřitelnou sílu vůle a moc nad přírodou prostřednictvím magie a čarodějnictví. Ať už je vnímáte jako okouzlující hrdinky, nebo zlovolné padouchy, je jasné, že tyto mýtické dámy zanechaly v populární kultuře nesmazatelnou stopu – a jejich jména budou žít navždy!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.