Jak Se Počítají Procenta? [Návod Krok Za Krokem]

Jak Se Počítají Procenta? [Návod Krok Za Krokem]

Už jste se někdy dívali na ceduli s nabídkou a přemýšleli, jak se počítá procentuální sleva? Nebo jste potřebovali zjistit, kolik je 20 % z 30 dolarů? A co takhle zjistit, kolik procent je 25 dolarů z 50 dolarů? Pokud vás některá z těchto otázek někdy napadla, pak byste měli číst dál. Uděláme si rychlokurz procent a vysvětlíme si, jak to všechno funguje!

Co je to procento?

Procento je zlomek 100 nebo část něčeho, která se označuje symbolem %. Když je například něco označeno jako „20% sleva“, znamená to, že to bylo zlevněno o pětinu, tedy 20/100. Slovo „procento“ ve skutečnosti pochází ze dvou latinských slov: per centum, což v překladu znamená „na sto“

Jak se vypočítá procento?

Existuje několik způsobů výpočtu procent, ale zde jsou tři běžné metody, které můžete použít:

1.jak vypočítat procenta z částky

Chcete-li vypočítat zvýšení nebo snížení, odečtěte staré číslo od nového čísla a tuto odpověď vydělte starým číslem. Poté vynásobte 100 (pro převod z desetinného tvaru na procenta). Například pokud máte 10 jablek a jiná osoba vám dá dalších 5 jablek, pak máte celkem 15 jablek. Odečtěte 10 (původní číslo) od 15 (nové číslo) = 5. Vydělte 5 (rozdíl) 10 (původním číslem) = 0,5. Vynásobte 0,5 x 100 = 50 %. Jablek tedy přibylo 50 %!

2.Výpočet procent pro porovnání

Chcete-li určit, kolik procent má jedno číslo ve srovnání s jiným číslem, vydělte menší číslo větším a vynásobte 100 (opět převod z desetinného tvaru na procenta). Pokud například chcete zjistit, kolik je 25 % z 50, vydělte 25 (menší číslo) 50 (větší číslo) = 0,5. Vynásobte 0,5 x 100 = 50 %. Takže 25 % z 50 se rovná 12,5!

3.výpočet procent z celku

A konečně, chcete-li zjistit, o jakou částku bylo něco zlevněno pro účely prodeje, nejprve odečtěte zlevněnou cenu od původní ceny a tuto odpověď vydělte původní cenou vynásobenou 100, opět pro převod do procentuální podoby). Pokud tedy něco stojí normálně 50 dolarů, ale ve výprodeji je to za 30 dolarů, odečtěte 30 od 50 = 20 děleno 50 x 100 = 40 %. To znamená, že věc byla zlevněna o 40 %, takže nyní stojí o 40 % méně než její původní hodnota! 

Návod jak se naučit počítat procenta

Chcete-li vypočítat procenta z nějaké částky, začněte tím, že procentní číslo vynásobíte danou částkou. Tím získáte část této částky, která se rovná požadovanému procentu. Poté toto číslo vydělte 100 a zjistíte celkové procento částky.

Pro snazší pochopení si uveďme příklad:

Představte si, že chcete zjistit, kolik činí 25 % z 60 USD. Nejprve vynásobte 25 a 60 dohromady – to se rovná 1 500. Nyní vydělte 1 500 číslem 100 – tím získáte odpověď 15! Takže 25 % z 60 dolarů se rovná 15 dolarům.

Nejste si jisti, zda jste to pochopili správně? Žádný problém! Svou práci si můžete zkontrolovat tak, že vezmete 15 a vydělíte ho 60 (původní částkou). Toto číslo vynásobte 100 a měli byste dostat 25 – přesně tak, jak jsme chtěli!

Mohlo by vás zajímat: Jak se značí čas, jak se počítá?

Často Kladené Otázky

Závěr

Pochopení procent může být zpočátku matoucí, ale s praxí je mnohem snazší! Jakmile si je osvojíte, mohou být neuvěřitelně užitečná při porovnávání cen nebo výpočtu slev či navýšení – což jsou základní dovednosti při nakupování ve slevách nebo při práci s čísly obecně! Doufejme, že vám tento rychlokurz pomohl v začátcích a že pro vás budou procenta brzy druhou přirozeností! Hodně štěstí!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend