Jak Vyrobit Odsávání Pilin Rychle a Jednoduše!

Jak Vyrobit Odsávání Pilin Rychle a Jednoduše!

Pokud jste vášnivými truhláři, víte, že piliny jsou běžným vedlejším produktem vašich projektů. Jejich úklid může být nepříjemný, ale nemusí. Pokud váš dílenský vysavač nestačí, zvažte stavbu vlastního odlučovače pilin. Přečtěte si více informací o tom, jak postavit účinný odlučovač pilin a jaké materiály k tomu budete potřebovat. 

Jak to funguje? 

Cílem tohoto projektu je postavit odlučovač pilin, který lze připojit k domácímu vysavači a odsávat piliny bez obav z ucpání filtru. Abychom toho dosáhli, začneme sběrnou nádobou – v tomto případě sudem nebo barelem o objemu 50 litrů (ideálně kovovým). Tato část slouží jako prostředník pro piliny – do samotného vysavače se nedostane žádný prach a nedojde k ucpání filtru. 

Jaké materiály budeme potřebovat? 

Kromě vysavače zde uvádíme několik dalších prvků, které budeme potřebovat k vytvoření našeho účinného systému separace pilin: 

  • Dřevotřískové desky – používají se jako přepážky uvnitř sudu, aby se podpořilo proudění vzduchu; 
  • Plastové koleno – spojuje přepážky z dřevotřísky dohromady;  
  • Hadice – spojuje sud/buben s vysavačem;  
  • Těsnicí hmota – zajišťuje těsné spoje mezi díly;
  • Bruska – pomáhá tvarovat díly a v případě potřeby do nich vyřezávat otvory.  

S těmito materiály v ruce můžeme začít stavět! 

Máte všechny materiály připravené? Pak se pusťte do díla!

Postup výroby

Vytvoření účinného odlučovače může pomoci snadno oddělit piliny od vzduchu. Tento proces začíná připevněním desky k sudu a zajištěním její vzduchotěsnosti pomocí těsnicí hmoty. Následně je třeba vyvrtat dva otvory; jeden pro koleno a druhý pro hadici, která se připojuje k vysavači. Toto uspořádání vytváří cyklónový efekt, který zabraňuje ucpávání filtrů ve vysavači pilinami. Pro zvýšení účinnosti takové sestavy lze na vstupní otvor připevnit magnety, které zachytí kovové nečistoty, jako jsou piliny, matice a šrouby, dříve než se dostanou dovnitř.

Jak zvýšit účinnost odsávání pilin? 

Při práci se dřevem může vznikat velké množství pilin, které mohou být nebezpečné, pokud nejsou správně odsávány. Bez správného odsávání mohou být pracovníci vystaveni nebezpečným částicím, které mohou mít vliv na jejich zdraví. Odsávání pilin je navíc důležité pro udržení čistého pracovního prostředí a snížení nebezpečí požáru. Probereme si, jak zajistit co nejefektivnější odsávání pilin. 

Umístění odsavače 

Umístění odsavače pilin je velmi důležité pro dosažení jeho maximální účinnosti. Pokud je to možné, měl by být odsavač umístěn co nejblíže ke stroji, který produkuje prach, aby se prach nestačil rozptýlit po celém pracovním prostoru. Důležité je také umístit odsavač mimo místa, kde by mohl překážet nebo kde by mohl způsobovat hluk pracovníkům nebo obyvatelům v okolí. 

Filtry 

Pro zajištění účinného odsávání pilin je důležité používat na odsavači kvalitní filtry. Filtr by měl být navržen speciálně pro odsávání dřevěného prachu a měl by být schopen zachytit i ty nejmenší částice, aby poskytoval maximální ochranu před nebezpečnými látkami v ovzduší. Kromě toho je důležité, abyste filtr pravidelně kontrolovali a čistili, aby nedocházelo k jeho zanášení, které časem snižuje jeho účinnost. 

Proudění vzduchu

Správné proudění vzduchu je pro účinné odsávání pilin zásadní, protože zajišťuje, že veškerý prach vytvořený strojem je z pracovního prostoru odstraněn dříve, než se stihne rozšířit vzduchem. K dosažení optimálního proudění vzduchu potřebujete odsávací ventilátor s dostatečným výkonem, který dokáže pohybovat velkým množstvím vzduchu při vysokých otáčkách, aniž by vytvářel příliš velký hluk nebo vibrace. Kromě toho potřebujete potrubí, které vydrží vysoké teploty, aniž by se časem poškodilo nebo zaneslo nečistotami. 

Závěr

Odsávání pilin je nezbytnou součástí každé dílny nebo továrny, která pracuje se dřevoobráběcími stroji. Podniknutím kroků, jako je optimální umístění odsavače a použití filtrů určených speciálně pro dřevní prach, můžete zlepšit jeho účinnost, takže zajistíte maximální ochranu před nebezpečnými částicemi a zároveň zachováte čisté pracovní prostředí bez zbytečného nepořádku a nepořádku způsobeného poletujícími částicemi pilin. Při správné péči a údržbě může účinný systém odsávání pilin pomoci zajistit bezpečnost pracovníků i zákazníků a zároveň zvýšit produktivitu v jakémkoli komerčním prostoru, kde se pracuje s dřevoobráběcími stroji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend