Jak Vybrat & zařídit Akvárium Pro Bettu Bojovnici!

Jak Vybrat & zařídit Akvárium Pro Bettu Bojovnici!

Pokud hledáte krásného a nenáročného domácího mazlíčka, nehledejte nic jiného než rybičky betta. Tyto rybky jsou známé svými pestrými barvami a hravou povahou, což z nich dělá vynikající doplněk do každé domácnosti. Aby vaše rybičky betta zůstaly šťastné a zdravé, je důležité správně nastavit jejich akvárium. Zde je návod, jak krok za krokem zařídit dokonalé akvárium pro betty. 

1. Vybrat správnou velikost akvária 

Typ akvária, které si vyberete, by měl záviset na počtu bett, které plánujete chovat. Betty jsou obecně samotáři, takže je nejlepší mít jednu bettu v jedné nádrži, pokud nemáte společenství kompatibilních druhů v alespoň 25 litrech vody. Pro jednu bettu postačí akvárium o objemu 7-12 litrů; cokoli většího než 25 galonů bude vyžadovat další vybavení, jako je filtr nebo ohřívač. 

Chov betty s jinými druhy je možný, i když se obvykle nedoporučuje mít dva samce ve společné nádrži. V závislosti na vybraném druhu se doporučuje akvárium o velikosti alespoň 25-30 litrů, aby betta měla dostatek prostoru. V nádrži by se měla udržovat teplota okolí kolem 26 °C, takže není potřeba žádné vyhřívací zařízení. Pro zdraví a pohodu ryb je žádoucí mírný filtrační systém a hustě osázené prostředí. Kromě toho je důležité zkontrolovat tvrdost vody a hodnotu pH; ty by se měly optimálně pohybovat v rozmezí 5-15, resp. 5-7. Při pečlivém zvážení může chov většího akvária s více druhy ryb zajistit bettám ideální životní podmínky, které vyžadují.

2. Cyklování nádrže 

Před přidáním ryb do nádrže je důležité ji nejprve zacyklit. Cyklování nádrže spočívá v tom, že před nasazením rybek necháte ve vodě vytvořit prospěšné bakterie. Tento proces může trvat od dvou týdnů až po dva měsíce, proto se ujistěte, že jste s ním začali s dostatečným předstihem před přidáním betty. Cyklování můžete také urychlit použitím přísad nebo přenesením některých užitečných bakterií ze stávající nádrže do nové. 

3. Přidání dekorací 

Jakmile je vaše nádrž zacyklená a připravená pro vašeho nového rybího kamaráda, je na čase, aby vypadala hezky! Betty mají rády úkryty, jako jsou jeskyně nebo naplavené dřevo, a také plovoucí rostliny, jako je jávský mech nebo anubias nana petite, které poskytují úkryty a také okysličují vodní sloupec. Přidání živých rostlin může také pomoci udržet v nádrži vyrovnanou hladinu dusičnanů a zároveň poskytnout bettě další úkryty, když se přizpůsobuje novému prostředí. Dbejte však na to, abyste nádrž nepřeplnili; nechte mezi dekoracemi dostatek prostoru, aby vaše betta měla dostatek místa k prozkoumávání a volnému plavání!        

4. Naplňte nádrž vodou a otestujte parametry

Nakonec naplňte nádrž dechlorovanou vodou z vodovodu (nebo odstátou vodou z vodovodu, pokud nemáte přístup k dechlorinátoru) a použijte testovací sadu, například API Master Test Kit nebo Salifert Master Test Kit, k otestování parametrů, jako je hladina pH, amoniaku, dusitanů a dusičnanů, abyste se ujistili, že jsou v bezpečných mezích před přidáním jakýchkoli obyvatel do nádrže. Jakmile jsou všechny parametry v přijatelných mezích (pH by se mělo pohybovat v rozmezí 6-7), můžete přidat ryby!     

Na co si dát pozor!

V budoucnu je důležité pravidelně sledovat parametry nádrže a podle potřeby provádět výměnu vody. Kromě toho sledujte příznaky stresu nebo nemoci, jako je ztráta chuti k jídlu, ztížené dýchání nebo sevřené ploutve. Pokud u své betty zpozorujete některý z těchto příznaků, vyhledejte co nejdříve veterinární péči, abyste rybám zajistili tu nejlepší péči.   

Dejte si také pozor na Vhodné designové doplňky do akvária.

může mít velký vliv na zdraví a spokojenost vašich rybek betta. Po pečlivém zvážení můžete vytvořit dokonalé akvarijní prostředí, které bude pro vašeho nového rybího přítele estetické a bezpečné!

Závěr

Založení správného akvária pro vaši novou bettu sice vyžaduje určitý čas a úsilí, ale když se to udělá správně, stojí to za to! S tímto průvodcem krok za krokem máte nyní všechny nástroje potřebné k vytvoření dokonalého domova pro vašeho ploutvovitého kamaráda – hodně štěstí! Pokud si včas stanovíte správnou péči a údržbu, kontrolu kvality vody a běžné čištění, můžete si být jisti, že vaše betta bude ve svém novém domově brzy žít ten nejlepší život!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend