Co Je Sapiosexuál? Hlavní Charakteristiky a Rysy!

Co Je Sapiosexuál? Hlavní Charakteristiky a Rysy!

Slyšeli jste někdy o termínu sapiosexualita? Pokud ne, možná vás zajímá, co to znamená. V tomto blogovém příspěvku si povíme, co je sapiosexualita a jak se stává stále populárnější formou sexuální orientace. 

Co je to sapiosexualita? 

Sapiosexualita je sexuální orientace, při níž někoho přitahuje inteligence více než jiné fyzické nebo sociální charakteristiky. Tento typ přitažlivosti nutně neznamená, že někoho musí přitahovat pouze inteligence – znamená to pouze, že někdo považuje inteligenci za nejpřitažlivější vlastnost druhé osoby. 

Definice sapiosexuality se časem rozšířila a někteří lidé ji nyní používají jako označení své touhy po intelektuálních rozhovorech nebo činnostech. Mohou je také přitahovat určité obory nebo zájmy, jako je věda, filozofie, literatura nebo umění. To lze stále považovat za formu sapiosexuality, pokud je více fyzicky přitahují ti, kteří mají podobné zájmy a vášně. 

Jak se sapiosexualita liší od jiných sexuálních orientací? 

Na rozdíl od mnoha jiných sexuálních orientací není sapiosexualita založena na pohlavní identitě nebo dokonce na fyzickém vzhledu; zaměřuje se výhradně na přitažlivost inteligence a myšlenek. Navíc se sapiosexuálové mohou setkat s tím, že je přitahují lidé, kteří nejsou konvenčně „atraktivní“, ale mají poutavou osobnost nebo myšlení, které je přitahuje. Je důležité poznamenat, že někteří lidé, kteří se považují za sapiosexuály, mohou stále považovat fyzické rysy za přitažlivé – jednoduše kladou větší důraz na duševní stimulaci než na fyzickou, pokud jde o navazování vztahů s ostatními. 

Co znamená být sapiosexuálem? 

Termín sapiosexuál vymyslela v roce 1998 spisovatelka a básnířka Jillian Parrová, ale tento pojem existuje mnohem déle. Jednoduše označuje někoho, kdo považuje inteligenci za přitažlivou. Nejde o to, že by vás vzrušovaly něčí známky nebo pracovní pozice; jde o to, že považujete za atraktivní někoho, kdo je otevřený učení, touží po vědomostech a je skutečně zvědavý na svět. Jinými slovy, nejde jen o to, abyste byli chytří, ale také o to, abyste si vážili celoživotního učení a růstu. 

Hlavní vlastnosti

Sapiosexuály přitahují lidé, kteří jsou intelektuálně podnětní, ale to neznamená, že nedokážou ocenit také fyzickou krásu. Někdo může být fyzicky přitažlivý i inteligentní – tyto vlastnosti se přece navzájem nevylučují! Sapiosexuály však odlišuje to, že při zvažování potenciálních partnerů dávají přednost mozku před tělem. Při rozhodování o tom, zda je někdo přitahuje, mohou také přikládat důležitost věcem, jako je vtip, humor a kreativita. 

Pro sapiosexuály je klíčová konverzace; chtějí mít pocit, že se s někým mohou spojit na intelektuální i emocionální úrovni. Hledají jiskření, které přesahuje pouhou fyzickou přitažlivost – jiskření, které vychází z hlubokých rozhovorů plných smysluplných postřehů a pozorování okolního světa. Důležitý je také smysl pro hravost a objevování; sapiosexuálové si cení partnerů, kteří jsou vždy ochotni dozvědět se více a jít hlouběji do témat, která je oba zajímají. 

Patřím mezi sapiosexuály? 

Odpověď skutečně leží ve vás samotných a vašich vlastních jedinečných preferencích, pokud jde o přitažlivost a vztahy.

1. Inteligence na prvním místě

Pokud vás neustále přitahují inteligentní lidé bez ohledu na jejich fyzický vzhled nebo jiné vlastnosti, které mají, pak to může naznačovat, že jste skutečně sapiosexuál. Přesto neexistuje žádné pevné pravidlo, jak se za sapiosexuála označit – nakonec záleží na osobních preferencích a individuálních zkušenostech. 

2. Itelektuální kompatibilita

Pokud vás přitahují lidé, kteří sdílejí vaši vášeň pro učení, zkoumání a diskusi o tématech, která vás oba zajímají, může to znamenat, že sapiosexualita je součástí vaší sexuální orientace. Opět je důležité mít na paměti, že se jedná o osobní volbu a že neexistuje žádný „správný“ nebo „špatný“ způsob, jak se identifikovat jako sapiosexuální.

3. Na spojení záleží

Pokud vás přitahují lidé, kteří dokáží vést smysluplné rozhovory o abstraktních tématech a myšlenkách, pak je pro vás sapiosexualita možná to pravé označení. Nakonec je na každém jednotlivci, aby se rozhodl, co ho přitahuje a jak nejlépe vyjádřit svou sexuální orientaci.

To, zda se kvalifikujete jako sapiosexuál, závisí výhradně na vašich vlastních preferencích a zkušenostech, pokud jde o přitažlivost a vztahy. Pokud vás přitahuje především inteligence, pak je pravděpodobné, že se můžete považovat za sapiosexuála! Nakonec se však jen vy sami můžete rozhodnout, jak nejlépe definovat svou sexualitu – neváhejte tedy prozkoumat a přijmout to, co vám vyhovuje!

Mohlo by vás zajímat: Jak se chová tajně zamilovaný muž

Závěr

Sapiosexualita je stále častější mezi lidmi ze všech společenských vrstev – od akademiků a intelektuálů až po příležitostné čtenáře a koníčkáře! Pokud vás tedy při kontaktu s někým novým přitahuje více inteligence než cokoli jiného, možná právě patříte k rostoucí populaci, která se identifikuje jako sapiosexuální! Ať už je vaše orientace jakákoli, pamatujte, že neexistuje žádný špatný způsob, jak se cítit přitahován – cokoli, co vám dělá dobře, byste měli přijmout celým srdcem!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend