4 Ověřené Metody Jak Doma Odstranit Mazovou Zátku V Uchu

4 Ověřené Metody Jak Doma Odstranit Mazovou Zátku V Uchu

Mazová zátka v uchu může být nepříjemná a obtížně se řeší. Navíc se jedná o poměrně častý problém, se kterým se setkává řada lidí. Právě proto jsme se rozhodli vytvořit tento blogový příspěvek, abychom představili několik základních technik, pomocí kterých můžete mazovou zátku z ucha odstranit doma, a to bez nutnosti návštěvy lékaře. Buďme ale opatrní, pokud se zátka zhorší nebo se objeví další komplikace, je vhodné obrátit se na odborníka. Nyní se ale podívejme na několik tipů a triků, jak se mazové zátce zbavit.

Než se pustíte do odstranění ušní zátky, pusttě se do očíštění

Před pokusem o odstranění mazové zátky je důležité místo očistit. Použijte teplou vodu a jemné mýdlo nebo čisticí prostředek, například dětský šampon, a jemně očistěte okolí postižené oblasti prsty nebo měkkým hadříkem. Dbejte na to, abyste netřeli příliš silně, protože to může zhoršit podráždění nebo způsobit další poškození. Po dokončení čištění osušte místo měkkým ručníkem a nechte ho několik minut oschnout, než budete pokračovat druhým krokem.

1.Využití kapek do ucha

Kapky do ucha obsahující směs olivového nebo mandlového oleje, sliznice a vody, lze zakoupit v lékárně, přičemž jejich aplikace je bezpečná a může pomoci zázrak. Nakapněte několik kapek do zaneseného ucha a nechejte působit cca 20 minut. Poté ucho nakloňte, abyste mazovou zátku vytlačili ven. Tento postup můžete opakovat ve dnech, kdy máte pocit, že je ucho zanesené.

2.Oplachování ucha

Touto metodou je třeba zacházet s opatrností, ale může být velmi účinná. Potřebujete měkký balónek nebo jemnou stříkačku naplněnou vlažnou vodou a šetrně stříkejte do ucha. Při tomto postupu můžete mírně masírovat základnu ucha pomocí prstů. Po důkladném oplachování a masáži může mazová zátka změnit a snadněji vytékat z ucha.

3.Použití vodíkového peroxidu

Mazovou zátku lze účinně odstranit pomocí vodíkového peroxidu. Stříkněte do zaneseného ucha několik kapek vodíkového peroxidu a nechte jej dostatečnou dobu působit. Nakonec ucho nakloňte, aby mazová zátka mohla snadno odtéci. Metodu je nutné používat s opatrností, protože vodík má velmi silné čistící účinky a může vysušovat sliznici ucha.

4.Bezpečné rozpuštění mazové zátky pomocí teplých obkladů

Používání teplých obkladů pomáhá změkčit a uvolnit ztuhlé oleje, které ucpávají póry a způsobují mazové zátky. Obklad si uděláte tak, že namočíte žínku do teplé vody a přiložíte ji přímo na ucho na 10-15 minut alespoň dvakrát denně, dokud neuvidíte výsledky. Alternativně můžete použít také volně prodejné léky obsahující benzoylperoxid nebo kyselinu salicylovou, které také pomáhají uvolnit ztvrdlé oleje, které by mohly přispívat k vašemu problému.

Jemně masírujte zátku

Po změkčení ztvrdlých olejů teplými obklady jemně masírujte konečky prstů (nebo vatovým tamponem) zbývající kousky kůže, které stále zůstávají uvízlé uvnitř zvukovodu. Nepoužívejte ostré předměty, jako je pinzeta, protože by mohly prorazit ušní bubínek a způsobit další komplikace. Pokud masírování nepomáhá, zkuste použít jemné odsávací nástroje, jako je elektrický zastřihovač chloupků v nose nebo nástavec vysavače, který je speciálně navržen pro účely odstraňování ušního mazu.

Rozpuštění mazových zátek z ucha vyžaduje trpělivost, ale je to možné při pečlivé pozornosti a pilném praktikování těchto kroků.

Preventivní opatření

Prevencí mazových zátek můžete snížit pravděpodobnost jejich vzniku. Aby se zabránilo zanesení ucha, je důležité pravidelně jej čistit, ale aniž byste do něj zasahovali příliš hluboko. Maz v uchu má svou úlohu a chrání přirozenou cestou. Při čištění ucha používejte jemné vatové tyčinky a čistěte pouze vnější část ucha.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se vám přes veškerou snahu a zkoušení výše uvedených metod nepodaří mazovou zátku vyčistit doma, měli byste navštívit lékaře. Ten může zátke bezpečně a rychle odstranit profesionálními nástroji. Pokud se objeví bolest ucha, ztráta sluchu nebo horečka, je taktéž nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Proč se tvoří špunt v uchu?

Tvorba zátky v uchu může být způsobena nahromaděním ušního mazu. Ušní maz je přirozená látka vylučovaná žlázami ve vnější části zvukovodu, která pomáhá udržovat ucho čisté a chránit ho před bakteriemi, nečistotami a jinými cizími částicemi. Když se uvnitř zvukovodu nahromadí příliš mnoho ušního mazu, může ztvrdnout a vytvořit zátku, která brání průchodu zvuku.

Rizika ušního špuntu

To může způsobit ztrátu sluchu, nepříjemné pocity, zvonění v uších (tinnitus), výtok z ucha nebo jiné příznaky. Mezi další příčiny vzniku ušních zátek patří uvíznutí cizích předmětů, jako jsou vatové tampony, naslouchátka a sluchátka, ve zvukovodu, zánět nebo infekce ušního bubínku v důsledku alergie nebo nemoci, ucpání způsobené nahromaděním tekutiny v důsledku nachlazení nebo alergie, některé typy kožních onemocnění a abnormální výrůstky, například nádory.

Závěr

Mazová zátka v uchu může být nepříjemným problémem, který však lze řešit domácími metodami. Při dodržení správných technik a opatření je možné účinně odstranit mazovou zátku a zajistit pohodlí vašeho ucha. Nezapomínejte však na prevenci a pravidelnou péči o vaše uši. A pokud by došlo ke komplikacím, neváhejte kontaktovat odborníka. Mějte na paměti, že zdraví vašich uší je důležité a zaslouží si adekvátní péči.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend