Co je Inositol? Účinky, Rizika & Dávkování!

Co je Inositol? Účinky, Rizika & Dávkování!

Inositol je sloučenina, která se nachází v pšenici, fazolích a ovoci. Řadí se mezi sacharidy, i když neobsahuje cukr. Vaše tělo potřebuje inositol k tvorbě určitých látek, které jsou nezbytné pro dobré zdraví. Mezi tyto látky patří: buněčné membrány, nervová signalizace a metabolismus tuků. Inositol se také podílí na signalizaci vápníku, která je důležitá pro svalové kontrakce a reguluje genovou expresi 

Navzdory jeho důležitosti si tělo nedokáže inositol vyrobit samo. To znamená, že ho musíte získávat z potravin, které jíte, nebo z doplňků stravy. Přečtěte si další informace o výhodách inositolu a o tom, jak může pomoci zlepšit vaše zdraví.

Přínosy inositolu

Inositol má mnoho potenciálních výhod, včetně:

  1. zlepšení duševního zdraví, 
  2. snížení příznaků úzkosti a deprese, 
  3. lepší kontrola cukrovky, 
  4. snížení příznaků PCOS a 

Je však důležité si uvědomit, že většina těchto přínosů vychází z výzkumu na zvířatech nebo ze studií na zkumavkách. K potvrzení těchto potenciálních přínosů je zapotřebí další výzkum na lidech.

Jak inositol funguje?

Přesný mechanismus účinku inositolu není zcela znám. Předpokládá se však, že působí tak, že zvyšuje hladinu některých neurotransmiterů v mozku, jako je serotonin a dopamin.

Zdravotní účinky užívání inositolu:

1.Přínosy pro duševní zdraví

Například jedna studie ukázala, že u lidí s OCD, kteří užívali 12 gramů inositolu denně po dobu čtyř týdnů, došlo k významnému snížení příznaků OCD ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo . Jiná studie ukázala, že inositol byl účinný při snižování příznaků deprese .

2.Panická porucha

Panická porucha je charakterizována náhlými a opakovanými epizodami intenzivního strachu nebo úzkosti . Několik studií ukázalo, že užívání inositolu může pomoci snížit počet záchvatů paniky, které lidé s panickou poruchou zažívají .

3.Kontrola cukrovky

Inositol může také pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu . Jedna studie ukázala, že užívání 4 gramů inositolu denně po dobu 16 týdnů výrazně zlepšilo kontrolu hladiny cukru v krvi ve srovnání s těmi, kteří inositol neužívali .

4.Příznaky PCOS

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální porucha, která může způsobit zvětšení vaječníků s malými cystami na vnějších okrajích . PCOS může také vést k nepravidelné menstruaci , neplodnosti , nadměrnému ochlupení a přibývání na váze . Některé výzkumy naznačují, že užívání inositilu může pomoci snížit některé příznaky PCOS, jako je vysoká hladina testosteronu a inzulínová rezistence .

Nežádoucí účinky a bezpečnost

Při užívání ústy

Inositol je při vhodném užívání ústy pravděpodobně BEZPEČNÝ . Většina lidí nepociťuje žádné vedlejší účinky při užívání až 18 gramů denně po dobu až tří měsíců .

Při nitrožilním užívání

Inositil je MOŽNÁ BEZPEČNÝ, pokud je vhodně podán zdravotnickým pracovníkem do žíly.

Při aplikaci na kůži

Inositil je MOŽNÁ BEZPEČNÝ, pokud je vhodně aplikován přímo na kůži po dobu až 4 týdnů . Není známo, zda je bezpečný při aplikaci přímo do pochvy nebo konečníku, protože chybí spolehlivé vědecké informace o..

Dávkování

Doporučená denní dávka (RDA) pro inositol nebyla stanovena, protože nepatří mezi esenciální živiny. Nicméně běžné rozmezí dávkování pro léčbu duševních stavů, jako jsou deprese a panické poruchy, je 900-2 000 mg denně .. U jiných onemocnění, jako je PCOS nebo cukrovka , byly bezpečně používány dávky až 18 g denně po dobu až tří měsíců… Vždy je nejlepší začít s nejnižší možnou dávkou a postupně ji podle potřeby zvyšovat…

Kdy užívat Inositol?

Neexistuje obecná shoda ohledně toho, kdy inositol užívat. Obecně se však doporučuje užívat ho s jídlem…

V čem je Inositol?

Inositol je druh cukru, který se nachází v mnoha potravinách, například ve fazolích, obilovinách a ovoci. Lze ho také vyrobit v laboratoři. Inositol se někdy užívá jako doplněk stravy při stavech, jako je úzkost, deprese a panická porucha. Používá se také k léčbě syndromu polycystických vaječníků (PCOS), cukrovky a vysoké hladiny cholesterolu . Inositol může také pomoci zlepšit kvalitu vajíček uvolňovaných během ovulace .

Závěr

Inositiol je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v pšenici, fazolích a ovoci. Vaše tělo ji potřebuje pro různé důležité procesy, jako je tvorba buněčných membrán a nervová signalizace, a.. Užívání příliš velkého množství inositiolu pravděpodobně nezpůsobí žádné škody, protože vaše tělo vyloučí přebytek močí.. Než však bude možné učinit definitivní závěry o jeho potenciálních zdravotních přínosech, je třeba provést další výzkum.. Pokud zvažujete užívání doplňku stravy s obsahem inoitiolu , nezapomeňte se nejprve poradit se svým lékařem..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
JAK ZRYCHLIT
METABOLISMUS?
Jak rychle a bez námahy
Spálit Tuk?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► důležitá pravidla hubnutí tento týden zcela ZDARMA!
E-book ► důležitá pravidla hubnutí tento týden zcela ZDARMA!