Dupuytrenova Kontraktura: Léčba, Cviky, Příznaky A Prevence!

Dupuytrenova Kontraktura: Léčba, Cviky, Příznaky a Prevence!

Dupuytrenova kontraktura, nazývaná také Dupuytrenova choroba nebo benigní neoplastická fibromatóza, je onemocnění rukou, kdy se uzliny v kůži a svalech dlaně a prstů formují do pruhů, které způsobují tahání kloubů.

Poprvé objeven Charlesem Platerem v roce 1614, pojmenován po baronu Guillaume Dupuytrenovi po jeho operaci v roce 1832.

Jak předejít Dupuytrenově kontraktuře a jak ji léčit

Dupuytrenova kontraktura je vzácné onemocnění, které postihuje tkáň v dlani. Může být způsobeno zraněním, genetickými faktory nebo autoimunitní poruchou.

Léčba Dupuytrenovy kontraktury je založena na její příčině. Pokud je způsobena zraněním, může lékař doporučit operaci, která uvolní tah na tkáň a umožní ji zahojit. Pokud je způsobena autoimunitní poruchou, mohou být předepsány léky ke zvládnutí stavu. Lékař může také předepsat steroidní injekce ke snížení otoku a podpoře hojení. Pokud se však Dupuytrenova kontraktura neléčí, může nakonec vést ke ztrátě pohybu v prstech, protože jsou příliš dlouho zaseknuté ve flektované poloze.:

Co je Dupuytrenova kontraktura?

Dupuytrenova kontraktura je porucha ruky, která je způsobena abnormálním ztluštěním tkáně v dlani.

Hlavním příznakem Dupuytrenovy kontraktury je hrudka nebo zesílená oblast na dlani vašich prstů. Bulka může být citlivá, bolestivá nebo svědivá. Nemusíte mít žádné další příznaky nebo můžete mít otoky rukou, které znesnadňují jejich použití. V průběhu času se mohou hrudky zvětšit a ztuhnout.

Dupuytrenova kontraktura obvykle nezpůsobuje bolest, dokud se nezhorší. Obvykle to také neovlivní vaši schopnost pracovat, dokud nebudete muset hodně používat ruce, například psát nebo dělat jinou přesnou práci.

Příznaky Dupuytrenovy kontraktury

Dupuytrenova kontraktura je ztluštění a smršťování pojivové tkáně ruky. Tkáň se postupně stahuje a ovine kolem některých prstů. Může také zahrnovat dlaň nebo jinou část ruky.

Nejčastějšími příznaky jsou bulka pod nehtem, ztuhlý nebo svíraný pocit v dlani a potíže s ohýbáním prstů nad 90 stupňů.

Jak může Dupuytrenova kontraktura ovlivnit váš život a jak s ní bojovat

Dupuytrenova kontraktura je stav, kdy svaly vaší ruky ztloustly a napnuly se, což způsobuje stočení prstů dovnitř. Tento stav obvykle vede k deformaci ruky s ohnutými prsty.

Dupuytrenova kontraktura může ovlivnit váš život mnoha způsoby a je důležité vědět, jak s tímto stavem bojovat. Je také důležité si uvědomit, že existují možnosti léčby, které vám mohou pomoci znovu žít normální život.

Dupuytrenova kontraktura se obvykle rozvíjí, když je vám 30-40 let, ale někdy se vyvine před nebo po tomto rozmezí věku. Postihuje stejně muže i ženy, ale je častější u mužů, protože mají tendenci mít na rukou více mozolů, díky čemuž jsou náchylnější k rozvoji Dupuyt.

Příčiny a rizikové faktory Dupuytrenovy kontraktury

Dupuytrenova kontraktura je stav, ke kterému dochází, když se ruka otočí dovnitř, což způsobí, že klouby protlačí dlaň. To bylo pozorováno častěji u populace s tmavším odstínem pleti au mužů. Existuje mnoho rizikových faktorů, které zvyšují vaše šance na rozvoj tohoto onemocnění, včetně: mužského pohlaví, tmavé pleti, těsného oblečení na rukou, které ztěžuje ohnutí a natažení prstů.

Dupuytrenova kontraktura způsobuje omezený pohyb prstů a palce v důsledku adhezí kolagenových vláken mezi šlachami. Vyvíjí se dovnitř ze strany dlaně zápěstí a prstové strany dlaně, což vám ztěžuje štípnutí jedním prstem nebo sevření pěstí.

Tento stav lze léčit chirurgicky nebo nechirurgickou léčbou, jako jsou injekce steroidů.

Jaké jsou různé typy léčby Dupuytenových kontraktur?

Dupuytenova kontraktura je vzácná forma svalové kontraktury, která způsobuje uvíznutí rukou a nohou ve fixní poloze. To může způsobit vážné problémy s každodenními úkoly, jako je chůze, koupání, řízení a další. Tento stav obvykle postihuje ruce i nohy, ale nejčastěji se vyskytuje na rukou.

Existují tři typy léčby Dupuytenových kontraktur: chirurgická, nechirurgická nebo doplňková léčba. Nejběžnější chirurgické léčby jsou fasciotomie prstů nebo operace s volným uvolněním. Mezi další operace patří fasciotomie zápěstí nebo radioskopická operace na noze.

Při nechirurgické léčbě lékaři používají fyzikální terapii, která pomáhá uvolnit svaly kolem kloubů, aby mohli účinněji léčit Dupuytenovu kontrakturu, aniž by ji museli operovat.

Jak diagnostikovat a léčit Dupuytrenovu kontrakturu

Dupuytrenova kontraktura je bolestivé, progresivní onemocnění, které postihuje prsty a dlaň. Toto onemocnění obvykle začíná na ruce se zbytněním kůže na kořeni prstů, ale může se objevit i na jiných částech těla.

Léčba tohoto onemocnění není snadná. Není to jen případ, kdy lékař provádí operaci, aby to napravil, takže před zvážením operace musí být stanovena vhodná diagnóza a léčba tohoto stavu. S tímto stavem jsou spojeny různé příznaky, které mohou nebo nemusí vyžadovat chirurgický zákrok k jejich léčbě.

Dupuytrenova kontraktura je bolestivý stav, při kterém se jeden nebo více prstů ohne směrem k vaší dlani a kolem konečků prstů jsou jizvy, někdy ve tvaru připomínajícím prsteny.

Je chirurgie nejlepší léčbou Dupuytrenovy kontraktury?

Dupuytrenova kontraktura je stav, který postihuje šlachy na ruce. Může to způsobit bolest a někdy je obtížné používat prsty. Chirurgie může být možností, pokud stav nezmizí sám o sobě po šesti měsících léčby.

Chirurgie může odstranit přebytečnou kůži a svalovou tkáň kolem prstu, což umožňuje, aby se vaše ruka znovu plně narovnala. Operace však není vždy úspěšnou léčbou tohoto stavu. Pokud lékaři nenajdou nic, co by pro vás fungovalo, možná budete muset podstoupit další léčbu, jako je fyzikální terapie nebo kortizonové injekce.

Závěr

Plán léčby jakéhokoli stavu začíná diagnózou, protože mnoho lidí si tento stav plete s karpálními tunely.. Toto je první krok v procesu zlepšování.

Po diagnóze stavu je důležité vědět, co očekávat dále a co je třeba udělat. Tato část bude sdílet některé běžné plány léčby a co znamenají, stejně jako podrobnější informace o syndromech a jejich léčbě.

Plán léčby po diagnóze zahrnuje:

-Časová osa pro proces obnovy

-Očekávané příznaky během procesu zotavení

-Specifická léčba, která by měla být prováděna v různých intervalech během rekonvalescence.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via