Menstruace Po Porodu: Co Můžete Očekávat!

Menstruace Po Porodu: Co Můžete Očekávat!

Po porodu se mnoho žen ptá, kdy začnou opět menstruovat a jak bude vypadat menstruační cyklus po porodu. Je důležité porozumět změnám, ke kterým v tomto období dochází, abyste byly připraveny na případné fyzické nebo emocionální příznaky, které se mohou objevit. Prozkoumejme, co byste měly očekávat, pokud jde o menstruaci po porodu. 

Kdy se mi vrátí menstruace? 

První otázkou, kterou má mnoho žen, je, kdy se jim po porodu vrátí menstruace. Odpověď závisí na tom, zda kojíte, nebo ne. Pokud své dítě výhradně kojíte, výzkumy naznačují, že návrat menstruace může trvat déle, než kdybyste své dítě krmila umělým mlékem. Je to způsobeno potlačeným uvolňováním hormonů během kojení, které může nástup menstruace oddálit. Ženy, které výhradně kojí, mohou v průměru očekávat, že se jim menstruace vrátí mezi 6-18 měsíci po porodu. Některé ženy však uvádějí, že po porodu zažívají krvácení nebo špinění až do okamžiku, kdy se jim menstruace vrátí. 

První menstruace po porodu

Po porodu se může menstruační cyklus ženy obnovit dříve než samotné krvácení. Příznaky blížící se menstruace mohou zahrnovat sníženou tvorbu mateřského mléka, pomalejší tok, ovulační bolesti v podbřišku, citlivost nebo bolest prsou (zejména při kojení), podrážděnost, změny nálad a premenstruační syndrom. Vzhledem ke všem těmto variacím je obtížné předpovědět, jaká bude první menstruace ženy po porodu. Může být těžší nebo lehčí, než byla zvyklá před porodem, a může být více nebo méně bolestivá – každá ji bude prožívat jinak. Proto je důležité, aby ženy sledovaly své tělo, aby mohly rozpoznat změny a podle toho se zařídit.

Co se změní? 

V tomto období se také můžete cítit více emocionálně kvůli změnám hladin hormonů a nedostatku spánku. Hormonální změny mohou v tomto období také vést ke zvýšené citlivosti prsou a bolestem hlavy a také ke zvýšenému riziku vzniku anémie v důsledku silného krvácení způsobeného nedostatkem potravin bohatých na železo ve stravě. 

Účinky kojení

Protože kojící žena neovuluje, může kojení po určitou dobu fungovat jako forma antikoncepce. Nedoporučuje se však používat ho jako jedinou formu antikoncepce. Nejlépe se používá v kombinaci s jinou antikoncepční metodou, protože při určování jeho účinnosti je třeba vzít v úvahu mnoho proměnných. V prvních dnech a týdnech po porodu, pokud žena výhradně kojí a nemá ještě žádný menstruační cyklus, bude antikoncepční účinek silnější než později, pokud se intervaly mezi kojením prodlouží nebo pokud se žena rozhodne kojení omezit. Proto se k zajištění ochrany před neplánovaným těhotenstvím doporučuje používat spolu s kojením i jiný typ antikoncepce.

 Často Kladené Otázky

Závěr

Pochopení toho, co se děje s menstruací po porodu, je důležité pro všechny novopečené maminky, aby věděly, co mají se svým tělem po porodu očekávat. Ačkoli neexistuje univerzální odpověď na otázku, kdy přesně se ženě po porodu vrátí menstruace, obvykle se obnoví po 6-18 měsících v závislosti na tom, zda výhradně kojí, či nikoli. Jakmile se navíc menstruace vrátí, existuje několik rozdílů oproti cyklům před těhotenstvím, jako je zvýšená intenzita křečí a silnější proudění spolu s možnými emocionálními příznaky způsobenými hormonálními změnami, které se mohou v tomto období také objevit. Znalost těchto skutečností předem může pomoci připravit nové maminky na to, co je čeká, aby mohly lépe zvládat případné fyzické a emocionální příznaky spojené s cykly menstruace po porodu!Menstruace Po Porodu: Co Můžete Očekávat!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend