Jak dlouho trvá lokální anestezie u zubaře

Jak dlouho trvá lokální anestezie u zubaře?

Zubní lokální anestezie se používá ke znecitlivění úst a čelistí, aby bylo možné provádět zubní zákroky bez bolesti. Anestezie se obvykle podává injekčně a znecitlivující účinek může trvat několik hodin. Jak dlouho tedy zubní lokální anestezie trvá a jaké faktory mohou ovlivnit její trvání? Čtěte dále a dozvíte se to.

Jak dlouho trvá zubní lokální anestezie?

Doba trvání zubní lokální anestezie závisí na několika faktorech, včetně typu použitého anestetika, místa vpichu a metabolismu pacienta. Nejběžnějším typem lokálního anestetika používaným zubními lékaři je lidokain, který obvykle trvá jednu až dvě hodiny 

Mezi další typy lokálních anestetik, které lze použít, patří bupivakain (markain) a mepivakain (karbokain). Tyto typy anestetik mají zpravidla delší dobu působení než lidokain, trvají tři až pět hodin. Bupivakain a mepivakain však také častěji způsobují nežádoucí účinky, jako jsou závratě a snížení krevního tlaku, a proto se nepoužívají tak často jako lidokain 

Místo vpichu má také vliv na délku trvání zubní lokální anestezie. Pokud je injekce podána do svalů obklopujících zuby (tj. do bukálního vestibula), anestetikum znecitliví pouze zuby a dásně. Naopak pokud je injekce podána do svalů obklopujících čelist (tj. do pterygomandibulárního prostoru), bude znecitlivěna celá dolní polovina obličeje 

A konečně, v tom, jak dlouho zubní lokální anestezie trvá, hraje roli také metabolismus pacienta. Obecně platí, že pacienti s rychlejším metabolismem metabolizují anestetikum rychleji, a proto pociťují menší znecitlivění než pacienti s pomalejším metabolismem. Mezi faktory, které mohou ovlivnit metabolismus, patří věk, hmotnost, strava a celkový zdravotní stav .

Co dělat po zákroku u zubaře, aby jste zmírnili bolest

Až lokální anestezie odezní, je několik věcí minimalizovat nepříjemné pocity a urychlit proces hojení.

Za prvé je důležité udržovat oblast v čistotě

Zuby a dásně si dvakrát denně jemně čistěte zubním kartáčkem speciálně určeným pro osoby s citlivými dásněmi. Používejte kartáček s měkkými štětinami a nedrhněte příliš silně. Měli byste také pečlivě používat zubní nit, abyste odstranili všechny částečky jídla, které mohou uvíznout mezi zuby.

Použijte léky proti bolesti

Pokud pociťujete bolest, mohou vám pomoci volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibalgin nebo paracetamol. Můžete také zkusit použít studený obklad, který sníží otok a znecitliví danou oblast. Nepřikládejte však led přímo na kůži – zabalte ji do nejprve ručník.

Vyhíbejte se tvrdým potravinám

Prvních 24 hodin po zákroku se vyhněte konzumaci tvrdých nebo žvýkacích potravin. Držte se měkkých potravin, jako je polévka, bramborová kaše a jogurt. A pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní.

Dodržováním těchto rad můžete minimalizovat nepříjemné pocity a napomoci procesu hojení po stomatologickém zákroku.

Čeho se vyvarovat po lokální anestezii

Existuje také několik věcí, kterých je třeba se po lokální anestezii vyvarovat.

Patří mezi ně:

 • Pití alkoholu nebo kouření
 • Alkohol a kouření mohou zpomalit proces hojení a zvýšit riziko komplikací, například infekce. Proto je nejlepší se jim alespoň 24 hodin po zákroku vyhnout.
 • Řízení vozidla
 • Lokální anestezie může způsobují závratě a ospalost. Proto je důležité neřídit auto ani neobsluhovat stroje, dokud účinky neodezní.
 • Koupání nebo sprchování

Je také důležité, abyste se nejméně čtyři hodiny po zákroku nekoupali ani nesprchovali. Je to proto, aby nedošlo k namočení místa vpichu a zvýšení rizika infekce

Závěr 

Zubní lokální anestezie znecitlivuje ústa a čelisti, takže zubní zákroky lze provádět bez působení bolesti. Anestezie se obvykle podává injekčně a znecitlivující účinek může trvat několik hodin. Doba trvání zubní lokální anestezie závisí na několika faktorech, včetně typu použitého anestetika, místa vpichu a metabolismu pacienta. Nejčastěji používaný typ lokální anestezie trvá 1-2 hodiny, avšak někteří mohou pociťovat drobné znecitlivění až 5 hodin po zákroku z jiných typů podaných anestetik . Pokud máte jakékoli dotazy nebo obavy ohledně zubního zákroku nebo anestezie , neváhejte se zeptat svého zubního lékaře během návštěvy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

 • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
 • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

 • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
 • 10% na krabičkovou dietu
 • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
 • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.