Kdy Rostou A Vypadávají Mléčné Zuby? Kdy Začnou Růst Druhé?

Kdy Rostou a Vypadávají Mléčné Zuby? Kdy Začnou Růst Druhé?

Mléčné zuby, známé také jako mléčné zuby nebo mléčné zuby, jsou základním chrupem, který dítě dostane před tím, než mu vyrostou dospělé zuby. Obvykle se začínají objevovat kolem 6-12 měsíců věku a obvykle se ztrácejí mezi pátým a dvanáctým rokem života. Prozkoumejme životní cyklus mléčných zubů a důvody, proč jsou důležité pro zdraví ústní dutiny vašeho rostoucího dítěte. 

Vývoj mléčných zubů 

Je důležité sledovat vývoj mléčných zubů vašeho dítěte, abyste mohli odhalit případné nesrovnalosti nebo problémy. Když se vaše dítě narodí, bude mít všech dvacet mléčných zubů již vytvořených pod dásněmi a bude čekat na prořezání. Tyto první dvě sady stoliček se obvykle objeví kolem šestého měsíce věku a zbývající primární (mléčné) zuby se obvykle objeví do tří let věku. Ve věku šesti nebo sedmi let by dítě mělo mít v ústech všech dvacet primárních zubů, bez třetích stoliček (zubů moudrosti). 

Kdy vypadávají mléčné zuby?

První vypadávají obvykle dolní střední řezáky (dva přední zuby), které jsou obvykle nahrazeny svými stálými protějšky kolem pátého nebo šestého roku života. Všechny zbývající mléčné zuby vypadnou mezi šestým a dvanáctým rokem věku a většina z nich bude nahrazena svými dospělými protějšky.

Proč jsou důležité 

Hlavním účelem mléčných zubů je poskytnout prostor pro stálé zuby dospělých, jakmile se začnou ve věku 6-12 let prořezávat. Po prořezání těchto dospělých (sekundárních) zubů je nezbytné, aby byly tyto prostory vyplněny zdravými kořeny, aby se předešlo přeplnění nebo špatnému postavení zubů, až vaše dítě dokončí prořezávání. Zdravé kořeny mléčných zubů navíc pomáhají posilovat čelistní kost, ve které budou nakonec sídlit kořeny těchto dospělých stálých zubů. 

Péče o mléčné zuby 

Péče o mléčné (primární) zuby je stejně důležitá jako péče o stálé zuby dospělých – ve skutečnosti může být dokonce důležitější! Správná péče o mléčné zuby totiž pomůže připravit půdu pro lepší návyky zubní hygieny v budoucnu, až přijdou na řadu dospělé stálé zuby! Dbejte na to, abyste dětem pravidelně čistili mléčné/dětské zuby fluoridovou zubní pastou o velikosti hrášku dvakrát denně – jednou po probuzení a jednou před spaním – a alespoň jednou denně používejte zubní nit, která je vhodná pro jejich věk, abyste odstranili veškerý nahromaděný plak nebo částečky jídla uvízlé mezi jejich malými perličkami! Vaše dítě by také mělo navštěvovat svého místního zubaře dvakrát ročně na preventivní prohlídky, a to od 1 roku věku! 

Kdy rostou druhé zuby

Dospělé stálé zuby obvykle prořezávají mezi pátým a dvanáctým rokem života, ale mohou se objevovat v časech mezi těmito věku. Jako první se obvykle prořezávají dolní střední řezáky a po nich jejich protějšky na horní straně úst. Poté se kolem šestého nebo sedmého roku života začnou prosazovat premoláry a stoličky. Nakonec se zuby moudrosti (třetí stoličky) vašeho dítěte obvykle objeví na konci dospívání nebo na začátku dospělosti.

Je důležité se o mléčné zuby starat, protože poskytují prostor pro stálé zuby dospělých, až se objeví, a také slouží jako vodítko pro správné uspořádání, pokud jde o jejich umístění v ústech. Pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě s pastou vhodnou pro daný věk a návštěvy u zubaře dvakrát ročně pomohou udržet tyto malé zuby zdravé, dokud neudělají místo stálým náhradám!

Co pomáhá na bolest při prořezávání druhých zubů?

Prořezávání zubů je pro vaše dítě vzrušujícím milníkem, ale může být také docela bolestivým zážitkem. Abyste zmírnili bolest a nepříjemné pocity spojené s prořezáváním zoubků, zajistěte dítěti dostatek chladných a vlhkých předmětů, jako jsou čisté žínky nebo kousátka z tvrdé gumy, které může kousat. Můžete také zvážit nabídku léků proti bolesti bezpečných pro kojence, jako je paracetamol (volně prodejný) nebo ibuprofen (pro děti od šesti měsíců). Pokud máte jakékoli dotazy ohledně toho, co je pro vaše dítě nejlepší, poraďte se s jeho pediatrem nebo zubním lékařem.

Kromě studených předmětů a léků můžete zvážit jemné masírování bolavých dásní čistým prstem, které pomůže s bolestí a nepohodlím. Pokud se rozhodnete použít gel na prořezávání zubů, ujistěte se, že je vhodný pro věk vašeho dítěte, a před použitím se poraďte s pediatrem. V neposlední řadě se snažte udržet své dítě v klidu a pohodlí tím, že mu budete zpívat uklidňující písničky nebo mu poskytnete další mazlení, když začne mít nepříjemné pocity. Při správné péči by fáze prořezávání zoubků vašeho děťátka měla rychle pominout!

Sledováním správnou péčí o ústní dutinu svého dítěte a jejím rozvojem můžete přispět k tomu, že jeho úsměv bude silný a zdravý po mnoho dalších let!

 Často Kladené Otázky

Závěr

Mléčné/dětské/průduškové zuby hrají nedílnou roli v přípravě vašeho dítěte na pozdější úspěch, až se objeví sekundární stálé zuby dospělých! V tomto období je obzvláště důležité, abyste s nimi udržovali správné návyky ústní hygieny pravidelným čištěním zubů kartáčkem a zubní nití a abyste se domluvili na pravidelných prohlídkách u místního zubního lékaře, abyste mohli sledovat případné nesrovnalosti, které se během tohoto procesu mohou objevit. Tím zajistíte, že vaše dítě bude mít silné a zdravé zuby po celý život!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via