Kde Zjistit Zmeškání Vlaku & Na Jaké Odškodnění Máte Nárok!

Kde Zjistit Zmeškání Vlaku & Na Jaké Odškodnění Máte Nárok!

Pokud cestujete po České republice, je pravděpodobné, že budete potřebovat informace o zpoždění vlaků. Bohužel neexistuje jednotný systém nebo zdroj informací o zpoždění vlaků na internetu, takže musíte hledat ve více zdrojích. Zde vám přinášíme užitečný návod, jak zjistit zpoždění vlaků podle dopravců v České republice.

Jak a kde zjistit zpoždění vlaku u Českých drah

Pro získání informací o vlacích Českých drah můžete využít online aplikaci Českých drah. Stačí zadat číslo vlaku a datum a zobrazí se seznam aktuálních zpoždění. Případně můžete využít interaktivní mapu a vyhledat svou trať, konkrétní vlak nebo region. Nakonec je k dispozici další mapa, která poskytuje přehled o veškeré vlakové dopravě v České republice s přidanými funkcemi, které umožňují filtrovat konkrétní časy a data.

Kde zjistit spoždění u RegioJetu a ostatních dopravců v Čr

U soukromých dopravců, jako je RegioJet nebo Leo Express, je nejlepší navštívit přímo jejich webové stránky, protože obvykle poskytují aktuální informace o zpožděních jak na svých webových stránkách, tak prostřednictvím oznámení zasílaných přímo cestujícím prostřednictvím e-mailu nebo SMS zpráv. Většina soukromých dopravců má však také aplikace, které obsahují další funkce, jako je živé sledování cesty nebo push oznámení týkající se jakýchkoli změn souvisejících s vaší cestou nebo trasou.

Kde sledovat zpoždění vlaků v zahraničí?

Ať už cestujete do zahraničí, nebo se chystáte na jednodenní výlet, je důležité být informován o možných výlukách vlaků, aby vaše cesta proběhla hladce.

Vlaky v Německu a IC, EC, RJ a TLK

Spolehlivým zdrojem informací o Německu a vlacích IC, EC, RJ a TLK jsou webové stránky SBB. Na stránkách najdete podrobné informace o zpožděních na našem území i další důležité aktuální informace o cestování.

Slovensko

Pokud cestujete po Slovensku, na webových stránkách SNCB naleznete interaktivní mapu nebo tabulku, která nastiňuje souhrnné informace o všech vlacích nebo umožňuje vybrat konkrétního dopravce a typ vlaku.

Maďarsko

Zpoždění vlaků v Maďarsku můžete sledovat na interaktivní mapě, kterou poskytuje společnost MAV-Start. Mapa umožňuje zobrazit přerušení provozu v celé zemi, abyste si mohli podle toho naplánovat cestu.

Rakousko

Webové stránky ÖBB (Rakouské spolkové dráhy) poskytují interaktivní mapu, která v reálném čase zobrazuje zpoždění vlaků v Rakousku. To pomáhá cestujícím získat přehled o jejich cestě ještě předtím, než se vydají na cestu, aby předem věděli, co mohou očekávat.

Při plánování cest do zahraničí nebo i krátkých jednodenních místních výletů je nezbytné být informován o případných zpožděních vlaků, která by mohla ovlivnit vaši cestu.

Při spoždění máte nárok na odškodné

Pokud čekáte na zpožděný vlak, můžete mít nárok na odškodnění. Evropská unie má pro mezinárodní vlaky předpisy, které zahrnují odškodnění ve výši 25 % jízdného při zpoždění od 60 do 119 minut a 50 % jízdného při zpoždění delším než 119 minut. Tyto předpisy však platí pouze v případě, že lze prokázat „nepředvídatelné okolnosti“, což znamená, že dopravce nemohl zpoždění ovlivnit nebo mu zabránit, toto platí i pro majitele In Karty.

Pokud jde o vnitrostátní vlaky v České republice, neexistuje žádná univerzální úprava týkající se odškodnění. Každý dopravce má vlastní pravidla, jak v takových případech postupuje. České dráhy nabízejí vrácení peněz za jízdenku a dalších 25 % z ceny jízdného při zpoždění delším než 60 minut (u jízdenek v hodnotě 400 Kč a více). Při zpoždění delším než dvě hodiny je nárok na dodatečnou 50% náhradu (u jízdenek v hodnotě 200 Kč a více). Další podrobnosti mohou zákazníci získat na jejich internetových stránkách.

Společnost RegioJet uplatňuje odlišný přístup, pokud jde o kompenzace zákazníkům za zpoždění. Rozlišuje mezi zaviněným a nezaviněným zpožděním, stejně jako mezi obdobím a trasou, a teprve poté stanoví příslušnou částku pro náhrady v rozmezí od 10 do 100 %. Více informací o pravidlech společnosti RegioJet najdou zájemci na jejích internetových stránkách. Společnost Leo Express rovněž poskytuje kompenzace v závislosti na délce zpoždění: 25 % z ceny jízdného za 60 minut až 2 hodiny, 50 % nad 2 hodiny a 100 % + 50 % v korunách Leo (nutná registrace do Smile Clubu) v případě zrušení cesty. Chcete-li se seznámit se všemi podmínkami, navštivte jejich webové stránky.

Často Kladené Otázky

Závěr

Zjistit informace o zpoždění vlaků v České republice není vždy snadné – ale nemusí to být ani těžké! Doufáme, že díky tomuto průvodci budou mít nyní cestující při cestování po zemi snazší přístup ke spolehlivým informacím o stavu služeb jednotlivých dopravců, pokud jde o případná zpoždění nebo přerušení provozu. Ať už prostřednictvím online aplikace Českých drah, nebo aplikace některého ze soukromých dopravců, jako je RegioJet nebo Leo Express – ujistěte se, že jste na své cestě informováni!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend