11 Nejlepších Gay Filmů Všech Dob!

Od coming-out dramat přes kultovní komedie, dokumenty až po filmové trháky – náš seznam filmů, které reflektují a reprezentují queer kulturu na plátně. Tyto kulturně významné filmy mají moc utvářet náš pohled na druhé lidi – a na sebe samé, proto vám přinášíme 11 nejoblíbenějších Gay filmů všech dob.

11 nejlepších filmů s gay tematikou na které se můžete ještě dnes podívat:

1. Andělé v Americe (2003)

Andělé v Americe je oceňovaný moderní americký epos z dílny HBO a režiséra Mika Nicholse, odehrávající se v době vrcholící Reaganovy éry a krize AIDS. Díky rozsáhlému hvězdnému obsazení, v němž se objevili Al Pacino, Jeffrey Wright, Mary Louise Parkerová, Emma Thompsonová a několikanásobná Meryl Streepová, vznikla mimořádná šestihodinová série hereckých výkonů, které působivě vykreslují diskriminaci způsobenou tímto „gay morem“ a její dopad na lidi na okraji společnosti. Vrhá světlo na témata, jako je korupce v politice, fanatismus a náboženské omezující faktory. Film Andělé v Americe, který nastoluje důležitá témata a zároveň divákům nabízí dojemné vyprávění, je bezesporu jedním z nejpoutavějších moderních eposů, které je dnes možné zhlédnout.

2. Dobrodružství Priscilly (1994)

Dobrodružství Priscilly, královny pouště (The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert): Vtipná road trip komedie s Terencem Stampem, Hugem Weavingem a Guyem Pearcem v hlavních rolích trojice transvestitů, kteří cestují napříč australským vnitrozemím ve starém otlučeném autobusu. Přelomový film získal Oscara za nejlepší kostýmy a získal si srdce diváků po celém světě.

3. Zkrocená hora (2005)

Srdcervoucí drama Anga Leeho bylo nominováno na osm Oscarů a získalo tři včetně ceny za nejlepší režii. Heath Ledger a Jake Gyllenhaal hrají dva kovboje, kteří se do sebe zamilují při společné práci na ranči ve Wyomingu v roce 1963 – ale dojde k tragédii, když jsou kvůli společenským očekáváním nuceni o svém vztahu mlčet.

4. Milk (2008)

V životopisném filmu Guse Van Santa hraje Sean Penn Harveyho Milka, který se stal jedním z prvních otevřených homosexuálů ve Spojených státech, když v roce 1977 získal křeslo v dozorčí radě San Francisca. Za tento kritikou oceňovaný film získal Penn také Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

5. Spoutaný (1996)

Film Spoutaný, režijní debut manželů Wachowských, je mistrovským dílem moderního neo-noiru.

Od vtipných dialogů a krvavých akčních scén až po nestydatě queer pohled na tento tradičně heterosexuální mužský žánr – obohacený o účast spisovatelky Susie Brightové jako konzultantky sexuálních scén – film podvrací hollywoodské konvence se strhujícím výsledkem.

Jennifer Tillyová a Gina Gershonová ztvárňují duo bývalých milenek, které mají za úkol okrást mafii; všechny tyto prvky dohromady vytvářejí napínavý thriller, který byl natočen za pouhých 6 milionů dolarů navzdory tlaku studia proti zachování lesbické romance v jeho jádru.

6. Ptačí klec (1996)

V této klasické komedii hrají Robin Williams a Nathan Lane Armanda a Alberta Goldmanovy – dva okázalé otce, jejichž život se obrátí vzhůru nohama, když jejich syn oznámí, že se žení s dcerou konzervativního senátora. Určitě se u toho zasmějete!

7. Kluci nepláčou (1999)

Film Kimberly Peirceové „Kluci nepláčou“, který byl uveden v roce 1999, otevřel dveře k hlubšímu pochopení toho, co znamená žít jako transgender. Vyprávěním strhujícího skutečného příběhu Brandona Teeny, jedince, jehož život byl tragicky přerušen v malém městě Nebraska poté, co se místní obyvatelé dozvěděli o jeho biologickém pohlaví, Peirceová polidštila příběh, který byl často přehlížen. Oscarem oceněný výkon Hilary Swankové vystihl Brandonovu citlivost a zmatek, když se ho zeptali, zda je lesba: „…nejsem. Jsem kluk.“ Film Kluci nepláčou vyvolal ve filmovém průmyslu vlny, které jsou cítit dodnes, protože vyzdvihuje nuance v zobrazení transgenderové zkušenosti a obsahuje autentickou diskusi o těchto otázkách.

Mohlo by vás zajímat: Nejlepší komedie na Netflixu

8. Z Paříže s láskou (2010)

Romantické drama sleduje dva muže z různých světů, kteří se společně vydávají na cestu po francouzské Paříži. Jak poznávají kulturu toho druhého a odhalují po cestě tajemství, zjišťují o sobě víc, než kdy čekali.

9. Kluci z kapely (1970)

Pozoruhodná adaptace divadelní hry Marta Crowleyho z roku 1970 Kluci z kapely od Williama Friedkina zůstává kultovním dílem v dějinách kinematografie jako jedno z prvních velkých studiových zpracování, které zobrazuje neuzavřené homosexuální a bisexuální muže.

Po osmi kamarádech – a jednom podvodníkovi -, kteří se sejdou na oslavě narozenin v New Yorku, vzniká tragédie z jejich nezávazného rasismu a sebenenávisti s krkolomnými hláškami typu „ukaž mi šťastného homosexuála a já ti ukážu mrtvolu gaye“. Přestože byl film vydán až po Stonewallských nepokojích, zůstane navždy v paměti jako kulturně relevantní, ale zároveň bolestně zastaralý.

10. Já, Simon (2018)

Greg Berlanti, známý televizní producent pořadů pro teenagery, se postaví za kameru a natočí film „Love Simon“ – neuvěřitelně cudný romantický příběh odehrávající se v Americe 21. století. Od sledování hezkých zahradníků, kteří našeho titulního hrdinu nutí pochybovat o své sexualitě a přitom nosit vhodné oblečení, až po zajištění toho, že queer mládež zítřka bude mít k dispozici zdravé možnosti zábavy; tento film má šťávu!

11. Pokušitel (2016)

Handsome Devil je okouzlující irský film, který odpovídá na otázku: „Co kdyby byl John Hughes Ir a gay?“ Sledujeme, jak se smolař Ned potýká s problémy na internátní škole posedlé ragby, dokud je oba nezmění nepravděpodobné přátelství. K tomuto rozkošnému příběhu se přidává inspirativní výkon Andrewa Scotta v roli učitele skrývajícího vlastní tajemství a hra ragby v rytmu písně Rufuse Wainwrighta, která vám jistě zvedne náladu. Film najdete na Netflixu i Amazonu.

Závěr

Ať už se chcete smát nebo plakat, oslavovat nebo přemýšlet – v těchto 11 zásadních gay filmech si každý najde to své! Nabízejí silné příběhy, které nám mohou pomoci dozvědět se více o sobě samých i o ostatních kolem nás a zároveň nám cestou poskytnou inspirativní zábavu. Takže si vezměte popcorn a připravte se na nezapomenutelné filmové zážitky!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via