Jak Vypěstovat Meruňku Z Pecky: Krok Za Krokem!

Jak Vypěstovat Meruňku Z Pecky: Krok Za Krokem!

Chtěli jste někdy mít na zahradě vlastní meruňku? Nebo možná jen chcete zažít uspokojení z toho, že si něco vypěstujete od nuly. Pokud ano, zkuste si vypěstovat vlastní meruňku z pecky!

Na vaší zahradě můžete díky meruňkovníku získat lahodnou letní pochoutku. Při správné výsadbě a péči si budete moci každý rok pochutnávat na čerstvých meruňkách! Zde se dozvíte, co byste měli vědět o výsadbě meruňky na vaší zahradě. 

Tento návod vám pomůže pochopit, jak na to:

1. Příprava pecky 

Nejprve si vyberte kvalitní meruňkovou pecku. Nejlepší pecky jsou ty, které pocházejí ze zralých plodů a mají ještě připojenou vnější slupku. Pecku vložte do mísy s teplou vodou a namočte ji přes noc nebo na 12-24 hodin. Že je pecka připravena, poznáte podle toho, že vnitřní pecka začne bobtnat a uvolní se její sevření na vnější skořápce.  

2. Vyberte správné místo

Nejdůležitějším krokem při výsadbě meruňky je výběr správného místa. Meruňky dávají přednost plnému slunci, proto se ujistěte, že na vámi vybrané místo dopadá přímý sluneční svit alespoň 8 hodin denně. Měli byste se také vyhnout místům, která jsou náchylná k záplavám nebo mrazovým kapsám – ty mohou strom poškodit a snížit jeho produkci ovoce. 

3. Příprava půdy 

Před výsadbou byste měli připravit půdu tak, že ji zkypříte lopatou nebo kypřičem a přidáte trochu kompostu nebo hnoje, abyste ji pohnojili. Tím meruňce poskytnete nejlepší šanci na úspěch. Po přípravě půdy vykopejte jámu dvakrát širší než kořenový bal stromu a dostatečně hlubokou, aby kořeny stromu byly po zasazení v jedné rovině se zemí. 

4. Zasazení semínka 

Jakmile máte semínko připravené, vyberte si slunné místo na zahradě a připravte si půdu tak, že do ní přimícháte organický kompost s organickým hnojivem. Vykopejte jamku hlubokou 2 až 3 cm a vložte do ní semeno špičkou nahoru. Přikryjte ji zeminou a jemně přitlačte rukama nebo nohama, abyste zajistili dobrý kontakt mezi půdou a semenem. Pravidelně zalévejte, dokud semínko nevyklíčí (může to trvat 1-3 týdny).  

5. Péče o stromek 

Nyní, když jste semínko zasadili a úspěšně vyklíčilo, vám přinášíme několik tipů, jak se o mladý stromek starat: 

  • Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne mokrou
  • Každé tři měsíce hnojte organickým kompostem
  • Ořezávejte poškozené nebo nemocné větve
  • Chraňte stromek před škůdci pomocí přírodních metod, jako je insekticidní mýdlo
  • Chraňte ho před silným větrem nebo jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami
  • Mladé stromky cvičte tak, že je při růstu přivážete ke kůlům, aby měly oporu. 

Návod na prořezávání meruněk pro maximální produkci ovoce:

Kdy prořezávat meruňky? 

Nejvhodnější doba pro prořezávání meruněk je koncem zimy nebo brzy na jaře před rašením pupenů. To znamená, že byste měli počkat, až pomine nebezpečí mrazů a pupeny začnou pučet, a teprve poté strom prořezat. Pokud budete čekat až po prasknutí pupenů, riskujete, že odstraníte životně důležitý nový růst spolu se starým růstem, který je třeba odstranit. To může mít negativní vliv na produkci ovoce a celkový zdravotní stav stromu. 

Jak moc byste měli prořezávat? 

Při prořezávání meruněk platí, že méně znamená více. Nepodléhejte pokušení řezat příliš mnoho; místo toho se zaměřte na odstraňování odumřelých nebo poškozených větví a slabých výhonů, které vyrůstají z koruny stromu. Snažte se každý rok odstranit maximálně 20 % větví; tím zajistíte, že většina nového porostu zůstane zachována a zároveň bude v koruně stromu dostatek prostoru pro cirkulaci světla a vzduchu. 

Nástroje pro prořezávání 

Než začnete meruňku prořezávat, ujistěte se, že máte po ruce všechny správné nástroje. Budete potřebovat ostré obtokové nůžky nebo nůžky na větve a ochranné rukavice (při práci s většími větvemi se nehodí zahradnické nůžky). Je také dobré mít po ruce kbelík, abyste mohli po skončení práce řádně zlikvidovat všechny odřezky. 

6. Sklizeň

Meruňka bude dostatečně zralá na to, aby nesla plody, za 3 až 4 roky. Když jsou plody zralé, měly by se lehce oddělit od stromu jemným otočením. Vychutnejte si lahodné domácí meruňky!

Pěstování meruněk z pecky je snadné a prospěšné – potřebujete jen trpělivost a odhodlání! S tímto návodem byste neměli mít problém mít na zahradě vlastní meruňku. Hodně štěstí a šťastnou ruku při pěstování!

Mohlo by vás zajímat: Jak vypěstovat avokádo!

Závěr

Vypěstovat meruňku z pecky se může zdát jako nemožný úkol, ale s odhodláním a trpělivostí to zvládne každý! Až tuto dovednost zvládnete, proč nezkusit pěstovat i jiné ovoce, například broskve nebo jablka? Nikdy nevíte, jaká překvapení vám příroda přinese! S těmito tipy na paměti vám přejeme šťastné sázení!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via