Tabulka Míchání Barev: Návod Jak Namíchat Všechny Barvy!

Tabulka Míchání Barev: Návod Jak Namíchat Všechny Barvy!

Chtěli jste někdy vymalovat místnost ve svém domě, ale obávali jste se, že vybraný odstín barvy nebude ladit se zbytkem interiéru? Nebo jste možná umělec a chcete míchat a vytvářet nové barvy, které byste použili ve svých uměleckých dílech. Ať už je vaše motivace jakákoli, naučit se míchat barvy je nezbytné. V tomto příspěvku na blogu se podíváme na teorii barev a vysvětlíme si, jak ji můžete využít k vytváření různých odstínů pomocí barev, tato znalost posune vaše kreslení na další úroveň.

Základy teorie barev 

Než se ponoříme do míchání barev, projdeme si v rychlosti základy teorie barev.

Barvy se dělí do tří hlavních kategorií:

  • primární
  • sekundární
  • terciární

Primární vs. sekundární barvy

Barvy hrají v našem životě důležitou roli, od rozjasnění obytného prostoru až po vytvoření uklidňující atmosféry. Abychom mohli s barvami pracovat, je třeba nejprve pochopit vztahy mezi nimi.

Třemi základními barvami jsou žlutá, červená a modrá, jejichž smícháním lze vytvořit téměř jakoukoli jinou barvu. V důsledku smíchání dvou primárních barev získáme tři sekundární barvy: oranžovou (z červené a žluté), fialovou (z červené a modré) a zelenou (z modré a žluté). Nakonec smícháním primární a sekundární barvy získáme barvy terciární. Když víme, jak spolu všechny tyto odstíny korespondují, můžeme je použít i mimo jejich dekorativní účel.

Primární barvy jsou červená, modrá a žlutá. Jsou známé jako „čisté“ odstíny, protože je nelze vytvořit z žádné jiné barvy. Sekundární barvy vznikají smícháním dvou primárních barev; například ze žluté a modré vznikne zelená.

Terciální barvy

Terciární barvy vznikají smícháním primární barvy s barvou sekundární; například červená a žlutá barva tvoří oranžovou.  Tyto terciální odstíny jsou méně zářivé než primární a sekundární barvy, ale přesto dodávají paletě barev hloubku a strukturu.

Nejdůležitějšími vlastnostmi barev jsou jas (jak světlý nebo tmavý je odstín), sytost (intenzita odstínu) a odstín (konkrétní odstín). Při míchání barev je třeba tyto tři prvky zohlednit, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. 

Jas, sytost a odstín

Jas, sytost a odstín jsou základní charakteristiky barev, které nám umožňují odlišit je od ostatních. Sytost označuje, že v barvě není přítomna žádná šedá, takže se jeví jako čistší nebo intenzivnější. Jas naproti tomu udává, jak blízko bílé se barva jeví, a může rozlišovat mezi světlými a tmavými tóny. Zejména achromatické barvy se liší pouze jasem a sytostí, nikoliv odstínem. Patří mezi ně černá, bílá a šedá, které lze přidat k chromatickým barvám, aby je ztmavily nebo zesvětlily.

Tabulka míchání barev

Míchání vlastní barvy 

Nyní, když už víme, co je to teorie barev, se podíváme, jak ji můžeme využít při míchání vlastních barev! Začněte tím, že shromáždíte všechny barvy, které potřebujete pro svůj projekt – buď primární, nebo sekundární, pokud plánujete vytvořit čistý odstín; terciální, pokud plánujete vytvořit určitý odstín; nebo kombinaci obou, pokud chcete experimentovat s různými odstíny! Budete také potřebovat něco, v čem je budete míchat, například starou nádobu na zmrzlinu nebo tác na pečivo – jen se ujistěte, že je dostatečně velká pro všechny barvy! Jakmile je vše připraveno, začněte do nádoby přilévat malá množství jednotlivých barev, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku – podle potřeby upravte jas, sytost a odstín! Mějte na paměti, že některé barvy mohou vyžadovat více než jednu vrstvu barvy, takže nezapomeňte nechat čas na zaschnutí před přidáním další vrstvy!   

Tip Dne: Nakreslete Strom Rodokmenu Vaší Rodiny!

Často Kladené Otázky

Závěr

Teď, když už víte, jak pomocí barev vytvářet různé odstíny – proč nezkusit nějaké experimenty? Naučit se teorii barev může začínajícím umělcům pomoci vytvořit krásná umělecká díla a zároveň majitelům domů ušetřit peníze namícháním vlastních odstínů namísto nákupu předem namíchaných v obchodech! S trochou znalostí o tabulkách míchání barev si tuto dovednost může snadno a rychle osvojit každý – tak začněte ještě dnes!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via