Paralen a Alkohol: Kolik Drinků/Sklenek Je Bezpečné?

Paralen a Alkohol: Kolik Drinků/Sklenek Je Bezpečné? 2023

Pití alkoholu při užívání paralenu může poškodit játra. Možná si myslíte, že společné užívání těchto dvou léků vám pouze uleví, ale ve skutečnosti může mít vážné následky. Paracetamol je běžný lék proti bolesti a v kombinaci s alkoholem může velmi poškodit vaše játra.Když pijete alkohol, vaše játra rozkládají etanol na toxické vedlejší produkty. Jedním z těchto vedlejších produktů je acetaldehyd, který se dále rozkládá na neškodné látky pomocí enzymu zvaného acetaldehyddehydrogenáza. Pokud však pijete a zároveň užíváte paracetamol, je tento enzym inhibován a toxický acetaldehyd se v těle hromadí. To může vést k vážnému poškození jater a dokonce k úmrtí.

Až tedy příště sáhnete po lécích proti bolesti po noční zábavě, znovu se zamyslete – mohlo by to způsobit více škody než užitku.

Mohlo By Vás Zajímat: Známky Alkoholismu!

Jak chránit svá játra

Většina lidí si neuvědomuje nebezpečí společného užívání paracetamolu a alkoholu. Ve skutečnosti se může jednat o velmi smrtelnou kombinaci. Paracetamol je běžný lék proti bolesti a v kombinaci s alkoholem může velmi poškodit vaše játra. Když pijete alkohol, vaše játra rozkládají etanol na toxické vedlejší produkty. Jedním z těchto vedlejších produktů je acetaldehyd, který je dále rozkládán na neškodné látky enzymem zvaným acetaldehyddehydrogenáza. Pokud však pijete a současně užíváte paracetamol, je tento enzym inhibován a v těle se hromadí toxický acetaldehyd. To může vést k vážnému poškození jater a dokonce k úmrtí.

Až tedy příště sáhnete po lécích proti bolesti po noční zábavě, rozmyslete si to – mohlo by to způsobit více škody než užitku.

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste ochránili svá játra před nebezpečím paracetamolu a alkoholu:

  • Vyhněte se pití alkoholu, pokud užíváte paracetamol.
  • Nikdy neužívejte větší než doporučenou dávku paracetamolu.
  • Během užívání paracetamolu pijte hodně vody, abyste ho pomohli vyplavit z těla.
  • Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás objevíjakékoli příznaky poškození jater, jako je zežloutnutí kůže nebo očního bělma, tmavá moč, bolest břicha nebo nevysvětlitelná únava.

Pokud se domníváte, že jste si mohli poškodit játra, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Poškození jater může být smrtelné, pokud není rychle léčeno.

Pamatujte tedy, že pití alkoholu a užívání paracetamolu je nebezpečná kombinace. Pokud chcete chránit svá játra, vyhněte se jí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Jak Jednoduše Urychlit
Spalovaní Tuku?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!