Kyselina Alfa-Lipoová: 6 Hlavních Účinků & Nejlepší Zdroje

Kyselina Alfa-Lipoová: 6 Hlavních Účinků & Nejlepší Zdroje

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je přirozeně se vyskytující mastná kyselina, kterou si tělo vytváří samo. V těle má mnoho důležitých funkcí, včetně přeměny krevního cukru na energii a neutralizace škodlivých sloučenin zvaných volné radikály, které poškozují buňky. ALA se nachází v některých potravinách, ale je k dispozici také jako doplněk stravy. Ačkoli se prodává při různých zdravotních potížích, důkazů na podporu jejího užívání je málo. Přečtěte si více o tom, co je ALA a jak funguje, abyste se mohli informovaně rozhodnout, zda je pro vás vhodná.

Zdravotní Přínosy kyseliny alfa-lipoové:

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je přirozeně se vyskytující mastná kyselina, kterou si tělo vytváří samo. Pomáhá přeměňovat glukózu na energii pomocí kyslíku, což je proces označovaný jako aerobní metabolismus. Tento proces pomáhá zajišťovat energii pro růst buněk a udržování zdravých buněk v těle. Kromě toho je ALA antioxidant, což znamená, že neutralizuje škodlivé sloučeniny zvané volné radikály, které poškozují buňky na genetické úrovni.

1. Může regulovat hladinu cukru v krvy

Diabetes je jedním z nejčastějších způsobů použití ALA. Studie prokázaly, že ALA může pomáhat při kontrole hladiny glukózy tím, že urychluje metabolismus krevního cukru. To by mohlo potenciálně pomoci při léčbě cukrovky, zejména v kombinaci s dalšími změnami životního stylu, jako je dieta a cvičení. Některé studie navíc naznačují, že ALA může snižovat inzulinovou rezistenci, což může být pro lidi s cukrovkou také prospěšné.

2. Pomáhá Bolesti nervů

ALA může být prospěšná také pro lidi, kteří trpí bolestmi nervů, jako je diabetická neuropatie nebo ischias. Výzkumy naznačují, že ALA může snižovat zánět v nervech a zlepšovat jejich funkci. Kromě toho může pomoci zmírnit příznaky, jako je pálení, brnění, svědění, necitlivost nebo píchání v postižených oblastech.

Nedávno byla publikována klinická studie, která naznačila, že u lidí s touto bolestí z neznámých příčin došlo ke snížení skóre bolesti při užívání perorálního doplňku stravy s ALA v dávce 400 až 800 miligramů denně; navíc se ukázalo, že osoby s diabetickou neuropatií mají prospěch z antioxidačních účinků kyseliny alfa-lipoové (ALA). Přehled studií z Nizozemska naznačil, že podávání 600miligramové intravenózní dávky denně zlepšilo stav pacientů. Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom plně pochopili potenciální zmírňující účinky ALA na osoby trpící bolestmi nervů, zdá se, že jsou k dispozici slibné důkazy.

3. Primární mitochondriální poruchy

Primární mitochondriální poruchy (PMD) jsou vzácné genetické poruchy, které jsou obvykle způsobeny chybami ve funkci mitochondrií, což omezuje schopnost těla vyrábět energii v buňkách. Ačkoli bylo doporučeno, aby lidé s tímto onemocněním užívali doplňky stravy s ALA, existují jen velmi omezené důkazy podporující jejich užívání a jejich užívání by mělo být projednáno s týmem lékařských specialistů obeznámených s těmito stavy. Kromě toho jsou případy nedostatku ALA u zdravých jedinců velmi vzácné, protože máme schopnost produkovat veškerou ALA, kterou naše tělo potřebuje.

4. Může pomoci s hubnutím

Navzdory nadšení, které ALA jako pomocník při hubnutí vyvolává, se zdá, že důkazy o její účinnosti se různí. Například přehled studií provedených v roce 2017 na Yaleově univerzitě naznačuje, že doplňování 300 mg až 1 800 mg ALA denně vedlo v porovnání s placebem k průměrnému úbytku hmotnosti o 2,8 kg. Přehled z roku 2018 však ukázal mnohem menší průměrný úbytek hmotnosti, a to pouhých 1,5 kilogramu. Další studie z roku 2020 prostřednictvím metaanalýzy ukázala, že léčba ALA vedla k významnému snížení indexu tělesné hmotnosti a celkovému úbytku hmotnosti; množství ztracené hmotnosti však v této analýze nebylo uvedeno. Proto je zapotřebí dalšího výzkumu, než bude možné učinit závěry týkající se ALA jako účinného pomocníka při hubnutí.

5. Podporuje zdraví srdce

Nové výzkumy zpochybňují dlouholeté přesvědčení, že kyselina alfa-lipoová (ALA) může zlepšit složení lipidů a následně pomoci v prevenci srdečních onemocnění. Studie z roku 2019 nezjistila žádné změny sérových lipidů, když účastníci dostávali 1 200 až 1 800 mg ALA po dobu 20 týdnů – včetně hladiny celkového cholesterolu nebo LDL. Jiné studie však naznačují, že může existovat slibný důsledek pro použití tohoto doplňku jako intervence proti srdečním onemocněním v závislosti na dalších proměnných, jako jsou úpravy stravy nebo cvičební režim. Před vydáním přesvědčivých doporučení ohledně jeho použití pro léčbu rizikových faktorů srdečních onemocnění je třeba tyto účinky dále zkoumat.

6. Další použití

Jak již bylo zmíněno, existují důkazy o tom, že ALA může být prospěšná při některých dalších zdravotních potížích, jako je Alzheimerova choroba, bipolární porucha, vysoký krevní tlak a revmatoidní artritida. Než však bude možné učinit definitivní závěry o těchto možnostech využití ALA, je třeba provést ještě mnoho dalších výzkumů.

Studie naznačují, že ALA může pomáhat snižovat záněty, zlepšovat kognitivní funkce, posilovat zdraví srdce a chránit před nemocemi souvisejícími s věkem, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. I když jsou tyto potenciální přínosy slibné, výzkum jejich účinnosti je v současné době stále omezený a neprůkazný. Pokud zvažujete užívání doplňků stravy s ALA, poraďte se nejprve se svým lékařem a proberte s ním případná rizika nebo interakce s jinými léky, které případně užíváte.

Nejlepší zdroje kyseliny alfa lipoové

Potravinové zdroje kyseliny alfa-lipoové:

Potraviny, které jíte, budou vždy nejlepším zdrojem živin.

Pokud si zdravě ceníte zeleniny, možná budete schopni získat dostatek ALA ze své stravy. ALA se nachází v:

  • Červená řepa
  • Brokolice
  • Růžičková kapusta
  • Mrkev
  • Hrách
  • Brambory
  • Červené maso
  • Špenát
  • Rajčata
  • Batáty

Kromě těchto potravin jsou vynikajícím zdrojem ALA také některé živočišné produkty, jako je maso a vejce. Je však důležité si uvědomit, že byste měli omezit konzumaci živočišných produktů kvůli vysokému obsahu nasycených tuků a cholesterolu.

Výběr kvalitního doplňku stravy

Pokud nejste schopni získat dostatek ALA ze stravy, je dnes na trhu k dispozici několik kvalitních doplňků stravy. Při výběru doplňku je důležité se ujistit, že obsahuje 100% čistý extrakt ALA bez přidaných plnidel nebo pojiv. Důležité je také zkontrolovat etiketu výrobku, zda neobsahuje případné alergeny nebo kontaminanty, které by mohly u citlivých jedinců vyvolat nežádoucí reakce. Nakonec se ujistěte, že je doplněk stravy vyráběn v zařízení, které dodržuje správnou výrobní praxi (GMP). Pečeť GMP označuje, že výrobek byl testován na kvalitu a čistotu nezávislou laboratoří třetí strany.

Jak užívat kyselinu alfa-lipoovou

Doplňky stravy s kyselinou alfa-lipoovou (ALA) se dodávají v několika formách, včetně tablet, kapslí, prášků a tekutin.

Dávkování

Přestože je kyselina alfa-lipoová (ALA) považována za bezpečnou, vždy se doporučuje před užíváním doplňku nebo stanovením vhodné dávky poradit se s lékařem. Různé formulace ALA jsou k dispozici ve formě kapslí nebo tablet v množství od 100 miligramů do 600 miligramů v jedné dávce. Výzkum naznačuje, že jako nejúčinnější se jeví dávka 600 miligramů až 1 200 miligramů denně, rozdělená do tří stejných dávek.

Tyto počty jsou však pouze odhady a neměly by být přijímány bez předchozí konzultace s vaším poskytovatelem. Protože každý člověk má jiné potřeby a případné zdravotní okolnosti, konzultace s lékařským týmem zajistí, že doplněk a dávkování jsou pro vás vhodné.

Co se stane pokud užiji více než doporučenou denní dávku kyseliny alfa lipoové?

Kyselina alfa-lipoová (ALA) nepatří mezi esenciální živiny a není stanovena horní hranice jejího příjmu. Při nadměrném užívání ALA se však mohou vyskytnout některé nežádoucí účinky – ty však obvykle odezní po vysazení doplňku.

Ve vzácných případech může náhodné požití velkého množství ALA vést dokonce ke křečím nebo selhání orgánů; v roce 2018 byla v důsledku toho hospitalizována jedna sedmdesátiletá žena, zatímco jiný hlášený případ nastal u batolete v důsledku nedbalých postupů při skladování léků v jejich domácnosti. Je tedy důležité, aby všechny léky byly vždy v bezpečí před dětmi a domácími zvířaty, aby se těmto situacím dalo do budoucna předejít!

Vedlejší účinky

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je považována za bezpečnou formu doplňku stravy, pokud je užívána perorálně, aplikována lokálně ve formě krému nebo masti a podávána intravenózně.16 Ačkoli s jejím užíváním nejsou obecně spojeny žádné významné nežádoucí účinky, u některých jedinců se může vyskytnout nízká hladina cukru v krvi, nevolnost, únava a kožní vyrážka (při užívání ve formě masti).17 Užívání ALA v kombinaci s lehkou svačinou, jako jsou grahamové nebo slané krekry, může pomoci snížit pravděpodobnost výskytu příznaků refluxu. Celkově jsou nežádoucí účinky spojené s ALA mírné a její užívání je považováno za prospěšné, pokud je užívána správně.

Závěr

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je přirozeně se vyskytující mastná kyselina, kterou si tělo vytváří samo a která pomáhá přeměňovat glukózu na energii pomocí kyslíku a neutralizovat volné radikály, které mohou poškozovat buňky na genetické úrovni. Ačkoli existují některé potenciální výhody spojené s doplňováním ALA, jako je snížení zánětu a zlepšení kognitivních funkcí, je třeba provést další výzkum, než budeme moci učinit definitivní závěry o její účinnosti pro tato použití. Pokud zvažujete užívání doplňku stravy s ALA, poraďte se se svým lékařem, aby vám mohl doporučit nejlepší dávkování na základě vašich současných léků a zdravotního stavu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Jak Jednoduše Urychlit
Spalovaní Tuku?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!
E-book ► Nejlepší Rady Pro Nastartování Hubnutí Tento Týden ZDARMA!