Yerba Maté Čaj: 7 Potvrzených Zdravotních Účinků & Rizika Konzumace!

Po staletí lidé v Jižní Americe vařili a popíjeli čaj yerba maté. Tento bylinný čaj má v kultuře tohoto regionu již dlouho zvláštní místo a nyní si získává uznání po celém světě pro svůj jedinečný chuťový profil a zdraví prospěšné účinky. Co je to yerba maté? Pojďme se ponořit do toho, čím je tento čaj tak výjimečný.

Co je to Yerba Mate?

Yerba maté je bylinný čaj z listů a stonků rostliny Ilex paraguariensis. Listy se obvykle suší nad ohněm a poté se louhují v horké vodě, aby se čaj připravil . Yerba maté se tradičně pije z nádoby zvané tykev a popíjí se kovovým brčkem, které má na spodním konci filtr, aby se z něj oddělily úlomky listů. Společné pití z této tradiční tykve je prý znamením přátelství a sblížení.

Yerba maté je bohatá na vitaminy, minerály, antioxidanty a další sloučeniny, které mohou prospívat vašemu zdraví. Studie naznačují, že yerba maté může pomáhat snižovat záněty , chránit před poškozením volnými radikály, posilovat zdraví srdce , pomáhat při hubnutí , zlepšovat kognitivní funkce , zlepšovat výkonnost při cvičení , snižovat rizikové faktory rakoviny a mnoho dalšího.

3 Hlavní druhy Yerba Maté čaje:

Podívejme se na tři hlavní druhy yerba maté a na to, proč je každý z nich jedinečný.

paraguayská Yerba maté

Paraguayské yerba maté je obecně považováno za nejsilnější, protože jeho listy se suší nad kouřem ohně, což mu dodává silný povzbuzující účinek. Tento druh yerba maté je oblíbený v České republice, protože ho tam lidé rádi pijí horký. Paraguayci ji však raději pijí zmraženou.

Argentinská Yerba Mate

Argentinské yerba maté má jemnou chuť a slabší stimulační účinky než paraguayské yerba maté, protože proces sušení používaný pro tento druh je kratší než u paraguayské yerby. Argentinci si tento druh vychutnávají hned ráno, stejně jako kávu; je to dokonce jejich národní nápoj!

Brazilská Yerba Mate

Brazilská yerba maté má jemně mleté listy, které připomínají mouku, a její nálev je hustý, takže k jeho správnému vypití potřebujete speciální brčko (tzv. bomba nebo bombilla). Díky své světle zelené barvě a travnatému aroma připomíná zelená kávová zrna.

Yerba maté může být pro mnohé získanou chutí, ale ti, kteří si ho oblíbili, se rychle stanou jeho oddanými fanoušky díky jeho povzbuzujícím účinkům a rozmanitosti příchutí, které jsou k dispozici v závislosti na tom, odkud čaj získáváte! Každá země má svou vlastní verzi s jedinečnými vlastnostmi, takže se nebojte vyzkoušet všechny, dokud nenajdete svou oblíbenou!

7 zdravotních účinků Yerba Maté, které jsou podložené vědeckými poznatky

Yerba maté je bylinný čaj z listů a stonků jihoamerického keře zvaného Ilex paraguariensis. Po staletí se konzumuje v mnoha částech světa, včetně Argentiny, Brazílie, Uruguaye a Paraguaye. Díky své jedinečné chuti a potenciálním zdravotním účinkům se stává stále oblíbenější i v dalších zemích. V tomto článku se podíváme na čtyři zdravotní účinky yerba maté, které jsou podloženy vědeckými poznatky.

1.Yerba maté je bohaté na antioxidanty a živiny

Yerba maté obsahuje antioxidanty známé jako polyfenoly a saponiny, které pomáhají snižovat oxidační stres v těle. Obsahuje také vitaminy A, C, E, B1-3, hořčík, mangan, zinek, železo a draslík. Tyto živiny mohou pomoci podpořit vaše celkové zdraví a pohodu.

Yerba maté může nabídnout látky, které z jiného kofeinového nápoje jen tak nezískáte:

Xantiny jsou stimulační látky, mezi něž patří kofein, theobromin a další sloučeniny, které lze nalézt také v kávě, čaji a čokoládě. Kafeoylderiváty jsou hlavními zdraví prospěšnými antioxidanty v čaji. Saponiny jsou hořké sloučeniny s protizánětlivými a cholesterol snižujícími vlastnostmi, zatímco polyfenoly jsou velkou skupinou antioxidantů spojovaných se sníženým rizikem mnoha onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby. Zařazení yerba maté do vašeho jídelníčku vám může pomoci tyto výhody využít.

2.Dokáže zvýšit energii a zlepšit duševní soustředění

Yerba maté obsahuje kofein, který dokáže zvýšit hladinu energie a také zlepšit duševní soustředění a bdělost podobně jako kratom a matcha. Obsahuje 80 miligramů v jednom šálku (240 ml), což je méně kofeinu než káva, ale více než zelený nebo černý čaj. Kombinace kofeinu s dalšími sloučeninami obsaženými v yerba maté může zajistit dlouhodobější příliv energie ve srovnání s pitím samotného kofeinu.

Přestože existují důkazy, že kofein může přispět ke zlepšení některých aspektů mozkových funkcí, jako je pozornost a bdělost, je třeba to ještě vědecky doložit. Podle výzkumu zaměřeného na konzumaci jedné dávky 40-300 mg kofeinu účastníci zaznamenali zvýšení soustředění a reakční doby. Lidé, kteří užívají yerba maté, si často pochvalují jeho schopnost udržet je vzhůru, aniž by se cítili nervózní nebo přecitlivělí, ale pro přijetí tohoto tvrzení je zapotřebí dalšího výzkumu. Bylo prokázáno, že kofein ovlivňuje hladinu určitých molekul v mozku, což by mohlo mít pozitivní vliv na kognitivní výkonnost v kombinaci s dalšími opatřeními, jako je dobrá spánková hygiena a cvičení.

3.Může zvýšit fyzickou výkonnost

Kofein je známý tím, že zlepšuje svalové kontrakce, což může zvýšit fyzickou výkonnost při cvičení nebo sportovních aktivitách. Některé starší studie také naznačují, že kofein může snížit únavu a zlepšit sportovní výkon až o 5 %.

Konzumace yerba maté může pomoci zvýšit fyzickou výkonnost. Její schopnost zvyšovat závislost těla na tucích jako palivu během cvičení poskytuje sportovcům dlouhodobější zdroj energie, který zvyšuje vytrvalost a odolnost. Studie navíc naznačují, že její biochemické vlastnosti vytvářejí lepší svalové kontrakce, což sportovcům umožňuje dosáhnout vrcholové úrovně rychleji a po delší dobu. A konečně, vlastnosti yerba maté mohou také snižovat únavu, což znamená, že sportovci mohou trénovat intenzivněji a rychleji se zotavovat mezi tréninky. V kombinaci má tato prospěšná sloučenina zjevně potenciál výrazně zlepšit fyzickou výkonnost po všech stránkách.

4.Může chránit před infekcemi

Některé starší studie na zkumavkách zjistily, že vysoké dávky extraktu z yerba maté deaktivovaly bakterie E. coli, které mohou způsobovat příznaky otravy jídlem, jako jsou žaludeční křeče a průjem. To naznačuje, že yerba maté může poskytovat určitou ochranu před infekcemi způsobenými bakteriemi, parazity a plísněmi.

Zatímco yerba maté je známá pro své různé zdravotní účinky, novější studie o jejích vlastnostech upozornily na potenciální antibakteriální, antiparazitární a protiplísňové účinky. Výzkum v této oblasti je stále nový a je třeba provést další studie, které by tato tvrzení a jejich účinky na člověka více osvětlily. Je možné, že pokud se prokáže, že antimikrobiální vlastnosti yerba maté mají medicínský význam, může to vést k terapeutickému využití tohoto nápoje a jeho složek. Prozatím je třeba provést další výzkum, aby bylo možné získat více poznatků o tomto tématu.

5.Pomáhá s hubnutím

Bylo zjištěno, že Yerba maté snižuje chuť k jídlu, zvyšuje spalování tuků a zlepšuje rychlost metabolismu. Obsahuje několik prospěšných látek, které mohou pomoci při hubnutí, například kofein a polyfenoly. Studie ukazují, že yerba maté může být obzvláště účinná při potlačování chuti k jídlu, což může vést k nižšímu příjmu kalorií během dne a podpořit hubnutí. Kromě toho může také pomoci zvýšit hladinu energie, takže se nebudete cítit příliš malátní během tréninku nebo každodenních aktivit.

V neposlední řadě může obsah antioxidantů pomoci chránit vaše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, které souvisí s nadváhou nebo obezitou. Celkově vzato může mít zařazení yerba maté do vašeho jídelníčku pozitivní účinky na vaše celkové zdraví a potenciálně vést k úspěšnějšímu dlouhodobému hubnutí.

Je však důležité si uvědomit, že žádný doplněk ani nápoj nemůže nahradit zdravou stravu a cvičební plán.

6.Snižuje hladinu cukru v krvi

Bylo zjištěno, že Yerba maté zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou a před cukrovkou. Může pomoci snížit inzulinovou rezistenci, která brání tělu účinně využívat hormon inzulin ke zpracování glukózy. Kromě toho může také stimulovat příjem a transport glukózy do buněk, aby ji mohly účinněji využívat jako energii.

Tyto účinky nejen zlepšují celkovou hladinu cukru v krvi, ale mohou také snížit riziko vzniku komplikací spojených s vysokou hladinou cukru v krvi, jako jsou srdeční onemocnění, mrtvice, poškození ledvin a nervů. V této oblasti je však zapotřebí dalšího výzkumu, než bude možné vyvodit jednoznačné závěry.

Celkově se zdá, že yerba maté má při pravidelné konzumaci několik potenciálních zdravotních přínosů. I když některá z těchto tvrzení je třeba podpořena vědeckými důkazy, je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné plně pochopit její potenciál.

7.Může snížit riziko srdečních onemocnění

Yerba maté může snižovat riziko srdečních onemocnění díky vysoké koncentraci antioxidačních látek a polyfenolů. Studie na zvířatech ukazují slibné výsledky, i když zatím není jasné, do jaké míry mohou její ochranné vlastnosti prospívat lidem. V jedné studii, která se zabývala 119 ženami s nadváhou, vedla denní konzumace yerba maté ke snížení hladiny celkového i LDL (špatného) cholesterolu po dobu 12 týdnů.

Tato zjištění byla navíc doplněna pozorovaným snížením hladiny triglyceridů v kombinaci s nízkokalorickou dietou. I když jsou tyto předběžné výsledky povzbudivé, je třeba provést další výzkum, než budeme moci s jistotou tvrdit, že yerba maté může snížit riziko srdečních onemocnění.

Jak si správně připravit Yerba Maté čaj pro nejlepší účinky

Tradičně se podává v nádobě zvané tykev (nebo kalabaš) s kovovým slaměným filtrem na jejím spodním konci, který slouží k scezení úlomků listů. Abyste se mohli vydat na cestu milovníka yerba maté, přinášíme vám vše, co potřebujete vědět o přípravě a konzumaci tohoto lahodného nápoje.

Yerba maté lze připravit podobně jako jiné sypané čaje:

Před přidáním horké vody naplňte spodní třetinu kalabasy sušenými nebo opraženými lístky maté. Pokud kalabasu nevlastníte, můžete si ji připravit ve french pressu. Čaj se často podává se spáleným cukrem, citronovou šťávou nebo mlékem a před použitím nových lístků k přípravě nové várky se může několikrát dolít horkou vodou. Ačkoli se yerba maté tradičně pije horký, může se podávat i studený, zejména v horkém podnebí.

POZOR: Yerba maté čaj nikdy nezalívejte vařící vodou , protože může velmi zhořknout.

Abyste ho připravili správně, musíte ho namáčet v horké vodě, která není zcela vařící, ale má teplotu 71 až 82 stupňů Celsia. Tak získáte všechny lahodné účinky, aniž byste riskovali spálení.

Po přípravě by se měl čaj yerba maté vařit alespoň 4-5 minut, aby se chuť a účinné látky plně vylouhovaly ve vodě. Po uvaření si čaj dopřejte po malých doušcích a před polknutím jej nechte v ústech odpočinout. Kromě toho je pití yerby nejlépe ve společnosti přátel nebo rodiny, protože se jedná o důležitý společenský rituál.

Chcete-li maximalizovat přínosy pro zdraví, pijte pravidelně čaj yerba maté a dbejte na to, abyste do svého každodenního životního stylu zařadili vyváženou stravu a cvičební plán. To vám pomůže zajistit přísun všech potřebných živin pro podporu celkového zdraví a pohody.

Ke správné přípravě, patří nákup i skladování čaje

Při nákupu yerba maté je důležité, abyste si ho pořídili v renomovaném obchodě, který vám poskytne informace o tom, jak byla yerba maté zpracována a zabalena. Bylina by měla být skladována ve vzduchotěsné nádobě na chladném a tmavém místě, mimo dosah světla a vlhkosti. Při správném dodržování těchto jednoduchých pokynů pro skladování si yerba maté zachová svou čerstvost až dva roky, než bude třeba ji vyměnit nebo použít. Nezapomeňte uchovávat yerba maté daleko od ostatních produktů ve spíži, jako je káva a koření, protože by mohly do byliny vyluhovat chuť.

Pochopení bezpečnosti a vedlejších účinků Yerba Mate

Podívejme se blíže na bezpečnost a nežádoucí účinky spojené s konzumací yerba maté:

Riziko vzniku rakoviny

Několik populačních studií spojilo pravidelnou konzumaci yerba maté se zvýšeným rizikem rakoviny horních cest dýchacích a trávicího traktu . To by mohlo být způsobeno polycyklickými aromatickými uhlovodíky (PAU) obsaženými v yerba maté, o kterých je známo, že způsobují rakovinu u zvířat . Přesto je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, zda se tato zjištění vztahují i na lidi.

Nežádoucí účinky související s kofeinem

Yerba maté obsahuje kofein – obvykle 65-130 mg na šálek (237 ml). V závislosti na vaší citlivosti může toto množství kofeinu způsobit úzkost, bolesti hlavy, migrény nebo vysoký krevní tlak . Těhotné osoby by měly omezit příjem na 12 uncí (355 ml) nebo méně denně . Pokud se u vás po pití yerba maté objeví jakékoli negativní vedlejší účinky, snižte jeho příjem nebo jej zcela vyřaďte.

Interakce s léky

Yerba maté obsahuje sloučeniny zvané xantiny, u kterých bylo prokázáno, že působí jako inhibitory monoaminooxidázy (MAOI). MAOI jsou léky používané při depresích a Parkinsonově chorobě. Konzumace velkého množství yerba maté může s těmito léky interagovat , proto se před vyzkoušením yerba maté poraďte se svým lékařem, pokud užíváte nějaké MAOI. Je také důležité si uvědomit, že pití yerba maté může interferovat s některými antibiotiky , takže je lepší ji při jejich užívání nekonzumovat, pokud vám lékař nedoporučí jinak.

Závěr

Závěrem lze říci, že yerba maté je bylinný čaj s hlubokou kulturní historií v Jižní Americe, který si v poslední době získal oblibu mezi konzumenty čaje po celém světě. Tento čaj nabízí mnoho potenciálních zdravotních výhod díky obsahu vitamínů a antioxidačním vlastnostem. Ať už hledáte alternativní zdroj kofeinu, nebo jen chcete vyzkoušet něco nového, proč nevyzkoušet yerba maté? Cílová skupina: uživatelé, kteří se chtějí seznámit s přípravkem yerba-ba: Milovníci čaje, kteří mají zájem objevovat nové chutě a poznávat různé druhy nápojů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.