Matcha Čaj: Účinky, Recepty, Rizika & Dávkování!

Matcha Čaj: Účinky, Recepty, Rizika & Dávkování!

Matcha je druh zeleného čaje, který se vyrábí z práškových listů rostliny Camellia sinensis. Je jedinečný, protože je to jediný druh čaje, který se vyrábí z celých lístků, které se rozemelou na jemný prášek. Čaj Matcha má bohatou, zemitou chuť a mírně nasládlou příchuť. Má také vysoký obsah antioxidantů, což z něj činí zdravou volbu pro konzumenty.

Co je matcha čaj?

Matcha je druh zeleného čaje, který se vyrábí z rozemletých lístků zeleného čaje. Má vysoký obsah antioxidantů a výraznou zemitou chuť. Čaj matcha si můžete vychutnat horký nebo studený a můžete ho přidávat do koktejlů, latté a dalších nápojů. Čaj Matcha je také oblíbenou přísadou při pečení a vaření.

Čaj Matcha má mnoho zdraví prospěšných účinků. Má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před nemocemi. Čaj Matcha je také dobrým zdrojem kofeinu, který může pomoci zlepšit soustředění a koncentraci. Čaj Matcha může také pomoci zrychlit metabolismus a spalovat tuky.

Pokud hledáte zdravý způsob, jak si vychutnat zelený čaj, čaj matcha je skvělou volbou. Vyzkoušejte ho v latté, smoothie nebo v receptu na pečení. Výraznou chuť a zdravotní účinky čaje matcha si zamilujete.

Co obsahuje?

Nutriční profil matcha prášku

Matcha je druh zeleného čaje, který se původně pěstoval v Japonsku. V posledních letech se stal oblíbeným po celém světě díky vysokému obsahu antioxidantů a dalším zdraví prospěšným látkám. Matcha je bohatá na vitaminy A, E, C, železo, vápník a draslík a také na zinek.

Výhody tohoto čaje

Matcha má řadu výhod díky vysokému obsahu antioxidantů. Tyto antioxidanty pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály, které jsou spojovány s různými chronickými onemocněními. Bylo také prokázáno, že Matcha podporuje metabolismus a hubnutí. Kromě toho vitaminy a minerály obsažené v matcha mohou přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu.

To je jen několik z mnoha zdravotních přínosů čaje matcha. Pokud hledáte zdravý způsob, jak si vychutnat zelený čaj, čaj matcha je skvělou volbou. Vyzkoušejte ho v latté, smoothie nebo v receptu na pečení. Výraznou chuť a zdravotní účinky čaje matcha si zamilujete.

Důležité je, ale pít kvalitní Matcha čaj, který je testován a neobsahuje těžké kovy a pesticidy. Z našich zkušeností a dle certifikací kvality můžeme s klidem na duši doporučit Matcha od značky Blendea.

Zdravotní přínosy pití čaje Matcha

Matcha je druh zeleného čaje, který je bohatý na antioxidanty a má mnoho zdraví prospěšných účinků. Patří mezi ně lepší duševní jasnost, lepší kontrola hmotnosti a snížení zánětů. Kromě toho může pití čaje matcha přinést další výhody, jako je zlepšení kardiovaskulárního zdraví, posílení imunitního systému a zlepšení zdraví ústní dutiny. Je však důležité pít čaj matcha s mírou, aby se předešlo možným vedlejším účinkům.

Silné antioxidační účinky

Díky obsahu katechinu je čaj matcha silným bojovníkem proti volným radikálům, které poškozují buňky v těle a způsobují chronická onemocnění. V porovnání s čajem China Green Tips obsahuje čaj matcha až 137krát více určitého katechinu (EGCG). Jeho hodnota je navíc nejméně 3krát vyšší než nejvyšší hodnota uváděná v literatuře u jiných druhů zeleného čaje. Výskyt sloučenin s antioxidačním účinkem je dán tradičním způsobem pěstování čaje matcha.

Ze všech katechinů v zeleném čaji matcha je třeba zmínit například epigalokatechin galát (EGCG). Tento katechin byl zkoumán v několika studiích na zvířatech a lidech pro své možné protirakovinné účinky. Podle některých výzkumů by mohl epigalokatechin galát zabránit šíření rakoviny v těle. Katechiny a polyfenoly obsažené v čaji účinně odbourávají reaktivní formy kyslíku. Působí však také nepřímo jako antioxidanty díky svému vlivu na aktivitu enzymů a transkripčních faktorů.

Zlepšení kognitivních funkcí

Přemýšlejte o tom – čaj, který vám pomůže zlepšit soustředění a energii bez pocitu neklidu, který někdy míváte po kávě, svými účinky je velice podobný kratomu. Matcha je díky kombinaci kofeinu a L-theaninu skvělou alternativou pro ty, kteří hledají povzbuzující prostředek. Tato jedinečná směs vede ke stavu „klidné bdělosti“, který je ideální pro ty, kteří potřebují být produktivní, ale nechtějí mít trému. Kromě kofeinu obsahuje matcha také L-theanin, aminokyselinu, u které bylo prokázáno, že ovlivňuje některé chemické látky v mozku. Tyto změny mohou vést k lepší reakční době, pozornosti a paměti. Pokud tedy hledáte energizující čaj, po kterém se nebudete cítit nervózní, zvolte matcha!

Podporuje hubnutí

Čaj Matcha je skvělým prostředkem na podporu srdeční činnosti a hubnutí. Zelený čaj je dobře známý pro své vlastnosti při spalování tuků a matcha čaj je ještě koncentrovanější formou zeleného čaje. Proto je skvělou volbou, pokud chcete zlepšit zdraví svého srdce nebo zhubnout. Pokud tedy již patříte mezi fanoušky zeleného čaje, zkuste přejít na čaj matcha a dosáhnete ještě lepších výsledků.

Tak na co čekáte? Použijte promo kód Sleva10.

A kupte si Matcha čaj zde.

Kdy je tedy nejlepší pít čaj matcha?

Odpověď závisí na tom, co v šálku čaje hledáte. Pokud chcete získat zdraví prospěšné látky, pak je nejlepší pít ho ráno nebo brzy odpoledne. Je to proto, že kofein v čaji matcha může pomáhají zvyšovat energii a metabolismus. Pokud hledáte relaxační nápoj, pak je nejlepší pít ho večer nebo po večeři. Aminokyselina L-theanin, která se v čaji matcha nachází, totiž pomáhá snižovat stres a podporuje relaxaci.

Kdykoli se rozhodnete pít čaj matcha, je to chutná a zdravá volba. Takže až budete příště hledat nový čaj, který byste mohli vyzkoušet, určitě dejte šanci čaji matcha!

Jen si dávejte pozor, aby jste tento čaj nepili moc pozdě a nepokazil váš spánek, díky obsahu kofeinu.

Kolik je kofeinu v matcha?

Matcha obsahuje přibližně 35 mg kofeinu v jednom šálku. To je méně než u kávy, která obvykle obsahuje přibližně 95 mg kofeinu na šálek.

Recepty s čajem Matcha

Matcha čaj je univerzální ingredience, kterou lze použít v mnoha různých receptech. Zkuste ho přidat do koktejlů, pečiva nebo i slaných pokrmů. Zemitou chuť čaje matcha a mnoho zdraví prospěšných látek si zamilujete.

Zde je několik lahodných receptů, které obsahují čaj matcha. Vyzkoušejte je a vychutnejte si jedinečnou chuť této zdravé ingredience.

Jak připravit čaj Matcha

Matcha je druh zeleného čaje, který se vyrábí z rozemletých lístků zeleného čaje. Má výraznou zemitou chuť a vysoký obsah antioxidantů. Čaj Matcha si můžete vychutnat horký nebo studený a můžete ho přidávat do koktejlů, latté a dalších nápojů. Čaj Matcha je také oblíbenou přísadou při pečení a vaření.

Pokud se chcete naučit připravovat čaj matcha, postupujte podle následujících jednoduchých kroků. Tento zdravý nápoj si budete moci vychutnávat během chvilky!

Na rozdíl od jiných druhů čaje se matcha konzumuje v práškové formě, což znamená, že se lístky rozemelou a poté smíchají s horkou vodou.

Vznikne tak pěnivý nápoj, který je chuťově výrazný a zároveň zdravý. Zde je několik tipů pro přípravu čaje matcha:

 1. Prvním krokem je odměření asi 2 gramů prášku matcha. To bude stačit na jednu porci.
 2. Poté přidejte matcha prášek do misky.
 3. Postupně přidejte asi 80 ml horké vody a míchejte, dokud se prášek nerozpustí.
 4. Výsledná směs by měla být hustá a napěněná.
 5. Nyní můžete matchu pít přímo z misky nebo ji nalít do šálku.
 6. Dobrou chuť!

Jak si připravit Matcha Latte

Matcha je druh zeleného čaje, který se vyrábí z rozemletých lístků zeleného čaje. Má výraznou zemitou chuť a vysoký obsah antioxidantů. Čaj Matcha si můžete vychutnat horký nebo studený a můžete jej přidávat do koktejlů, latté a dalších nápojů. Čaj Matcha je také oblíbenou přísadou při pečení a vaření.

Chcete-li se naučit připravit matcha latte, postupujte podle následujících jednoduchých kroků

 1. Mléko podle výběru zahřívejte, dokud není horké, ale ne vařící.
 2. Horké mléko nalijte do mixéru a přidejte prášek matcha. Mixujte, dokud směs nebude napěněná.
 3. Nalijte latté do hrnku a vychutnejte si ho!

Do latté můžete přidat i další příchutě, například vanilkový extrakt nebo med. Experimentujte a najděte kombinaci, která vám nejvíce chutná. Vychutnejte si své zdravé a lahodné matcha latte!

Matcha Green Tea Smoothie Bowls

Složení:

 • 1 banán, nakrájený na plátky a zmražený
 • 1/2 šálku nesladkého vanilkové mandlové mléko
 • 1 čajová lžička práškového zeleného čaje matcha
 • 1/2 šálku špenátu
 • 1/4 šálku manga nakrájeného na kostičky
 • 1/4 šálku ananasu nakrájeného na kostičky
 • 1 polévková lžíce chia semínek
 • volitelně: strouhaný kokos a včelí pyl na ozdobu

Pokyny k přípravě:

 1. Vložte banán, mandlové mléko a matcha prášek do mixéru a rozmixujte dohladka.
 2. Smoothie přelijte do misky a doplňte špenátem, mangem, ananasem, chia semínky a strouhaným kokosem.
 3. Vychutnejte si zdravou a lahodnou smoothie misku!

Palačinky se zeleným čajem Matcha

Ingredience: na přípravu asi 10 palačinek

 • 1 hrnek celozrnné mouky nebo bezlepkové celozrnné mouky
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • 1/4 lžičky jedlé sody
 • 1/2 lžičky soli
 • 1 šálek mandlového nebo jiného mléka dle výběru
 • 1 lžíce olivového nebo jiného rostlinného oleje
 • 1 čajová lžička práškového zeleného čaje matcha
 • volitelně: med nebo javorový sirup k podávání
 1. Pokyny k přípravě:
 2. V míse smíchejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl. Dobře promíchejte.
 3. Přidejte mléko, olej a matcha prášek a míchejte, dokud nebude těsto hladké.
 4. Těsto nechte asi 5 minut odstát.
 5. Rozpalte pánev na středním ohni a vymažte ji olejem. Na každou palačinku naberte 1/4 šálku těsta. Vařte, dokud se na povrchu nevytvoří bublinky, a poté je obraťte a uvařte na druhé straně dozlatova.
 6. Podávejte s medem nebo javorovým sirupem. Vychutnejte si lahodné palačinky!

Muffiny se zeleným čajem Matcha

Ingredience: na 12 muffinů

 • 1 1/2 šálku celozrnné nebo bezlepkové pšeničné mouky
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1/2 lžičky soli
 • 1 šálek mandlového nebo jiného mléka dle výběru
 • 1/3 šálku olivového nebo jiného rostlinného oleje
 • 3 lžíce medu nebo agávového nektaru
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1/2 čajové lžičky práškového zeleného čaje matcha

Pokyny k přípravě:

 1. Předehřejte troubu na 375 stupňů F (190 stupňů C).
 2. Formu na muffiny vymažte sprejem na vaření.
 3. Smíchejte mouku. Přidejte prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl. Dobře promíchejte.
 4. V jiné míse smíchejte mléko, olej, med nebo agávový nektar, vanilkový extrakt a matcha prášek. Tuto směs vlijte do moučné směsi a míchejte, dokud se nespojí.
 5. Každý košíček na muffiny naplňte těstem asi do 3/4. Pečte v troubě 20-25 minut nebo dokud špejle nebo bábovka nevyjde čistá, když ji zapíchnete do středu muffinu.
 6. Před podáváním nechte mírně vychladnout. Vychutnejte si lahodné a zdravé muffiny!

Nežádoucí účinky

Pokud jde o čaj, můžete si vybrat z mnoha různých druhů. Mezi nimi vyniká čaj matcha. Tento jedinečný čaj se vyrábí z mletých lístků zeleného čaje a je známý svou bohatou chutí a četnými zdravotními účinky.

U každého druhu čaje je však třeba mít na paměti možné vedlejší účinky. V tomto případě je důležité vědět o možných nebezpečích pití příliš velkého množství čaje matcha. Pokud tedy uvažujete o zařazení tohoto zdravého nápoje do svého každodenního režimu, přečtěte si další informace o možných rizicích s ním spojených.

Stejně jako všechny čaje, i matcha obsahuje kofein. Zatímco mírná konzumace kofeinu je obecně považována za bezpečnou, jeho nadměrná konzumace může vést k nežádoucím vedlejším účinkům. Patří mezi ně například nervozita, podrážděnost, nespavost a v některých případech dokonce záchvaty.

Dalším potenciálním nebezpečím pití příliš velkého množství čaje matcha je, že může narušit vstřebávání základních živin, jako je železo a vápník. Je to proto, že vysoký obsah chlorofylu v čaji matcha se může na tyto živiny vázat a bránit jejich vstřebávání v těle.

Pokud tedy chcete abyste mohli využívat zdravotních výhod čaje matcha, je důležité konzumovat ho s mírou. Vyhnete se tak nežádoucím vedlejším účinkům a budete si užívat všech neuvěřitelných zdravotních výhod, které tento jedinečný čaj nabízí.

Často Kladené Otázky

Na co je dobrá matcha?

Matcha je druh zeleného čaje, který je bohatý na antioxidanty a má řadu zdraví prospěšných účinků. Patří mezi ně lepší duševní jasnost, lepší kontrola hmotnosti a snížení zánětů.

Kolik matcha bych měl denně vypít?

Obecně se doporučuje konzumovat 1-2 čajové lžičky prášku matcha denně. Je však důležité začít s nižším množstvím a postupně ho zvyšovat, aby se předešlo možným vedlejším účinkům.

Škodí matcha ledvinám?

Neexistují žádné důkazy o tom, že by matcha škodila ledvinám. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že zelený čaj má ochranné účinky proti poškození ledvin.

Na co je dobrá matcha?

Matcha je druh zeleného čaje, který je bohatý na antioxidanty a má mnoho zdraví prospěšných účinků. Patří mezi ně lepší duševní jasnost, lepší kontrola hmotnosti a snížení zánětů.

Závěrem

Pokud vám tento článek pomohl, podělte se o něj se svými přáteli a rodinou. Podívejte se také na naše další články, kde najdete další informace o zdravém životním stylu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
JAK ZRYCHLIT
METABOLISMUS?
Jak rychle a bez námahy
Spálit Tuk?
To vše se dozvíte v našem ebooku!
E-book ► důležitá pravidla hubnutí tento týden zcela ZDARMA!
E-book ► důležitá pravidla hubnutí tento týden zcela ZDARMA!