Děložní Čípek V Raném Těhotenství: Jaký By Měl Být?

Děložní čípek v raném těhotenství: Jaký by měl být? 2023 aktualizováno!

Cervix je brána na konci ženské dělohy, která se otevírá během ovulace. Během ovulace vaše tělo produkuje zvýšené hladiny estrogenu, takže spermie mohou získat přístup k vajíčku. Stejně jako u hlenu k těmto změnám dochází v důsledku zvýšení hladiny hormonů.

Děložní čípek v raném těhotenství

Častým mýtem kolem děložního čípku je, že začíná zavřený a otevírá se, aby umožnil dítěti projít porodním kanálem. Pravdou je, že cervikální otvor se během těhotenství mění, stejně jako u většiny ostatních orgánů.

Cervix obvykle leží na začátku vagíny a začíná svou cestu, aby se setkal s dělohou. Je to tam, kde se setkává se 3 houbovitými záhyby tkáně nazývanými kostní sloupce, které pomáhají podporovat dělohu. Cervix se otevírá kolem 9-12 týdne těhotenství a bude rozšířen v 18. týdnu těhotenství.

Cervix je spodní část dělohy. Cervikální kanál je kanál, ve kterém může dítě růst uvnitř. Děložní čípek se během těhotenství mění. To se může stát na začátku těhotenství, což je obvykle v 8 týdnech.

Děložní čípek začíná jako malý a postupem času se zvětšuje a rozšiřuje. V 8 týdnech je široký jen asi 3 cm, ale ve 20. týdnu je široký 7 palců.

Změny čípku v těhotenství

Cervix jsou první části těla dítěte, které se objevují během porodu a pomáhají podporovat život plodu. Cervix je připojen k děložní dutině a může být válcový nebo kuželový v závislosti na jeho tvaru. Je téměř vždy mokrá, ucpaná a zbarvená, obvykle se nachází poblíž zadní části vaší páteře / křížové kosti.

Děložní hrdlo se nachází v těle dělohy a rozlišuje období, což umožňuje menopauzu. Jeho průměrná délka je 3-5 cm. Během porodu se děložní hrdlo rozšiřuje a zkracuje, aby se vytvořil prostor pro hlavičku dítěte během vaginálního porodu.Během těhotenství proces zvaný „spotřeba hrdla“ vede k narození vašeho dítěte. Pokud v děloze není dostatek místa, porod by byl obtížnější nebo dokonce nebezpečnější.

Otevřený děložní čípek

U některých těhotných žen se děložní čípek během těhotenství otevírá do vnitřní brány, aniž by byla ohrožena délka těhotenství.Cervikální hlen je produkován v několika specifických žlázách v cervikálním kanálu, které fungují jako zátka, která brání infekci v děloze. Tento hlen uzavírá děložní hrdlo jako perlový náhrdelník a zabraňuje spermiím dostat se kamkoli do blízkosti vajíčka.

Cervix a příznaky raného těhotenství

Cervix se vyvíjí brzy v těhotenství. Jak vývoj pokračuje, děložní čípek se může začít posouvat nahoru, srůstat nebo rozšiřovat. Existují různá stádia vývoje děložního čípku, která mohou na začátku těhotenství signalizovat různé příznaky, jako je špinění a křeče.

Co se stane, když zaznamenáte nějaké problémy s cervikálním hlenem

Hlen děložního čípku se ve třetím trimestru těhotenství mění, aby bylo možné vytvořit dobré prostředí mezi miminky a maminkami. Zdravé změny ve vašem cervikálním hlenu budou obvykle zřejmé do 12. týdne, ale pokud si všimnete něčeho neobvyklého ještě předtím, je nejlepší navštívit lékaře.

Změny cervikálního hlenu mohou naznačovat, zda ovulujete, což je jeden z nejčastějších příznaků problémů s plodností, zatímco vaginální výtok může být známkou sexuálně přenosných infekcí nebo jiných souvisejících zdravotních problémů. Pokud máte nějaké znatelné změny v cervikálním hlenu nebo vaginálním výtoku, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Měkký děložní čípek v těhotenství

Děložní čípek by měl změknout přibližně 1 až 2 dny před menstruací. Proces měknutí znamená vědět, kdy je děložní hrdlo (otevírání dělohy) připraveno na menstruaci. Pokud jste neviděli změnu na děložním čípku, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče. Možná budete chtít takové rozhovory zvážit dříve, abyste se dostali do akce včas a snížili úniky. Děložní čípek je jednou z částí vašeho těla, která může být vždy tvrdá nebo měkká, protože se u každé ženy a v různých fázích menstruačního cyklu liší. Pokud je to stále těžké v den, kdy očekáváte menstruaci, pak jste pravděpodobně těhotná.

Zkrácený děložní čípek na začátku těhotenství?

Pokud máte zkrácený čípek, je lépe vyhnout se nadměrnému cvičení, a to i tomu pro těhotné. Neznamená to však, že budete pouze ležet doma. Procházka vám zcela jistě neuškodí. Riziko předčasného porodu je přímo úměrné progresi zkracování čípku. Čím kratší čípek, tím větší riziko.

Hlen po oplodnění

Většina hlenu v pochvě normálně vypadá jako bílá, ale když se změní na lepkavou konzistenci a už to tak nevypadá, může to být indikátor těhotenství. Samy o sobě však nejsou považovány za symptomatické. Některé příznaky těhotenství může být těžké odhalit a tyto odpovědi poskytují další důkaz, že jste těhotná. Jedním ze způsobů, jak si mnoho žen všimne těchto příznaků, je zvýšení teploty každý měsíc ve 2. trimestru.

Jak vypadá hlen po oplodnění

Hlen po oplodnění je hustý, lepkavý a pomáhá chránit děložní sliznici, aby se samotné embryo mohlo bez překážek vyvíjet.

Je váš děložní čípek opravdu nezdravý?

Rakovina děložního čípku je abnormální růst buněk vytvořených v děložním čípku, který je součástí reprodukčního systému dělohy. Může se vyvinout z normálních buněčných změn nebo z prekancerózních stavů, jako je dysplazie.

Existuje mnoho příznaků, které mohou vést k rakovině děložního čípku, ale je důležité si uvědomit, že tyto příznaky může zažít kdokoli. Vždy je nejlepší získat odborný názor na to, zda váš děložní čípek opravdu vyžaduje pozornost nebo ne.

Rakovina děložního čípku je celosvětově nejběžnějším typem gynekologické rakoviny u žen, s více než 500 000 případů diagnostikovaných ročně a 250 000 úmrtí způsobených touto nemocí v roce 2010.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend