Důvody, proč je nutné vytrhnout bolavý zub, jsou různé. Může se jednat o infikovaný zub, který je třeba odstranit, nebo o vážně poškozený zub, který nelze zachránit. Ať už je důvod jakýkoli, vytržení bolavého zubu může být obtížný proces. Zde je několik rad, jak postupovat správně
Jak vytáhnout bolavý zub
Nejdříve je třeba se ujistit, že máte správné nástroje. Budete potřebovat něco na stehování zubu, například kleště, a také něco ostrého na řezání dásně, například skalpel. Jakmile máte nástroje, důkladně je sterilizujte alkoholem.
Dále je třeba znecitlivit oblast kolem bolavého zubu. To pomůže snížit bolest, kterou při trhání zubu pociťujete. Ke znecitlivění oblasti použijte injekční lidokain nebo jiný podobný přípravek. Aplikujte jej pečlivě podle pokynů na etiket.
Jakmile je oblast znecitlivěna, je čas začít s trháním zubu. Uchopte zub kleštěmi a začněte jím kroutit dopředu a dozadu, dokud se nezačne uvolňovat. Jakmile se dostatečně uvolní, měli byste být schopni jej poměrně snadno vytáhnout. Pokud narazíte na jakýkoli odpor, přestaňte a zjistěte, zda není potřeba udělat ještě něco jiného, než budete pokračovat.
Jak ošetřit ústa po vytržení zubu
Po úspěšné extrakci bolavého zubu je důležité ústa řádně ošetřit, aby se správně zahojila. Několikrát denně si vyplachujte ústa teplou slanou vodou. To pomůže udržet oblast čistou a snížit otok
Po dobu nejméně 24 hodin po extrakci byste se také měli vyvarovat kouření nebo pití alkoholu. Tyto činnosti mohou narušit proces hojení. Pokud pocítíte bolest nebo krvácení, ihned kontaktujte svého zubního lékaře
Extrakce bolavého zubu může být obtížný a bolestivý proces. Dodržováním těchto rad však můžete zajistit, že extrakce proběhne správně a že se vaše ústa po ní řádně zahojí.
Rizika
S domácím trháním zubu jsou spojena určitá rizika, například infekce a poškození dásní. Je důležité, abyste přijali nezbytná opatření a těmto rizikům se vyhnuli.
- Před použitím se ujistěte, že jste nástroje důkladně sterilizovali. Snížíte tak riziko infekce
- Buďte velmi opatrní při znecitlivění okolí zubu. Pokud použijete příliš velké množství anestetika, můžete poškodit tkáň dásní.
- Nesnažte se zub vytlačit násilím, pokud vám klade příliš velký odpor. Mohlo by dojít k poškození dásní nebo dokonce ke zlomení kořene zubu. Pokud narazíte na odpor, přestaňte a vyhledejte odbornou pomoc.
Postupujte podle a měli byste být schopni vytrhnout bolavý zub s minimálním rizikem. Pokud si však nejste něčím jisti, je vždy lepší vyhledat odbornou pomoc
Tento článek má pouze informativní charakter a nepředstavuje lékařské doporučení. Před provedením jakéhokoli stomatologického zákroku se vždy poraďte s lékařem nebo licencovaným odborníkem.
Závěr
Vytržení bolavého zubu může být obtížný a bolestivý proces, ale je důležité ho provést správně, abyste se vyhnuli dalším komplikacím. Díky těmto tipům byste měli být schopni vytrhnout bolavý zub rychle a efektivně s minimální bolestí.