Pomůže Kysané Zelí Na Dnu? Nebo Naopak Uškodí Díky Purinům?

Pomůže Kysané Zelí Na Dnu? Nebo Naopak Uškodí Díky Purinům?

Dna je typ artritidy, která způsobuje náhlou a silnou bolest, zarudnutí a otok kloubů. Může být vyvolána konzumací některých potravin s vysokým obsahem purinů. Jako jedna z takových potravin se často uvádí kysané zelí, ale co přesně jsou puriny a jak ovlivňují dnu? Pojďme se blíže podívat na vědecké poznatky, které se skrývají za tímto starým lékem. 

Co je dna?

dna

Dna je způsobena hromaděním kyseliny močové v těle. Kyselina močová vzniká při metabolismu purinů, což jsou sloučeniny obsahující dusík, které se nacházejí v některých potravinách. Když se kyseliny močové nahromadí příliš mnoho, vytvoří se drobné jehličkovité krystalky, které se hromadí v okolí kloubů a způsobují zánět a bolest.

Co jsou puriny? 

Puriny jsou sloučeniny, které se nacházejí ve všech živých organismech a které pomáhají tvořit DNA, RNA a další nukleotidy. Když se tyto sloučeniny v těle rozkládají, vytvářejí kyselinu močovou, která se může hromadit v krvi, pokud není odstraněna močí nebo potem. Toto hromadění kyseliny močové může vést ke vzplanutí dny. 

Obsahuje kysané zelí vysoké množství purinů? 

vliv kysaneho zeli na dnu

Ano! Kysané zelí obsahuje střední až vysoké množství.

Vzhledem k tomu, že různé druhy zelí mohou obsahovat různé množství bílkovin a purinů, je důležité vždy zkontrolovat složení každého produktu, který hodláte konzumovat. Například běžné kysané zelí obsahuje 8 g purinů na 100 g, což je přibližně poloviční množství ve srovnání s čerstvým zelím. Pokud je tedy konzumováno s mírou, nemělo by kysané zelí přispívat k žádným negativním problémům způsobeným zvýšením kyseliny močové.

Kysané zelí se již dlouho používá jako lidový lék proti dně díky své údajné schopnosti snižovat hladinu kyseliny močové. I když obsahuje určité množství purinů, není považováno za potravinu s vysokým obsahem purinů jako jiné druhy masa, ryby nebo mořské plody. Studie prokázaly, že kysané zelí obsahuje jen mírné množství purinů, takže je nepravděpodobné, že by samo o sobě vyvolalo záchvat dny. 

Jak může kysané zelí pomoci při dně? 

kysane zeli

Zde se dozvíte, proč může být kysané zelí dobrým způsobem, jak udržet dnu na uzdě. 

Vitamin C

I když kysané zelí neobsahuje velké množství purinů, výzkumy ukázaly, že díky vysokému obsahu vitaminu C může mít pro lidi s dnou určité výhody. Vitamin C pomáhá snižovat zánět spojený s dnou a může také pomáhat snižovat hladinu kyseliny močové tím, že pomáhá ledvinám při odstraňování přebytečné kyseliny močové z těla. Kysané zelí je navíc plné prospěšných bakterií, které mohou přispět ke zdraví střev a zlepšení trávení – obojí může být prospěšné pro lidi trpící chronickým zánětem, jako jsou lidé trpící dnou. 

Probiotika

Kysané zelí obsahuje probiotika, která pomáhají udržovat střeva zdravá tím, že podporují růst prospěšných bakterií v trávicím systému. To může mít vliv na vaše celkové zdraví a také na snížení zánětu způsobeného dnou. Kromě toho bylo zjištěno, že kysané zelí obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci snížit hladinu kyseliny močové v krevním řečišti, která je příčinou vzplanutí dny. Jeho pravidelná konzumace by tedy mohla pomoci předcházet budoucím vzplanutím. 

Vláknina a vitamín K

Kromě potenciálních výhod pro osoby trpící dnou nabízí kysané zelí i řadu dalších zdravotních přínosů. Například má vysoký obsah vlákniny a vitaminu K, které jsou skvělé pro udržení zdravého imunitního systému a pro udržení silných a zdravých kostí. Obsahuje také antioxidanty, které mohou pomoci chránit před některými typy rakoviny i dalšími nemocemi, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. 

Výhody konzultace s lékařem 

Úvod blogu: Dna je bolestivé a často vysilující onemocnění, které postihuje klouby. Lékaři často předepisují léky, které pomáhají zmírnit příznaky, ale existují také změny ve stravování, které mohou snížit riziko vzplanutí a zlepšit celkový zdravotní stav. Pokud trpíte dnou, je důležité poradit se s lékařem o možnostech léčby. 

Úloha stravy při léčbě dny 

Strava hraje při léčbě dny důležitou roli, protože některé potraviny mohou vyvolat vzplanutí nebo zhoršit stávající stav. Snížení příjmu cukru a vyhýbání se zpracovaným potravinám může výrazně přispět ke zmírnění příznaků. Vedení potravinového deníku může být užitečné při zjišťování, které potraviny vyvolávají bolest nebo zánět, a také při zjišťování, kterým druhům potravin je třeba se zcela vyhnout. 

Je také důležité si uvědomit, že u některých potravin, jako jsou třešně nebo višňový džus, byly zjištěny protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit četnost a intenzitu záchvatů dny. Ne všechny studie se však v tomto bodě shodují, proto je nejlepší poradit se s lékařem, než provedete nějaké zásadní změny ve stravování. Ten vám může doporučit konkrétní doplňky stravy nebo vitamíny, abyste měli jistotu, že během léčby přijímáte správnou výživu. 

Proč by jste vše měli konzultovat s lékřem?

Pokud jde o léčbu dny, konzultace s lékařem je nezbytná pro vytvoření účinného léčebného plánu přizpůsobeného konkrétně vašim potřebám a životnímu stylu. Váš lékař vám bude schopen poskytnout více relevantních informací v závislosti na vaší diagnóze a anamnéze. Kromě toho pouze komplexní změna životního stylu povede k vítězství v boji s dnou – samotná strava nemůže nahradit jiné faktory, jako je nedostatek pohybu nebo nezdravé návyky. Konzultace s lékařem tedy poskytne náhled nejen na změnu stravy, ale také na to, jak aktivní cvičení a další úpravy životního stylu mohou pomoci zvládat příznaky v dlouhodobém horizontu. 

Závěr

Když to vezmeme kolem a kolem, kysané zelí sice nemusí nutně obsahovat tolik purinů, aby samo o sobě vyvolalo záchvat, ale rozhodně může být prospěšné zařadit ho do svého jídelníčku, pokud trpíte dnou nebo jiným zánětlivým onemocněním. Obsah vitaminu C pomáhá snižovat zánět a probiotika podporují zdraví trávicího traktu – dvě důležité složky, pokud jde o zvládání chronické bolesti způsobené onemocněním, jako je dna. Pokud tedy trpíte dnou nebo jiným zánětlivým onemocněním, zvažte zařazení kysaného zelí do svého jídelníčku ještě dnes!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend