Vakcína proti klíšťové encefalitidě (KE) chrání před potenciálně smrtelným onemocněním. Virus přenášejí klíšťata a může způsobit zánět mozku a míchy. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je vyrobena z živého viru a podává se injekčně. Je dostupná v Evropě, Asii a Austrálii, ale ne ve Spojených státech.Vakcína může pomoci zabránit závažnému a potenciálně smrtelnému onemocnění.
Proč je důležité se nechat očkovat?
Osoba nakažená virem může mít horečku, bolesti hlavy, ztuhlost šíje, bolesti svalů a celkovou malátnost. Přibližně u třetiny pacientů se objeví závažnější příznaky, včetně zmatenosti, záchvatů nebo kómatu. Asi 10 % pacientů zemře. Klíšťová encefalitida (KE) je virová infekce centrálního nervového systému. Virus přenášejí klíšťata a může způsobit závažné neurologické příznaky. Klíšťová encefalitida se vyskytuje v mnoha částech světa, včetně Evropy, Asie a Austrálie. Na ochranu proti klíšťové encefalitidě je k dispozici vakcína
Nejlepším způsobem prevence klíšťové encefalitidy je vyhnout se kousnutí klíštětem. Toho lze dosáhnout používáním repelentu proti hmyzu, nošením dlouhých rukávů a kalhot a vyhýbáním se zalesněným oblastem, kde se klíšťata běžně vyskytují. Pokud žijete v oblasti, kde se klíšťová encefalitida vyskytuje, poraďte se se svým lékařem o možnosti očkování .
Očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti i dospělé
Proti klíšťové encefalitidě je k dispozici několik vakcín pro dospělé a děti. Základní očkovací schéma jsou 3 injekce, které se podávají ve dnech 0, 1-3 měsíce a 5-12 měsíců po druhé dávce. V teplém období je však důležité přistoupit ke zrychlenému schématu, kdy se druhá dávka podává již 14 dní po první. Ochrana proti onemocnění nastává přibližně 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce přetrvává ochrana po dobu 3 let. Pro udržení imunity je důležité pravidelné posilovací očkování každých 3-5 let. Vakcíny se vydávají na základě lékařského předpisu a podává je lékař. Více informací o vakcínách proti klíšťové encefalitidě naleznete na www.pozorkliste.cz.
Je očkování bezpečné?
V sousedním Rakousku se vakcína FSME-IMMUN používá k úspěšnému očkování proti klíšťové encefalitidě již více než 30 let. Očkováno bylo více než 80 % populace, což vedlo ke snížení počtu nakažených pacientů. Vakcína FSME-IMMUN je také nejpoužívanější vakcínou v České republice; na trhu je od 90. let 20. století.
Lékaři s ní tedy mají dlouholeté a dobré zkušenosti.Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění, kterému lze předcházet očkováním. V sousedním Rakousku se vakcína FSME-IMMUN používá k úspěšnému očkování proti klíšťové encefalitidě již více než 30 let.
Kolik stojí?
Existuje mnoho míst, kde se můžete nechat očkovat. Váš praktický lékař, praktický lékař pro děti a dorost nebo v očkovacích centrech. Cena jedné dávky běžné vakcíny se pohybuje kolem 800 Kč. Přesnou cenu vám sdělí váš praktický lékař nebo ji najdete na webových stránkách očkovacích center.Očkování je důležité pro ochranu vás a vaší rodiny před nemocemi.
Co byste měli vědět o vakcíně
Vakcína proti klíšťové encefalitidě (TBE) je vakcína, která se používá k ochraně proti klíšťové encefalitidě. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je vyrobena z živého viru a podává se injekčně. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je dostupná v Evropě, Asii a Austrálii. Vakcína proti klíšťové encefalitidě není ve Spojených státech k dispozici.
Vakcína proti klíšťové encefalitidě je účinná v prevenci klíšťové encefalitidy. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je pro většinu lidí bezpečná. U některých lidí se po podání vakcíny proti klíšťové encefalitidě mohou vyskytnout mírné nežádoucí účinky, jako je zarudnutí nebo bolest v místě vpichu. Závažné nežádoucí účinky jsou vzácné.
Pokud plánujete cestovat do oblasti, kde se vyskytuje klíšťová encefalitida, poraďte se se svým lékařem o možnosti očkování vakcínou proti klíšťové encefalitidě. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je nejlepším způsobem, jak jí předcházet.
Jak se chránit před kousnutím klíštětem
Před kousnutím klíštětem se můžete chránit několika způsoby:
- Používejte repelent proti hmyzu
- Nosit dlouhé rukávy a kalhoty
- Vyhýbejte se zalesněným oblastem, kde se klíšťata běžně vyskytují
Pokud žijete v oblasti, kde se vyskytuje klíšťová encefalitida, poraďte se se svým lékařem o možnosti očkování. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je účinnou prevencí onemocnění a pro většinu lidí je bezpečná. Mohou se vyskytnout některé mírné nežádoucí účinky, ale závažné jsou vzácné.Při cestování do oblastí s výskytem této nemoci nezapomeňte učinit opatření, abyste se vyhnuli kousnutí klíštětem. Nejlepším způsobem, jak zabránit klíšťové encefalitidě, je vyhnout se kousnutí klíštětem
Často Kladené Otázky
Jak se chovat po očkování proti klíšťové encefalitidě?
Pobyt v těsné blízkosti osob, které byly očkovány proti klíšťové encefalitidě, není nebezpečný. Není třeba přijímat žádná zvláštní opatření. Vakcína používaná k očkování je živý oslabený virus, což znamená, že nemůže způsobit onemocnění.
Doporučuje se však nesdílet jídlo nebo nápoje s někým, kdo byl právě očkován. Existuje totiž malá pravděpodobnost, že by se virus mohl přenést slinami nebo hlenem.
Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, poraďte se se svým lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem.
Může se pít alkohol po očkování? Snižuje účinnost?
Kam se píchá encefalitida?
Existuje mnoho různých typů encefalitidy. Nejběžnější typ se nazývá infekční encefalitida. Infekční encefalitidu způsobuje virus, bakterie nebo jiný organismus, který napadne mozek a míchu.
Encefalitidu mohou způsobit také neinfekční agens, jako jsou autoimunitní poruchy, rakovina a některé léky. Neinfekční encefalitida se často léčí obtížněji než infekční encefalitida.
Pokud máte vy nebo někdo, koho znáte, encefalitidu, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Encefalitida může být závažným onemocněním a pokud není okamžitě léčena, může vést k trvalému poškození mozku nebo smrti. Včasná diagnóza a léčba jsou nezbytné pro dosažení co nejlepšího výsledku.
Jak často se očkuje proti klíšťové encefalitidě?
Většina lidí potřebuje pouze jednu dávku vakcíny, ale pokud plánujete cestovat do oblasti, kde je toto onemocnění běžné, můžete potřebovat více než jednu dávku. O tom, kolik dávek byste měli dostat, se poraďte se svým lékařem. Vakcína se obvykle podává v sérii dvou nebo tří injekcí, v závislosti na použité značce. Druhá a třetí dávka se obvykle podává s odstupem 4-8 týdnů.
Kdy se očkuje na klíšťovou encefalitidu?
Vakcína se obvykle podává v sérii dvou nebo tří očkování, v závislosti na použité značce. Druhá a třetí dávka se obvykle podává s odstupem 4-8 týdnů.
Jak dlouho vakcína proti klíšťové encefalitidě působí?
Vakcína poskytuje imunitu nejméně na několik let, ale jak dlouho vydrží, není známo. Pokud cestujete do oblasti, kde je toto onemocnění běžné, může být nutné přeočkování. O tom, jak často byste měli být očkováni, se poraďte se svým lékařem.
Kdo by se neměl nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě?
Vakcínu byste neměli dostat, pokud jste alergičtí na vejce nebo na některou ze složek vakcíny. Vakcínu byste také neměli dostat, pokud jste těhotná nebo kojíte.
Mohlo by vás zajímat: Vše o lymfské borelióze!