10 Hlavních Příčin Bolestí V Pravém Boku & Jejich Léčba!

10 Hlavních Příčin Bolestí V Pravém Boku & Jejich Léčba!

Pokud pociťujete bolest v pravém boku, možná vás zajímá, co ji může způsobovat. Přestože existuje mnoho možných příčin, nejčastěji se jedná o svalové přetížení nebo zranění. Mezi další příčiny může patřit infekce, zánět nebo orgánová porucha. Podívejme se na některé z nejčastějších příčin bolesti pravého boku. 

1. Svalová přetížení a zranění 

Jednou z nejčastějších příčin bolesti pravého boku je svalové přetížení nebo zranění. K natažení může dojít při přetížení svalů, například při intenzivním cvičení, zvedání těžkých předmětů nebo při sportovních aktivitách. Mezi příznaky namožení svalu patří citlivost v postižené oblasti, otok, změna barvy a potíže s pohybem postižené oblasti. V závažnějších případech se mohou objevit i modřiny. Léčba obvykle spočívá v odpočinku a ledování, aby se snížil otok a bolest. Při zánětu a nepříjemných pocitech mohou pomoci také volně prodejné léky, například ibuprofen. 

2. Infekce 

Další častou příčinou bolesti a píchání pravého boku je infekce. Může se jednat o infekce, jako je zánět slepého střeva, divertikulitida (zánět malých kapes ve sliznici tlustého střeva), infekce močových cest (UTI) a pánevní zánětlivé onemocnění (PID). Příznaky se liší v závislosti na typu infekce, ale mohou zahrnovat horečku, nevolnost/zvracení, křeče/bolesti v břiše, které se zhoršují při pohybu nebo tlaku na břicho, zimnici/pot, zvýšenou frekvenci močení nebo pocit pálení při močení (infekce močových cest), únavu/slabost/bolesti svalů (PID). Léčba obvykle zahrnuje antibiotika k potlačení infekce a odpočinek a tekutiny, které pomáhají zmírnit příznaky, jako je horečka a únava. 

3. Orgánové poruchy 

Bolest v pravém boku může být také způsobena orgánovou poruchou, například onemocněním žlučníku nebo jater. Příznaky se liší podle toho, co je příčinou problému, ale mohou zahrnovat žloutenku (zežloutnutí kůže/očí), tmavou moč, světlou stolici, svědění kůže/vyrážku (onemocnění jater), nevolnost/zvracení po konzumaci tučných jídel (onemocnění žlučníku). Léčba obvykle zahrnuje změnu životního stylu, jako je vyhýbání se tučným jídlům a zvýšení příjmu vlákniny při problémech se žlučníkem; při problémech s játry může léčba zahrnovat léky na zmírnění příznaků nebo operaci, pokud je přítomen nádor.  

4. Ledvinové kameny 

Jedná se o jednu z nejčastějších příčin bolesti v pravém boku a zádech. Ledvinové kameny vznikají, když je v moči příliš mnoho minerálního odpadu, který časem krystalizuje a slepuje se. Vzniklé kameny mohou způsobovat prudké bolesti kdekoli od podbřišku až po horní část zad a také nevolnost a zvracení. Pokud pociťujete tento druh bolesti, navštivte lékaře, který vám stanoví diagnózu a možnosti léčby. 

5. Poranění svalů 

Pokud jste se v poslední době věnovali zvedání těžkých předmětů nebo namáhavému cvičení, mohli jste si poranit sval na pravé straně těla nebo zad. Svalová zranění mohou být různá, od menších bolestí a natažení až po vážnější natržení, která vyžadují lékařskou pomoc. Při bolestech souvisejících se svalovým zraněním si dopřejte odpočinek a podle potřeby přikládejte studené obklady nebo nahřívací polštářky. Kromě toho se poraďte s lékařem o užívání protizánětlivých léků, jako je ibuprofen (Advil) nebo naproxen sodný (Aleve).  

6. Problémy se žlučníkem 

Bolest v pravém boku a/nebo v zádech může být také způsobena problémy se žlučníkem, jako je cholecystitida (zánět žlučníku) nebo kameny blokující žlučovody. Tento typ bolesti obvykle přichází náhle po konzumaci tučných jídel nebo alkoholu a je doprovázen nevolností a zvracením. Problémy se žlučníkem by měl vždy posoudit zdravotnický pracovník, který stanoví správnou diagnózu a doporučí plán léčby.  

7. Střevní onemocnění

Střevní onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, mohou také způsobit bolest v pravém boku. Obvykle se projevuje jako nepravidelná bolest v oblasti pasu a/nebo po obvodu trupu. Jiné spojené příznaky mohou zahrnovat průjmy, horečku, únavu a sníženou chuť k jídlu. Léčba střevních onemocnění obvykle spočívá v užívání léků a změně životního stylu, jako je vyhýbání se tučným jídlům nebo konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin. 

8. Pásový opar

Pásový opar je infekce způsobená herpes simplex virem typu 1 nebo 2, která se může projevovat bolestí na pravé straně břicha. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění je nakažlivé, léčba obvykle spočívá v užívání antivirotik ke potlačení viru a odpočinku, aby se urychlila regenerace tkáně. Kromě bolesti na pravé straně břicha se mohou objevit další příznaky, jako je svědění/pálení kolem postižených oblastí, vyrážka a horečka.  

9. Osteoartróza

Bolest v zadní části boků může být také způsobena artritidou (zánětem kloubů), zejména osteoartrózou. To je nejčastěji diagnostikovaná forma artritidy, která se obvykle vyskytuje u starších osob a projevuje se bolestí a ztuhlostí v postižených kloubech. Léčba obvykle zahrnuje odpočinek, použití protizánětlivých léčiv a fyzioterapii. Také mohou být doporučeny různé léky, jako je paracetamol a ibuprofen. 

10. Další možnosti 

Když se objeví bolest v pravém boku nebo zádech, mohou být i jiné příčiny, které lze stanovit až po důkladném vyšetření. Patří sem problémy s trávicími orgány (pankreatitida, nesprávně držení těla apod.), špatný oběh nebo cukrovka. Pro diagnostiku a léčbu je důležité vyhledat lékaře, aby mohl správně stanovit diagnózu a předepsat vhodnou formu léčby. 

První pomoc při bolestech v pravém boku

V každém případě by se bolest v boku nebo zádech neměla podceňovat ani ignorovat. Pokud se bolest objeví po fyzické námaze či úrazu, je dobré si odpočinout a obklady s ledem. Pokud bolest trvá déle nebo se zhoršuje, je nutné navštívit lékaře. Pouze vyšetřením mohou být identifikovány příčiny a podaná odpovídající léčba.  Je také důležité dodržovat správnou životosprávu, dbát na pohyb a vyhýbat se stresu. Toto jsou kroky, které mohou pomoci prevenci bolestí a zdravotních komplikací. Zároveň je důležité se vyvarovat nadměrné fyzické aktivity, tučných nebo škodlivých potravin a alkoholu.  Pokud se objeví bolest na pravé straně břicha či zad, je nutné vždy poradit se s lékařem pro správnou diagnozu a doporučení léčby.

Kdy navštívít praktického lékaře?

Praktický lékař je často první kontaktní osobou. Pokud se objeví bolest v pravém boku nebo zádech, měli byste navštívit praktického lékaře a provést důkladnou prohlídku. Lékař může stanovit diagnózu a pokud je to nutné, doporučit specializovanější vyšetření (např. ultrazvuk nebo rentgen). Po zjištění příčiny bolesti může lékař také doporučit vhodnou terapii. Není vhodné samo-diagnostikovat, nebo se spoléhat na rady od přátel či rodiny, mohlo by to situaci ještě více komplikovat. V každém případě je nutný osobní dohled zdravotnického pracovníka. 

Závěr

Bolest na pravé straně těla nebo v zádech může mít řadu různých příčin, včetně ledvinových kamenů, svalových zranění, problémů se žlučníkem atd. Je důležité rozpoznat, jaký typ příznaků se u vás vyskytuje, abyste se mohli poradit s lékařem o správné diagnóze a případném doporučení léčebného plánu. Zatímco některé případy mohou vyžadovat pouhý odpočinek, jiné mohou vyžadovat léky nebo dokonce operaci – pokud vás tedy trápí jakákoli bolest, kterou pociťujete, začněte jednat hned!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via