Co Je Bruxismus? Jak Léčit Zatínání Zubů!

Co Je Bruxismus? Jak Léčit Zatínání Zubů!

Chronické skřípání zubů může mít různé příčiny, z nichž nejčastější je stres a úzkost. Jinými slovy, skřípání zubů je obvykle způsob, jak se vyrovnat se stresem. Může však být také způsobeno nahromaděnou frustrací nebo hněvem. Problém může zhoršit také alkohol. Bruxismus však není problémem pouze dospělých. Může se vyskytnout i u dětí, obvykle v období nemoci nebo bolesti. Po odeznění nemoci nebo bolesti bruxismus obvykle sám odezní, aniž by způsobil dlouhodobé škody.

Léčba bruxismu není známa, ale existují způsoby, jak zmírnit jeho příznaky a zabránit dalšímu poškození. U dospělých může používání chrániče zubů na noc pomoci snížit sílu skřípání. U dětí může pomoci vyhýbání se kofeinu a cukru. Pokud je bruxismus závažný, může být nutná terapie, která řeší základní psychické problémy.

Co je to bruxismus

Bruxismus je parafunkční činnost ústní dutiny, která zahrnuje zatínání a skřípání zubů. Obvykle se klasifikuje jako porucha spánku, ale může se vyskytovat i během bdění. Bruxismus může způsobovat zubní problémy, jako je opotřebení zubů, zlomeniny a bolest zubů. Může také vést k bolestem hlavy, čelistí a únavě. Existuje několik způsobů léčby bruxismu, včetně změny životního stylu, zubních pomůcek a léků.

bruxismus

Většina lidí s bruxismem si není vědoma, že trpí tímto onemocněním. Odhaduje se, že bruxismem trpí 10-15 % populace. Výskyt bruxismu se zvyšuje s věkem a je častější u žen než u mužů. Bruxismus se může vyskytnout v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje u dětí a dospívajících. Přesná příčina bruxismu není známa, ale předpokládá se, že je způsobena kombinací genetických a environmentálních faktorů.

Dva druhy

Existují dva typy bruxismu:

  • spánkový bruxismus
  • bdělý bruxismus

Spánkový bruxismus je zatínání nebo skřípání zubů, ke kterému dochází během spánku. Bdělý bruxismus je zatínání nebo skřípání zubů, ke kterému dochází během bdění. Oba typy bruxismu mohou způsobovat problémy se zuby a bolesti čelistí.

Rizika

Bruxismus může být nebezpečný, pokud se neléčí. Nepříjemné skřípání zubů a zvýšená aktivita v ústech může vést k řadě problémů, jako jsou tenzní bolesti hlavy, bolesti obličeje a krku. Bruxismus může také poškodit čelistní klouby, žvýkací svaly a zuby. Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, navštivte lékaře.

Proč zatínáme zuby ve spánku?

Když spíte, vaše tělo se uvolní a vaše mysl odpočívá. U některých lidí však toto uvolnění může vést k zatínání zubů.

skripani zubu v noci

Zatínání zubů ve spánku je běžný problém, který může způsobit velké škody, pokud se neřeší. Zatínání zubů může vést k bolestem hlavy, poruchám čelistního kloubu a dokonce ke ztrátě zubů.

Léčba

Léčba bruxismu závisí na závažnosti stavu. Mírné případy bruxismu nemusí vyžadovat léčbu. Pokud však bruxismus způsobuje zubní problémy nebo bolesti čelistí, může být léčba nezbytná. Nejčastějšími způsoby léčby bruxismu jsou změna životního stylu, zubní pomůcky a léky. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka.

Pokud máte problémy se zatínáním zubů ve spánku, můžete tento problém řešit několika způsoby:

Zajděte k zubaři

Zubní lékař vám pomůže zjistit, zda je příčinou zatínání zubů nějaký základní zubní problém, a může vám navrhnout léčbu.

Zubní pomůcky

Jak na skripani zubu

Jako např: Zubní pomůcky, jako jsou chrániče zubů a dlahy, mohou pomoci chránit zuby před skřípáním a zatínáním. Tyto pomůcky mohou také pomoci snížit bolest čelistí.

Dále můžete používatchránič zubů. Chránič zubů může pomoci chránit vaše zuby před poškozením způsobeným zatínáním zubů ve spánku.

Snižte stres

Cvičte cviky na uvolnění stresu. Stres může být jedním z hlavních faktorů, které přispívají k zatínání zubů ve spánku, takže cvičení na uvolnění stresu může pomoci snížit pravděpodobnost zatínání zubů v noci.

Vyzkoušejte relaxační techniky. Relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, vám pomohou uvolnit mysl i tělo a mohou pomoci omezit zatínání zubů ve spánku.

Změna životního stylu

Někteří lidé s bruxismem zjistili, že změna životního stylu jim pomáhá zmírnit nebo odstranit příznaky. Tyto změny mohou zahrnovat snížení stresu, zanechání kouření, vyhýbání se kofeinu a alkoholu a dostatek spánku.

Léky

Mohou být předepsány léky, které pomáhají uvolnit svaly nebo tlumit bolest. Při léčbě bruxismu se osvědčily také botoxové injekce

Operace

Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka a obvykle se doporučuje pouze u závažných případů bruxismu, které nereagují na jinou léčbu. Operace obvykle zahrnuje umístění drátů nebo implantátů do čelisti, které pomáhají udržet zuby na místě.

Pokud se potýkáte se zatínáním zubů ve spánku, poraďte se se svým zubařem nebo lékařem o způsobech, jak tento problém řešit. Správnou léčbou můžete najít úlevu od tohoto stavu a chránit zdraví ústní dutiny.

Často Kladené Otázky

Jak přestat zatínat zuby?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste přestali zatínat zuby:

  • Navštivte svého zubního lékaře nebo ortodontistu, abyste se ujistili, že jsou vaše zuby správně srovnané. Pokud jsou vaše zuby špatně seřízené, může to přispívat ke skřípání a skřípání zubů.
  • Snažte se uvědomit si, kdy zatínáte nebo skřípete zuby, a snažte se tomu vyhnout.
  • Uvolněte čelistní svaly tak, že si jazyk položíte mezi zuby nebo si k čelisti přiložíte teplou žínku.
  • Vyzkoušejte aktivity uvolňující stres, jako je jóga nebo meditace. Snížení stresu může pomoci omezit zatínání a skřípání zubů.

Proč zatínám zuby?

Existuje mnoho důvodů, proč lidé zatínají nebo skřípou zuby. Někteří lidé to dělají kvůli stresu nebo úzkosti, jiní kvůli špatnému postavení zubů. Časem může zatínání a skřípání zubů vést k poškození zubů a problémům s čelistí.

Jak na skřípání zubů?

Navštivte svého zubního lékaře nebo ortodontistu, abyste se ujistili, že jsou vaše zuby správně srovnané. Pokud jsou vaše zuby špatně seřízené, může to přispívat ke skřípání a zatínání zubů.

skripani zubu

Snažte se uvědomit si, kdy zatínáte nebo skřípete zuby, a snažte se tomu vyhnout.

Uvolněte čelistní svaly tak, že si jazyk položíte mezi zuby nebo si na čelist přiložíte teplou žínku.

Vyzkoušejte aktivity uvolňující stres, jako je jóga nebo meditace. Snížení stresu může pomoci omezit zatínání a skřípání zubů.

V některých případech vám může zubní lékař doporučit chránič zubů, který chrání vaše zuby před poškozením.

Závěrem

Probuzení s bolestí hlavy nebo čelisti může být známkou toho, že ve spánku zatínáte zuby. Zatínání zubů často souvisí se stresem, úzkostí nebo jinými psychickými problémy. Může být také způsobeno základním zdravotním stavem. Pokud si myslíte, že v noci zatínáte zuby, navštivte svého zubaře nebo lékaře a nechte se vyšetřit. Léčba zatínání zubů zahrnuje chrániče zubů, cvičení na uvolnění stresu a relaxační techniky. V závažných případech může být k odstranění problému zapotřebí botoxových injekcí nebo chirurgického zákroku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend