Mýty o zlém cholesterolu jsou už dávno vyvrácené. Dnes víme, že cholesterol má v našem organismu důležitou funkci – pomáhá s regenerací, uzdravováním a zajišťuje správné fungování nervové soustavy. Problém ovšem nastává, máme-li ho v těle příliš. Jaké jsou ideální hladiny cholesterolu? A jak je nejlépe udržovat?
Dobrý a špatný cholesterol
Cholesterol má 2 složky, a proto rozlišujeme tzv. HDL a LDL cholesterol. Jejich úloha v našem těle i vliv na některé funkce se výrazně liší. HDL cholesterol našemu zdraví prospívá, chrání nás před nemocemi, díky němu náš mozek a srdce fungují tak, jak mají. LDL cholesterol by se ovšem dal označit za „špatný“, protože může snižovat průchodnost tepen a tím způsobovat celou řadu nepříjemností, včetně mrtvice nebo infarktu. Při diagnostice vysokého cholesterolu se proto dává mnohem větší důraz na poměr těchto dvou složek – ten mnohem lépe vypovídá o tom, jak cholesterol v našem těle působí.
Kdy už cholesterol škodí?
Ideální poměr HDL a LDL cholesterolu je 1 : 3. Kromě toho se samozřejmě stále měří celková hladina cholesterolu v krvi. Optimální množství je 5,2 mmol/l. Jakmile hodnoty začnou převyšovat 6,2 mmol/l, lze je označit za rizikové a je nutné začít tento stav léčit. Proč nás vysoký cholesterol tak straší? Asi nejvážnějším důsledkem je ateroskleróza. K tomuto onemocnění dochází právě vlivem LDL cholesterolu, který se usazuje na cévní stěny, snižuje jejich průchodnost a tím zvyšuje krevní tlak (srdce musí pumpovat silněji, aby se krev skrze hůře průchodné cévy dostala). Vysoký krevní tlak je z dlouhodobého hlediska velmi nebezpečný a při neléčení může způsobovat špatné prokrvení dolních končetin, poruchy erekce, ale také srdeční infarkt či mozkovou příhodu.
Jak se vysoký cholesterol léčí?
Nejběžnější léčbou vysokého cholesterolu jsou léky známé jako statiny. Bohužel jejich užívání často doprovází nepříjemné vedlejší účinky jako bolesti kloubů, svalové křeče, problémy s pamětí nebo se spánkem, endokrinní poruchy a může rovněž docházet k poškození jater. Léčba statiny bývá navíc doživotní a jsou proto opravdu předepisovány jen ve vážných případech. Jako vždy, nejlepší léčbou je prevence. Existuje mnoho způsobů, jak snížit cholesterol, a mnoho kroků, které můžete podniknout k tomu, abyste ve svém těle docílili ideální hladiny cholesterolu.
Zdravý životní styl je základ
Základem je zcela se vyvarovat rafinovanému cukru a výrazně omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem, což jsou nejčastěji potraviny z klasické pšeničné mouky. Nahraďte je produkty z celozrnné mouky, vyzkoušejte třeba luštěninové těstoviny a sacharidy přijímejte ideálně z rostlinných zdrojů jako jsou ovoce, med apod. Tuků se tolik bát nemusíte, opět si ale pohlídejte zdroje. Mezi zdroje kvalitních a zdravých tuků počítáme ryby, vejce, mléčné produkty, ořechy a rostlinné oleje. Hlídejte si příjem všech důležitých minerálů a vitamínů a určitě nezapomínejte na omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají zvyšovat hodnoty HDL cholesterolu a naopak přispívají ke snížení cholesterolu LDL v krvi.
Pozor na náhlé změny!
Ať už vaše stravování v současnosti vypadá jakkoliv, vyvarujte se náhlým a překotným změnám. Vysoký cholesterol je stále velkým strašákem, ovšem výrazné změny ve stravování mohou přinést vašemu tělu ještě více škody. Nevyhazujte hned všechny „škodlivé“ potraviny a nesnažte se ze dne na den změnit kompletně svůj jídelníček. Zvykejte si na nové potraviny postupně, zkoušejte, co vám vyhovuje a co vám chutná, zbytečně se do ničeho nenuťte. Důležité totiž je, abyste si vytvořili takový životní styl, který budete schopní dodržovat napořád. Možností, jak snížit cholesterol nebo jak podpořit tvorbu toho „hodného“ je spousta a máte z čeho vybírat. Nezapomínejte, že i ta nejmenší změna k lepšímu je dobrá a každá snaha se počítá a vaše tělo vám za ni poděkuje.
Lepší hodnoty cholesterolu díky přírodním produktům
S cholesterolem vám kromě změn v jídelníčku pomohou také vhodné doplňky stravy. Vybírejte si pouze 100% přírodní, které nemívají vedlejší účinky a jejichž složení našemu tělu prospívá. Jedním z užitečných přírodních pomocníků je i Chioská masticha. Ta je známá již po tisíciletí a mimo jiné má i pozitivní vliv na zdraví srdce. Podle nejnovějších studií může masticha pomoci snižovat hladinu cholesterolu a tím zlepšovat krevní oběh. Je-li pak doplněna o další prospěšné látky jako extrakt z olivovníku či černého pepře, které působí na LDL cholesterol a podporují prokrvení cév, hraje Masticha důležitou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a podpoře celkového kardiovaskulárního zdraví.