Co Je Papilom? Popis, Diagnóza & Léčba!

Co Je Papilom? Popis, Diagnóza & Léčba!

Papilomy jsou nenádorové, nezhoubné nádory, které rostou na kůži a sliznicích. Obvykle jsou způsobeny infekcí určitými typy virů a mohou se lišit velikostí, barvou, tvarem a strukturou. I když mohou na první pohled vypadat znepokojivě, papilomy jsou obecně neškodné a lze je poměrně snadno léčit. Prozkoumejme, co je způsobuje a jak se obvykle léčí. 

Co způsobuje papilomy? 

Papilomy vznikají, když virus známý jako lidský papilomavirus (HPV) infikuje buňky na povrchu kůže nebo sliznice nebo v jejich blízkosti. Tento typ viru je velmi nakažlivý a šíří se přímým kontaktem s osobou, která jej má; lze se jím nakazit i pohlavním stykem s nakaženou osobou. Jakmile se virus HPV uchytí, způsobí, že se buňky rychle množí a vytvářejí nádorový útvar známý jako papilom. 

Typy

Existuje několik různých typů papilomů, které mohou vzniknout v závislosti na tom, kde na těle se objeví. Například bradavice jsou typem papilomů, které se běžně vyskytují na rukou a nohou; často mají drsnou strukturu a mohou mít velikost od velmi malých až po poměrně velké. Mezi další běžné typy patří plantární bradavice (vyskytují se na chodidlech), genitální bradavice (vyskytují se kolem pohlavních orgánů), ploché bradavice (objevují se ve shlucích na pažích), filiformní bradavice (což jsou dlouhé, tenké výrůstky vyskytující se kolem úst), anogenitální bradavice (vyskytují se kolem pohlavních orgánů nebo konečníku), epidermodysplasia verruciformis (vzácný typ vyskytující se hlavně u lidí s oslabeným imunitním systémem). 

Diagnostika

Diagnostika papilomu může být obtížná vzhledem k tomu, že příznaky jsou velmi rozdílné a liší se v jednotlivých případech. Prvním krokem ke zjištění, zda se jedná o papilom, je obvykle vizuální kontrola mikroskopem. Poté mohou být provedena doplňující vyšetření, jako je endoskopie nebo biopsie, aby byla stanovena definitivní diagnóza. Při těchto zákrocích je z postižené oblasti odebrán malý vzorek tkáně k dalšímu vyšetření v laboratoři. Analýza a výsledky pomohou lékařům přesně určit typ papilomu a vypracovat úspěšný plán léčby.

Přenos viru

Lidský papilomavirus, známý také jako HPV, je skupina virů, které se přenášejí především kontaktem kůže na kůži. Tento virus se může šířit pohlavním stykem, nesexuálním intimním kontaktem nebo dokonce z matky na dítě při porodu. Ve skutečnosti se odhaduje, že až 80 % lidí prodělá během svého života nějakou HPV infekci. Vzhledem k tomu, že u dospělých jsou příznaky obvykle patrné až po letech od přenosu a u dětí, které ji získají v děloze, se mohou projevit až po desetiletích, je důležité, aby se všichni sexuálně aktivní jedinci nechali testovat a řádně poučit, aby mohli chránit sebe i partnery před přenosem HPV.                          

Léčba

Nejběžnější léčbou papilomů je kryoterapie – jejich zmrazení tekutým dusíkem -, kterou provádí odborný lékař, například dermatolog nebo lékař primární péče. V některých případech mohou být předepsány také lokální léky, které pomohou výrůstky zmenšit nebo odstranit. Pokud si na kůži všimnete neobvyklých hrbolků nebo lézí, je důležité, abyste je ihned nechali vyšetřit lékařem, který určí, zda jsou způsobeny HPV nebo něčím úplně jiným. 

Neopomíjejte péči po o jizvu po odstranění

Po odstranění papilomu je důležité o jizvu správně pečovat, aby se podpořilo hojení a minimalizovaly možné komplikace. Klíčová je přiměřená hygiena, kdy byste měli místo alespoň jednou denně čistit jemným mýdlem. Tenká vrstva masti může pomoci vaší pokožce udržet vlhkost a napomoci hojení. Je také nezbytné chránit místo před slunečním zářením. Pokud rána zčervená nebo oteče, okamžitě kontaktujte lékaře. Při správné péči by se rána měla zcela zahojit za 1-3 týdny.

Často Kladené Otázky

Závěr

Závěrem lze říci, že papilomy jsou nezhoubné nádory, které mohou vzniknout, když se někdo nakazí lidským papilomavirem (HPV). Existuje několik různých typů papilomů podle toho, kde se objeví; většinu z nich však lze bezpečně léčit pomocí kryoterapie nebo lokálních léků předepsaných lékařem. Je důležité nechat si okamžitě vyšetřit všechny podezřelé výrůstky, abyste mohli v případě potřeby podstoupit správnou léčbu. Díky správné diagnostice a léčbě onemocnění souvisejících s HPV, jako je papilom, si můžete zachovat zdraví a bezpečí před jakýmkoli potenciálním poškozením způsobeným tímto virem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.