Co Způsobuje Záškuby Při Usínání? [Hypnagogické Záškuby]

Co Způsobuje Záškuby Při Usínání? Jak Se Jich Zbavit! 2023

Stává se vám, že během spánku dochází k náhlým, rychlým svalovým záškubům? Říká se jim hypnagogické záškuby a často se vyskytují v nohách. Příčina sice není dosud známa, ale s největší pravděpodobností se jedná o důsledek přirozeného procesu usínání v těle.

Hypnagogické záškuby

Hypnagogické záškuby, což jsou mimovolní svalové křeče, které se mohou objevit při přechodu z bdělosti do spánku. Ačkoli mohou být znepokojivé, jsou většinou neškodné a obvykle samy odezní. Pokud se však hypnagogické záškuby objevují často, je nejlepší poradit se s lékařem, aby vyloučil jejich příčiny.Hypnagogické záškuby jsou mimovolní svalové křeče, které se mohou objevit při přechodu z bdělosti do spánku.

Přestože mohou být rušivé, jsou obvykle neškodné a obvykle samy odezní. Pokud se však hypnagogické záškuby objevují často, je nejlepší vyhledat lékaře, aby vyloučil jejich příčiny.Pokud se u vás objeví hypnagogické záškuby, snažte se před spaním uvolnit a vyčistit si mysl. To může pomoci zabránit jejich výskytu.Pokud trpíte hypnagogickými záškuby každou noc nebo narušují váš spánek, je nejlepší navštívit lékaře. Existují léčebné postupy, které mohou pomoci snížit četnost těchto křečí.

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zabránili vzniku hypnagogických záškubů:

  • Před spaním se uvolněte a vyčistěte si mysl.
  • Spěte v pohodlné poloze.
  • Dbejte na klidné a tiché prostředí pro spánek.

Pokud trpíte hypnagogickými záškuby každou noc nebo vám narušují spánek, je nejlepší navštívit lékaře. Existují léčebné postupy, které mohou pomoci snížit četnost těchto křečí.

Mohlo by vás zajímat: Melatonin a spánek, zdravotní účinky a rizika

Co způsobuje záškuby při usínání

Může to být znepokojující zážitek, když se vaše tělo začne zdánlivě bezdůvodně škubat, ale naštěstí obvykle existují vysvětlení, proč se to děje. Někdy jsou záškuby způsobeny zdravotním stavem, například Parkinsonovou chorobou nebo roztroušenou sklerózou, jindy mohou souviset se stresem, úzkostí nebo únavou. Pokud se u vás pravidelně objevují záškuby a nemůžete určit příčinu, je nejlepší poradit se s lékařem, abyste přišli příčině na kloub.Existuje několik věcí, které mohou způsobit záškuby svalů při usínání. Jednou z možností je hypnagogický záškub, ke kterému dochází při přechodu z bdělosti do spánku. Během tohoto krátkého okamžiku může vaše tělo zažít náhlý „otřes“, když se uvolní. Obvykle to není škodlivé, ale může to být rušivé, pokud se snažíte usnout.

Další možnou příčinou záškubů během spánku je syndrom neklidných nohou (RLS). Tento stav se vyznačuje neodolatelným nutkáním pohybovat nohama, často doprovázeným nepříjemnými pocity, jako je brnění, křeče nebo svědění. RLS může ztěžovat usínání a udržení spánku, protože záškuby mohou být v noci silnější.Pokud si myslíte, že máte RLS, je důležité navštívit lékaře, aby mohla být zahájena léčba.

Existuje také řada onemocnění, která mohou způsobovat svalové záškuby, včetně Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a ALS (amyotrofické laterální sklerózy). Pokud trpíte některým z těchto onemocnění, můžete si všimnout, že se vaše záškuby zhoršují, když jste unavení nebo ve stresu. Ačkoli tyto stavy nelze vyléčit, existují léčebné postupy, které mohou pomoci zmírnit jejich příznaky.

V některých případech mohou být svalové záškuby způsobeny úzkostí nebo stresem. Když cítíme úzkost, naše tělo přechází do režimu „bojuj nebo uteč“ a uvolňuje hormony, jako je adrenalin. To může vést ke zvýšenému svalovému napětí a záškubům. Pokud zjistíte, že se vaše záškuby zhoršují, když jste ve stresu, může vám pomoci vyzkoušet některé relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace.

Pokud se u vás svalové záškuby objevují pravidelně a nedaří se vám najít příčinu, je nejlepší poradit se s lékařem. Ten bude schopen vyloučit jakékoli základní zdravotní potíže a poradí vám, jak příznaky zvládnout.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend