Náhlá Nočnní Nevolnost A Zvracení: Příčiny & Léčba!

Náhlá Nočnní Nevolnost A Zvracení: Příčiny & Léčba!

Náhlé noční nevolnosti je stav, kdy se člověk uprostřed noci probudí a zvrací. Může to být znepokojující zážitek a je důležité pochopit, co ho může způsobovat. Podívejme se na některé z běžných příčin náhlého nočního zvracení.

1.Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)

GERD neboli gastroezofageální refluxní choroba je porucha trávení, která postihuje dolní jícnový svěrač (LES). Když tento sval zeslábne nebo se příliš často uvolňuje, žaludeční kyselina se vrací zpět do jícnu a způsobuje pálení žáhy a nevolnost. V některých případech může GERD způsobit, že jedinec zvrací během spánku.

2.Onemocnění způsobená potravinami

K nočnímu zvracení mohou vést také nemoci přenášené potravinami, jako jsou bakteriální nebo virové infekce. Tyto infekce jsou obvykle způsobeny konzumací potravin, které byly kontaminovány bakteriemi nebo viry. Mezi běžné příklady nemocí z potravin patří salmonela a E. coli, které mohou způsobovat zvracení a další příznaky, jako je horečka a bolesti břicha.

3. Těhotenství

Přesná příčina večerní nevolnosti v těhotenství není známa, ale existuje několik potenciálních faktorů, které by mohly přispět k jejímu vzniku. Například hormony hrají roli při nevolnosti a zvracení během těhotenství.

Zvyšující se hladiny hormonů lidského choriového gonadotropinu (hCG) a estrogenu mohou v některých případech vyvolat reakci organismu na nevolnost a zvracení. Kromě toho může k pocitům nevolnosti nebo nepohodlí přispět hlad nebo dehydratace po několikahodinovém nejedení během dne. A konečně, stres nebo úzkost mohou v některých případech také vést k pocitům nevolnosti nebo zvracení.

4. Léky

Nevolnost a zvracení mohou způsobovat i některé léky. To je zvláště časté u některých antibiotik, léků na chemoterapii, léků proti záchvatům a některých volně prodejných léků proti bolesti. V některých případech může být vedlejší účinek léků silnější v noci, což vede k náhlému nočnímu zvracení.

5. Gastroparéza

Gastroparéza je stav, kdy žaludku trvá příliš dlouho, než vyprázdní svůj obsah do tenkého střeva (ilea). V důsledku toho je žaludek plný, což může vést k nadýmání, nevolnosti a někdy i ke zvracení. Gastroparéza může být způsobena stavy, jako je cukrovka nebo infekce, a lze ji léčit léky nebo změnou stravy.

Zvládání večerních nevolností

Existuje několik kroků, které vám mohou pomoci zvládnout příznaky večerní nevolnosti:

Dostatečný pitný režim

Aby vaše tělo fungovalo optimálně, je důležitá pravidelná hydratace.Je důležité udržovat hydrataci po celý den pitím velkého množství tekutin, například vody nebo elektrolytových nápojů každých několik hodin. Během dne konzumujte vodu nebo elektrolytové nápoje, abyste doplnili životně důležité tekutiny a získali energii pro úspěch.

Nevíte kolik vody by jste měli každý den pít? Vypočítejte si to v naší kalkulačce.

TIP: Nepijte velké množství vody najednou ve večerních hodinách.

Jezte menší porce

Předejít nevolnosti a zvracení můžete tím, že budete jíst několik menších jídel během dne namísto několika velkých. Konzumace menších porcí také poskytne žaludku čas na strávení jídla, což může snížit pocity nepohodlí.

Vyhýbejte se kyselým potravinám

Některá jídla, například kořeněná, smažená nebo kyselá, mohou podráždit již tak citlivý žaludek a vyvolat epizodu nočního zvracení. Vyhýbání se těmto druhům potravin ve večerních hodinách může být užitečné pro zmírnění příznaků.

Nevíte co jíst? Tabulka zásaditých potravin!

Jezte nevýrazná jídla

Nevýrazné potraviny jsou pro vaše tělo snadno stravitelné a rychle se vstřebávají. Díky tomu se vyhnete pocitu nevolnosti nebo rychlému najedení. Příkladem nevýrazných potravin jsou krekry, toasty a obyčejná rýže.

Nechoďte spát s prázdným žaludkem

Ulehnutí do postele na lačno může způsobit pokles hladiny cukru v krvi a pocit nevolnosti. Zkuste si před spaním dát lehkou svačinu, například toast nebo krekry, abyste během spánku neměli příliš prázdný žaludek.

Vyzkoušejte relaxační techniky

Relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a meditace, mohou pomoci snížit stres a úzkost, které mohou zhoršovat příznaky nočního zvracení. Důležitý je také dostatečný odpočinek, který pomůže tělu zotavit se z denních aktivit.

Nemůžete usnout? Přečtetě si náš seznam nejlepších technik jak rychle usnout!

Pokud trpíte náhlým nočním zvracením a nevolností, je důležité poradit se s lékařem, který vám poskytne další rady, jak tento stav zvládnout.

Závěr

Náhlé noční zvracení může být děsivým zážitkem pro jedince, kteří se uprostřed noci probudí s pocitem nevolnosti a pak náhle bez varování zvrací. I když existuje mnoho možných příčin tohoto jevu, mezi nejčastější patří GERD (gastroezofageální refluxní choroba), onemocnění způsobené potravinami a těhotenské hormony. Pokud se u vás nebo u někoho z vašich známých pravidelně objevuje náhlé noční zvracení, je důležité poradit se s lékařem, aby vyloučil jakékoli závažné onemocnění, které by mohlo být příčinou tohoto příznaku. Pochopení dalších informací o tomto stavu vám pomůže lépe ho zvládnout a také zajistit, že je o vaše zdraví řádně postaráno.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend