Co je to non-arteritická přední ischemická optická neuropatie

Co Je To Non-Arteritická Přední Ischemická Optická Neuropatie

Nearteritická přední ischemická optická neuropatie je degenerativní onemocnění zrakového nervu může způsobit náhlou, nebolestivou ztrátu zraku na jednom oku, ale ne vždy vede k úplné slepotě. NAION obvykle postihuje lidi ve věku od 40 do 60 let. Způsobuje náhlé zhoršení vidění a příznaky mohou být bolest hlavy, nevolnost nebo rozmazané vidění. Hlavním příznakem je, že došlo k náhlému poklesu vidění na jednom oku před nebo v době epizody migrény se zrakovou aurou

Toto degenerativní onemocnění zrakového nervu můžezpůsobuje náhlou, nebolestivou ztrátu zraku jednoho oka, ale ne vždy vede k úplné slepotě. Někdy se jí říká „oční mrtvice“, ačkoli NAION a to, co se děje při mrtvici, se od sebe velmi liší. Hlavním příznakem je náhlý pokles vidění na jednom oku před nebo během epizody migrény se zrakovou aurou .

Zrakový nerv přenáší to, co vidíte očima, do mozku . U lidí s nearteritickou přední ischemickou optickou neuropatií (NAION) se průtok krve zrakovým nervem zpomalí nebo dočasně zastaví a způsobí snížení toho, co vidíte. Když k tomu dojde, buňky v zadní části sítnice začnou odumírat, protože nedostávají to, co potřebují

Co je nearteritická přední ischemická neuropatie optiku

Nearteritická přední ischemická neuropatie optiku (NAION) je degenerativní oční onemocnění, které může způsobit náhlou, nebolestivou ztrátu zraku na jednom oku. Obvykle postihuje lidi ve věku mezi 40 a 60 lety a je způsobena snížením průtoku krve zrakovým nervem. Příznaky mohou zahrnovat bolest hlavy, nevolnost nebo rozmazané vidění. Hlavním příznakem je náhlý pokles vidění na jednom oku před nebo během epizody migrény se zrakovou aurou.NAION má často náhlý začátek a ztráta zraku je okamžitá. Lidé si mohou stěžovat na celou řadu příznaků, včetně bolesti hlavy, nevolnosti/zvracení, přechodných zrakových zákalů (TVO), ztráty zraku nebo aferentního pupilárního defektu. Nebolestivá povaha bolesti hlavy ji odlišuje od migrény.

Co je to non-arteritická přední ischemická optická neuropatie

Jaké jsou příznaky NAION

Hlavním příznakem nearteritické přední ischemické optické neuropatie (NAION) je náhlé zhoršení vidění na jednom oku před nebo během epizody migrény se zrakovou aurou. Příznaky mohou zahrnovat také bolest hlavy, nevolnost nebo rozmazané vidění. NAION má často náhlý začátek a ztráta zraku je okamžitá. Lidé si mohou stěžovat na celou řadu příznaků, včetně bolesti hlavy, nevolnosti/zvracení, přechodné vizuální obscurace (TVO), ztráty zraku nebo aferentního pupilárního defektu. Od migrény se liší tím, že bolest hlavy je nebolestivá.

Co můžete udělat, abyste zabránili vzniku NAION

V současné době není znám žádný způsob, jak předcházet nearteritické přední ischemické neuropatii optiku (NAION). Riziko vzniku NAION však můžete snížit dodržováním zdravého životního stylu a rad lékaře. Některé věci, které můžete udělat, abyste snížili riziko NAION, zahrnují:

-Zůstat fyzicky aktivní

-Jíst vyváženou stravu

-Udržování zdravé hmotnosti

-Vyhýbání se kouření a nadměrnému požívání alkoholu

-Chraňte své oči před zraněním

Co znamená, když má někdo aferentní pupilární defekt

Aferentní pupilární defekt (APD) je problém s oční zornicí. Zornice je černá část oka, která se v reakci na světlo zmenšuje nebo zvětšuje. Pokud má někdo APD, jeho zornice nereaguje správně na světlo. To může způsobit problémy s viděním.

Existují tři typy APD:

-Paradoxní zornicová reakce

-Neutralizující zornice

-Disociace světla a blízké vzdálenosti

Nejběžnějším typem APD je paradoxní zornicová odpověď, ke které dochází, když se zornice při jasném světle zmenšuje a při slabém světle zvětšuje. Neutralizující zornice se objevují, když se zornice zmenšuje při jasném i tlumeném světle. K disociaci zornice na světle dochází, když se zornice zmenší.

Co způsobuje NAION a jak se tomu dá předcházet

Nearteritická přední ischemická neuropatie optiku (NAION) je degenerativní oční onemocnění, které může způsobit náhlou, nebolestivou ztrátu zraku na jednom oku. Obvykle postihuje lidi ve věku od 40 do 60 let a je způsobeno snížením průtoku krve zrakovým nervem. Příznaky mohou zahrnovat bolest hlavy, nevolnost nebo rozmazané vidění. Hlavním příznakem je náhlý pokles vidění na jednom oku před nebo během epizody migrény s vizuální aurou.

V současné době není znám žádný způsob, jak předcházet nearteritické přední ischemické neuropatii optiku (NAION). Riziko vzniku NAION však můžete snížit dodržováním zdravého životního stylu a rad svého lékaře. Některé věci, které můžete udělat pro snížení rizika.

Jak dlouho trvá, než člověk s NAION oslepne na dané oko

Je obtížné předpovědět, za jak dlouho člověk s NAION oslepne na dané oko. Někteří lidé mohou ztratit zrak během několika dnů nebo týdnů od začátku příznaků, zatímco u jiných může docházet k postupné ztrátě zraku po dobu několika měsíců nebo let. Není znám žádný způsob, jak zabránit tomu, aby ke ztrátě zraku došlo, proto je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví náhlé změny vidění.

Závěrem

Nearteritická přední ischemická neuropatie optiku (NAION) je degenerativní oční onemocnění, které může způsobit náhlou, nebolestivou ztrátu zraku na jednom oku. Obvykle postihuje lidi ve věku od 40 do 60 let a je způsobeno snížením průtoku krve zrakovým nervem. Příznaky mohou zahrnovat bolest hlavy, nevolnost nebo rozmazané vidění. Hlavním příznakem je náhlý pokles vidění na jednom oku před nebo během epizody migrény se zrakovou aurou. V současné době není znám žádný způsob, jak předcházet nearteritické přední ischemické neuropatii optiku (NAION). Riziko vzniku NAION však můžete snížit dodržováním zdravého životního stylu a rad svého lékaře. Některé věci, které můžete udělat, abyste snížili své riziko, zahrnují: zůstatfyzickou aktivitu, vyváženou stravu, udržování zdravé hmotnosti, vyhýbání se kouření a nadměrnému požívání alkoholu a ochranu očí před úrazy. Nejčastějším typem co je nearteritická přední ischemická optická neuropatie (NAION) APD je co co znamená, když má někdo co aferentní pupilární defekt paradoxní pupilární reakce, ke které dochází, když se zornice zmenšuje v jasném světle a zvětšuje v tlumeném co co igrene je to co co co co jsou příčiny NAION světla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.