Pokud se zajímáte o historii, může vás zajímat, kdo ze slavných osobností trpěl syfilidou. Syfilis je zákeřná nemoc, která v minulosti připravila mnoho lidí o život. Dnes už je tato nemoc úspěšně léčitelná, ale v minulosti to nebylo tak jednoduché.
1. Al Capone
Al Capone byl italsko-americký gangster, který se narodil v Brooklynu v roce 1899. Jeho otec Gabriele Capone byl holič a matka Teresina Raiola pracovala jako švadlena. Al Capone se proslavil jako jeden z nejvýznamnějších šéfů organizovaného zločinu v USA ve 20. letech dvacátého století.
I přestože se má za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla dokázána. Byl však odsouzen za daňové úniky a strávil několik let ve vězení. V roce 1947 zemřel na syfilis ve věku 48 let.
Al Capone byl již od mládí velmi aktivní sexuálně a měl řadu sexuálních partnerů. Pravděpodobně se nakazil syfilidou již v mladém věku a nemoc se u něj projevila až později. Syfilida u něj způsobila řadu zdravotních problémů, včetně demence, která ho nakonec zabila.
Syfilida byla v té době velmi nebezpečná a téměř nevyléčitelná nemoc. Léčba spočívala v podávání těžkých kovů, jako byl rtuť, což mělo za následek řadu vedlejších účinků a mnozí pacienti na ni zemřeli. Al Capone byl jedním z nejznámějších lidí, kteří zemřeli na tuto nemoc.
2. Franz Schubert
Rakouský hudební skladatel, který zemřel v roce 1828. Syfilis byla jednou z příčin jeho úmrtí.
3. Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche, německý filosof, klasický filolog, básník a skladatel, je jednou z nejznámějších osobností, které zemřely na syfilis. Podle Wikipedie se Nietzsche narodil v říjnu 1844 a zemřel v srpnu 1900 ve věku 55 let.
Nietzsche byl ovlivněn mladohegelovci, řeckou filosofií a dílem Arthura Schopenhauera a Richarda Wagnera, s nimiž se ale později rozešel. Jeho filozofické myšlenky se zaměřovaly na kritiku křesťanství, morálky a metafyziky.
V lednu 1889 se Nietzsche nervově zhroutil v Turíně a zbytek života strávil v polovědomém stavu jako duševně nemocný s diagnózou chronické demence. Podle Wikiwand se syfilis u Nietzschových symptomů objevil již v roce 1870, když pracoval jako profesor filologie na univerzitě v Basileji.
Někteří historici tvrdí, že Nietzsche se nakazil syfilidou během svého pobytu v Bordelu v Janově, kde se údajně pokusil o prostituci. Existuje však také teorie, že se nakazil během svého studijního pobytu v Lipsku. Jakýkoliv byl přesný způsob nákazy, Nietzsche trpěl syfilisem po zbytek svého života a nakonec na něj zemřel.
4. Adolf Hitler
Německý diktátor, který byl diagnostikován s syfilidou v roce 1908. Existuje však několik teorií o tom, zda skutečně touto nemocí trpěl.
5. Paul Gauguin
Paul Gauguin byl francouzský malíř a jedna z nejvýznamnějších postav postimpresionismu. Narodil se v roce 1848 a zemřel v roce 1903. Během svého života cestoval po celém světě a maloval různé krajiny a kultury. Bohužel, Gauguin byl jedním z mnoha slavných umělců, kteří utrpěli na syfilis.
Gauguinovi byla diagnostikována syfilis v roce 1891. Přestože se snažil najít léčbu, jeho stav se zhoršoval. V roce 1901 se Gauguin rozhodl opustit Francii a odcestoval na Tahiti, kde doufal, že najde útočiště a uzdraví se. Avšak, i zde jeho zdravotní stav pokračoval v horšení a v roce 1903 zemřel na následky syfilis.
Gauguinova smrt byla velkou ztrátou pro svět umění. Jeho práce byly velmi ovlivněny jeho cestami a setkáními s různými kulturami. Jeho nejznámější obraz „Kam jdeme?“ je považován za jedno z nejvýznamnějších děl symbolismu.
Vzhledem k tomu, že byl Gauguin jedním z nejvýznamnějších umělců své doby, jeho smrt na syfilis byla velkým zklamáním. Nicméně, jeho práce a odkaz stále přetrvávají a jsou stále uznávány jako důležitý přínos světu umění.
6. Napoleon Bonaparte
Francouzský císař, který byl také diagnostikován s syfilidou.
7. Guy de Maupassant: Spisovatel
Guy de Maupassant byl francouzský spisovatel, který se narodil 5. srpna 1850 a zemřel 6. července 1893. Je známý jako autor šesti románů a mnoha desítek novel a povídek. Jeho povídky byly velmi úspěšné díky rozmanitým námětům z normandského venkova a městského prostředí, ale především díky jeho vypravěčskému talentu.
Maupassantova tvorba je charakterizována realismem a naturalismem. Jeho díla často zobrazují lidskou psychiku a vztahy mezi lidmi. Mezi jeho nejznámější díla patří román „Bel Ami“ a povídky „Kulička“, „Hraběnka“, „Rozdvojená duše“ a „Zlatý poklad“.
Maupassant byl také známý svým osobním životem. Po zhoršení finanční situace rodiny pracoval od roku 1872 jako úředník na různých ministerstvech. Byl asociální a měl problémy s alkoholem. Navíc se nakazil syfilidou, což mělo vliv na jeho duševní a fyzický stav. Zemřel na tuto nemoc ve věku 42 let.
Maupassant byl ovlivněn Gustavem Flaubertem, se kterým se znal od dětství, a jeho tvorba byla ovlivněna také Émilem Zolou a Ivanem Turgeněvem. Jeho díla měla vliv na mnoho dalších spisovatelů, včetně Ernesta Hemingwaye a Williama Faulknera.
Narození | 5. srpna 1850 |
---|---|
Úmrtí | 6. července 1893 |
Národnost | Francouz |
Žánr | Realismus, naturalismus |
Nejznámější díla | „Bel Ami“, „Kulička“, „Hraběnka“, „Rozdvojená duše“, „Zlatý poklad“ |
Ovlivněný spisovatelé | Gustav Flaubert, Émile Zola, Ivan Turgeněv |
Vliv na spisovatele | Ernest Hemingway, William Faulkner |
8. Franz Schubert: Skladatel
Franz Schubert byl rakouský hudební skladatel, který žil v období pozdního klasicismu a raného romantismu. Narodil se 31. ledna 1797 v Himmelpfortgrundu a zemřel 19. listopadu 1828 ve Vídni.
Schubert byl velmi plodný skladatel a během svého krátkého života napsal více než 600 písní, 9 symfonií, 15 oper, mnoho komorních skladeb a dalších hudebních děl. Jeho hudba byla ovlivněna hudbou Beethovena, který žil ve stejné době, a také hudbou W. A. Mozarta.
Mezi nejznámější skladby Franze Schuberta patří písně jako „Ave Maria“, „Der Erlkönig“, „Gretchen am Spinnrade“ a „Winterreise“. Mezi jeho nejznámější symfonie patří Symfonie č. 8 „Nedokončená“ a Symfonie č. 9 „Velká“.
Bohužel, Schubert byl jedním z mnoha slavných lidí, kteří zemřeli na syfilis. Tato choroba byla v té době velmi nebezpečná a léčba nebyla účinná. Schubert zemřel ve věku 31 let a jeho smrt byla velkou ztrátou pro svět hudby.
9. Manet Édouard
Manet Édouard byl francouzský impresionistický malíř, který zemřel na syfilis v roce 1883 ve věku 51 let. Byl jedním z nejvýznamnějších malířů 19. století a jeho díla jsou stále velmi ceněna.
10. Oscar Wilde: Dramatik, o kterém snad všichni ví, že umřel na Syfilis
Oscar Wilde byl britský dramatik, prozaik a básník, který se narodil v Dublinu v roce 1854. Jeho literární díla, jako například „Dorian Grayův portrét“ a „Jak je důležité míti Filipa“, jsou považována za klasická díla anglické literatury.
Bohužel, Wildeova kariéra byla poznamenána skandály a jeho osobní život byl plný kontroverzí. Byl odsouzen za sodomii a uvězněn v roce 1895, což vedlo k jeho zničení a zhoršení jeho zdravotního stavu.
Wilde byl také jedním z nejslavnějších případů syfilisu v historii. Byl infikován touto chorobou během svého života a zemřel na ni v roce 1900 ve věku 46 let. I když se léčil, bylo již příliš pozdě a choroba se rozšířila do jeho mozku, což vedlo ke ztrátě paměti a řeči.
Wildeova smrt byla tragickým koncem pro jednoho z nejtalentovanějších spisovatelů své doby. Jeho díla přesto zůstávají populární a jsou stále čtena a studována po celém světě.
11. Henry VIII
Henry VIII byl anglický král v 16. století a jedna z nejznámějších osobností v historii. Zemřel na syfilis v roce 1547 ve věku 55 let. Henry VIII byl známý svými mnoha manželstvími a politickými intrikami.
12. Scott Joplin: Hudebník
Scott Joplin byl americký černošský hudebník, pianista a skladatel. Narodil se pravděpodobně 24. listopadu 1867 poblíž města Linden v Texasu a je považován za jednoho z nejvýznamnějších skladatelů ragtimu.
Během svého života vytvořil mnohé z jeho nejznámějších skladeb, jako The Entertainer, Elite Syncopations, March Majestic a Ragtime Dance. Jeho hudba se stala populární po celém světě a dodnes se hraje na koncertech a v televizních reklamách.
Joplin měl během svého života několik manželek, ale pravděpodobně jeho největší láskou byla Freddie Alexander. Bohužel, zemřela velmi brzy na následky nachlazení ve věku 20 let – pouze dva měsíce poté, co se za něj vdala. V důsledku její smrti skomponoval Joplin smutný ragtimeový valčík „Bethena“.
Joplin byl také jedním z mnoha lidí, kteří v té době trpěli syfilisem. Tato nemoc ho postihla v pozdních letech života a způsobila mu mnoho problémů. V roce 1917 zemřel v New Yorku na zápal plic ve věku 49 let.
13. Christopher Columbus
Christopher Columbus byl italský mořeplavec, který objevil Ameriku v roce 1492. Zemřel na syfilis v roce 1506 ve věku 54 let. Columbus byl jedním z nejvýznamnějších objevitelů v historii a jeho objevy měly obrovský vliv na celý svět.
14. Henri de Toulouse-Lautrec: Malíř
Henri-Marie-Raymond de Toulouse-Lautrec Monfa, nebo také zkráceně Henri de Toulouse-Lautrec, byl francouzský malíř a grafik, patřící k nejvýznamnějším tvůrcům konce 19. století. Narodil se 24. listopadu 1864 v Albi a zemřel 9. září 1901 poblíž Bordeaux.
Toulouse-Lautrec byl známý svým nezaměnitelným stylem a často zobrazoval temnou stránku pařížského nočního života. Byl jedním z nejvýznamnějších představitelů postimpresionismu a uměleckého hnutí Art Nouveau.
Bohužel, Toulouse-Lautrec byl také jednou z nejslavnějších obětí syfilidy. S nemocí se potýkal od svých dvaceti let a během svého života podstoupil několik léčebných pobytů. V roce 1899 byl dokonce hospitalizován na psychiatrii kvůli svým zdravotním problémům.
I přes své zdravotní problémy, Toulouse-Lautrec pokračoval v tvorbě uměleckých děl a jeho práce jsou dodnes velmi ceněny. V roce 1964 byla v jeho rodném městě Albi otevřena galerie, která nese jeho jméno a uchovává největší sbírku jeho děl.
15. Ivan VI. Ruský: Car
Ivan VI. Antonovič byl ruský car, který vládl v letech 1740 až 1741. Narodil se 23. srpna 1740 v Petrohradu a byl synem Antonína Oldřicha Brunšvicko-Wolfenbüttelského a Anny Leopoldovny. Jeho otec byl synem ruské carevny Anny Ivanovny a německého vévody Karla Fridricha Brunšvicko-Wolfenbüttelského.
Ivan VI. byl korunován carem v roce 1740 v pouhých osmi měsících po narození. Jeho matka Anna Leopoldovna se stala regentkou, ale brzy byla svržena a nahrazena Annou Ivanovnou, tchyní Ivana VI. Ta byla nakonec svržena a nahrazena carevnou Alžbětou Petrovnou, která Ivana VI. uvěznila a nakonec nechala zavraždit.
Ivan VI. zemřel 16. července 1764 ve věku 23 let v pevnosti Šlisselburg, kde byl vězněn od roku 1741. Jeho tělo bylo pohřbeno v pevnosti Orešek.
Ivan VI. není známý pro svou roli v historii Ruska, ale spíše pro svůj tragický osud.
16. Vincent Van Gogh
Vincent Van Gogh byl nizozemský malíř, který zemřel na syfilis v roce 1890 ve věku 37 let. Byl jedním z nejvýznamnějších malířů 19. století a jeho díla jsou stále velmi ceněna.
Toto jsou pouze některé z nejznámějších osobností, které zemřely na syfilis. Tato nemoc může postihnout kohokoli, bez ohledu na společenské postavení nebo věk. Je důležité věnovat pozornost svému zdraví a podstupovat pravidelné prohlídky u lékaře, aby se zabránilo šíření této nemoci a dalším zdravotním problémům.
Dopad Syfilisu na Život Slavných Osobností
Syfilis byla v minulosti velmi nebezpečná nemoc, která mohla mít fatální následky. Mnoho slavných osobností trpělo touto nemocí a její dopad na jejich život byl často velmi významný.
Například, slavný rakouský hudební skladatel Franz Schubert trpěl syfilisem od svých 25 let a zemřel v pouhých 31 letech. Tato nemoc měla zásadní dopad na jeho tvorbu, ačkoli se mu podařilo napsat mnoho krásných písní a klavírních skladeb.
Další slavnou osobností, která trpěla syfilisem, byl německý filosof Arthur Schopenhauer. Tato nemoc ovlivnila jeho myšlení a způsobila, že se stával stále více pesimistickým. Schopenhauer nakonec zemřel v důsledku jiné nemoci, ale syfilis měl zásadní vliv na jeho život a tvorbu.
Syfilis měla také velký dopad na život francouzského malíře Édouarda Maneta. Tato nemoc způsobila, že Manet ztratil zrak na jedno oko a musel se vzdát svého uměleckého stylu. Manet však nevzdal svou tvorbu a dále maloval, i když musel používat nový styl.
Další slavnou osobností, která trpěla syfilisem, byl německý diktátor Adolf Hitler. Tato nemoc mohla mít zásadní vliv na jeho chování a rozhodování, ale není to zcela jisté. Nicméně, syfilis měla vliv na jeho zdravotní stav a mohla přispět k jeho smrti.
Je tedy jasné, že syfilis měla velký dopad na život mnoha slavných osobností. Tato nemoc byla v minulosti velmi nebezpečná a mohla mít fatální následky.
Závěr
Syfilis byla a stále je jedním z největších problémů moderní medicíny. V minulosti byla tato nemoc považována za nevyléčitelnou a mnoho slavných osobností se jí nedokázalo ubránit. Mezi nimi patří například Oscar Wilde, lord Randolph Churchill, Heinrich Heine, Karel Hynek Mácha a mnoho dalších.
Díky moderním lékům a zlepšenému povědomí o rizicích pohlavního styku se však podařilo výskyt syfilisu výrazně snížit. V současné době je tato nemoc léčitelná a její včasná diagnóza může zachránit život.
Je důležité si uvědomit, že syfilis je stále přítomen a může postihnout každého, kdo se nechrání při pohlavním styku. Pokud máte podezření na to, že jste se mohli nakazit, měli byste ihned vyhledat lékaře a podstoupit testování.
Věrnost a ochrana při pohlavním styku jsou klíčové pro prevenci syfilisu a dalších pohlavně přenosných nemocí. Pokud se budete chránit a pravidelně podstupovat testování, snížíte riziko nákazy na minimum a budete moci žít zdravý a plnohodnotný život.