Salmonela: Příznaky, Přenos, Léčba & Tipy Pro Rychlé Uzdravení!

Salmonela: Příznaky, Přenos, Léčba & Tipy Pro Rychlé Uzdravení!

Salmonelová infekce, známá také jako salmonelóza, je běžné bakteriální onemocnění, které postihuje střevní trakt. Způsobují ji bakterie, které se obvykle vyskytují ve střevech zvířat a lidí, a může se šířit kontaminovanou vodou nebo potravinami. Ačkoli mnoho lidí se salmonelovou infekcí nepociťuje žádné příznaky, u některých se může během 8 až 72 hodin po expozici objevit průjem, horečka a žaludeční křeče. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat tím, jak se chránit před infekcí salmonelou a co dělat, pokud se jí nakazíte.

Co je Salmonela?

Salmonela je druh bakterie, která žije ve střevech zvířat a lidí. Může se šířit kontaminovanou vodou nebo potravinami, jako je syrová nebo nedostatečně tepelně upravená drůbež, vejce, hovězí, vepřové maso, ryby a korýši.

Je nakažlivá?

Ano, salmonela je nakažlivá a může se přenášet z člověka na člověka, pokud přijde do kontaktu s bakterií. Může se také šířit prostřednictvím kontaminovaných povrchů nebo předmětů, které byly v kontaktu s infikovanými potravinami.

Jak mohu zabránit nákaze salmonelou?

Abyste zabránili infekci salmonelou, měli byste dodržovat následující opatření:

  • Před a po manipulaci s potravinami, zejména se syrovými vejci nebo tepelně neupravenou drůbeží, si důkladně umyjte ruce.
  • Maso a ryby důkladně uvařte na vnitřní teplotu nejméně 165 °F.
  • Vyvarujte se konzumace syrových vajec nebo potravin obsahujících částečně uvařená vejce.
  • Zbytky jídel ihned uložte do chladničky a zlikvidujte všechny potraviny, které byly uchovávány mimo dosah chladničky

Příznaky Salmonely

Otrava salmonelou je nebezpečná bakteriální infekce, která může způsobit mnoho závažných příznaků. U osob, které byly vystaveny bakteriím salmonely, se může vyskytnout cokoli od mírné horečky a bolesti hlavy až po bolesti žaludku, křeče a průjem (někdy krvavý) s přidruženou nevolností a zvracením.

Je důležité včas rozpoznat příznaky otravy salmonelou, aby byla včas stanovena diagnóza a zahájena léčba. Zatímco u některých lidí se může vyskytnout pouze jeden nebo dva příznaky, je možné, že se u vás vyskytnou všechny tyto příznaky, pokud jste byli infikováni bakteriemi salmonely. Je proto důležité být ostražitý a poradit se se svým lékařem, jakmile se objeví některý z výše uvedených příznaků.

Jak poznat že mám salmonelózu?

Nejběžnějším způsobem diagnostiky salmonelózy je odběr vzorku stolice. Lékař může vzorek poslat do laboratoře k vyšetření, které může trvat několik dní, než budou k dispozici výsledky.

Pokud má lékař podezření, že jste byli vystaveni bakteriím salmonely a projevují se u vás příznaky infekce, může také nařídit krevní testy nebo zobrazovací vyšetření.

Pokud máte tu smůlu a nakazíte se salmonelou, čeká vaše tělo těžký boj. Bakterie se snaží přemoci a zničit jemné buňky, které vystýlají vaše střeva, což může způsobit bolestivé křeče, protože voda se hůře vstřebává. To bohužel často vede k nástupu silného průjmu.

Co dělat v případě nákazy salmonelou? Jak ji vyléčím?

Většina zdravých lidí se bez specifické léčby uzdraví během několika dnů až týdne; průjem však může způsobit těžkou dehydrataci, která vyžaduje rychlou lékařskou pomoc. Pokud se domníváte, že jste se nakazili salmonelovou infekcí, neprodleně se obraťte na svého lékaře, aby stanovil správnou diagnózu a zvolil léčbu, která může v závislosti na závažnosti případu zahrnovat i antibiotika. Nezapomeňte ho informovat o všech nedávných cestách, které jste podnikli, protože by to mohlo ovlivnit průběh léčby, která vám byla předepsána.

Zvládání příznaků infekce salmonelou

Nejdůležitějším způsobem, jak zvládnout příznaky salmonely, je zůstat hydratovaný. Pití velkého množství tekutin je zásadní pro prevenci dehydratace a pomáhá vašemu tělu vyplavit bakterie způsobující infekci. Zde jsou uvedeny některé tekutiny, které mohou pomoci:

  • Voda (vyzkoušejte kalkulačku pitného režimu)
  • Sportovní nápoje
  • 100% ovocné šťávy s přídavkem vody
  • Vývar
  • Orální rehydratační roztoky (jako Pedialyte)
  • U dospělých mohou dočasně zastavit průjem volně prodejné léky, jako je loperamid (Imodium) a subsalicylát bismutu (Pepto-Bismol, Kaopectate). Tyto léky by však neměly být používány u dětí, protože mohou způsobit, že jim bude hůře.

Jak dlouho se léčí?

Léčba salmonelózy trvá obvykle 5 až 7 dní. Délka léčby se však může lišit v závislosti na závažnosti infekce. Je důležité dokončit léčbu antibiotiky podle pokynů lékaře, aby bylo zajištěno účinné uzdravení.

Jak předcházet nákaze salmonelou

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nákaze salmonelou, je dodržování správné hygieny. Před jídlem nebo přípravou jídla si důkladně umyjte ruce, zejména po manipulaci se syrovým masem nebo vejci. Důležité je také dodržovat bezpečné techniky přípravy potravin při domácím vaření; dbejte na čistotu všech povrchů, vařte potraviny při vhodných teplotách a případné zbytky ihned zchlaďte.

Při cestách do zahraničí dbejte na to, abyste pili pouze balenou vodu a vyhýbejte se kostkám ledu v nápojích, protože mohly být vyrobeny z kontaminované vody. Vyhýbejte se také pouličním prodejcům prodávajícím nechlazené potraviny, jako jsou korýši a saláty; u těchto položek je vyšší riziko výskytu bakterií salmonely kvůli nesprávnému způsobu skladování.

Jak se salmonela přenáší?

Běžně se vyskytuje v syrových potravinách živočišného původu, jako je drůbež, vepřové maso, hovězí maso, drůbež, mléko nebo vejce. Salmonelou však mohou být kontaminovány všechny potraviny. Důkladná tepelná úprava naštěstí bakterie ničí a snižuje riziko onemocnění.

Jak postupovat při kontaminaci potravin salmonelou?

Bakteriemi salmonely jsou nejčastěji kontaminovány syrové potraviny živočišného původu. Proto je důležité tyto druhy potravin před konzumací důkladně tepelně upravit. Kromě toho se potraviny mohou kontaminovat neumytýma rukama infikovaného pracovníka, který si po použití toalety dostatečně neumyl ruce.

Salmonela z plazů a mláďat/kuřat

Salmonely se mohou vyskytovat také ve výkalech některých domácích zvířat a lidé se mohou nakazit, pokud si po kontaktu se zvířaty neumyjí ruce. U plazů a mláďat/kačátek je obzvláště pravděpodobné, že se v nich salmonelóza vyskytuje, proto by dospělí měli být při manipulaci s těmito zvířaty opatrní a po kontaktu s nimi si okamžitě umýt ruce. Kromě toho by děti měly být v blízkosti těchto zvířat vždy pod dohledem, aby byla vždy zajištěna řádná hygiena.

Prevence, prevence, prevence!

Nejlepším způsobem, jak zabránit šíření salmonelózy, je dodržovat správné hygienické návyky, jako je pravidelné mytí rukou a důkladné tepelné zpracování syrových potravin před jejich konzumací. Kromě toho je důležité udržovat čistotu v kuchyni pravidelným otíráním povrchů a zamezit křížové kontaminaci syrového masa a jiných vařených nebo k jídlu připravených produktů, jako je ovoce a zelenina. Vyvarujte se také konzumace syrových vajec nebo nepasterizovaných mléčných výrobků, které mohou být nositeli salmonelózy i dalších onemocnění, jako je E. coli nebo Listeria monocytogenes.

Kdy zajít k lékaři

Pokud se u vás objeví příznaky nemoci, které se během několika dní nezlepší, je důležité kontaktovat svého lékaře. Závažné onemocnění a dehydrataci lze rozpoznat podle příznaků, jako je vysoká horečka, krvavá stolice, časté zvracení, které brání udržení jídla a tekutin, tmavší moč než obvykle nebo snížené množství vylučované moči, sucho v ústech nebo v krku a pocit závratě při vstávání. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto znepokojivých příznaků, je nejlepší ihned navštívit pohotovost.

Často Kladené Otázky

Závěr

Závěrem lze říci, že je důležité, aby každý – zejména cestovatelé – přijal zvláštní opatření, pokud jde o prevenci infekce salmonelózou, protože pokud není správně nebo dostatečně rychle léčena, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Ujistěte se, že doma i v zahraničí dodržujete správné hygienické návyky, včetně důkladného mytí rukou před jídlem nebo přípravou jídla a vyhýbejte se pouličním prodejcům prodávajícím nechlazené potraviny, jako jsou korýši a saláty. Pokud se domníváte, že jste se nakazili salmonelou, neprodleně kontaktujte svého lékaře, aby mohl stanovit přesnou diagnózu a vhodný postup léčby pro váš individuální případ.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend