13 Zajímavých Faktů O Hoře Kilimandžáro A Jejím Výstupu!

13 Zajímavých Faktů O Hoře Kilimandžáro A Výstupu Na Ní!

Kilimandžáro je úchvatná hora, která se tyčí jako nejvyšší vrchol Afriky. Je domovem celé řady rozmanitých ekosystémů, a tak není divu, že už léta uchvacuje místní obyvatele i cestovatele. Díky svému ikonickému zasněženému vrcholu není divu, že je Kilimandžáro oblíbeným cílem horolezců.

Kilimandžáro se nachází v Tanzanii a je vysoká 5 895 m. Je to nejvyšší hora Afriky a jeden z nejznámějších symbolů kontinentu.

Přinášíme vám 13 zajímavostí o této majestátní hoře, které jste možná nevěděli:

1.Kilimandžáro je majestátní vrchol, který patří mezi sedm nejvýznamnějších vrcholů světa

Hora Kilimandžáro, která se nachází v Africe, je jedním ze sedmi vrcholů. Zdolat sedm vrcholů znamená zdolat nejvyšší horu každého ze sedmi kontinentů. Mount Kilimandžáro měří 19 340 m / 5895 m, což z něj činí nejkratší vrchol ze všech hor. Je oblíbeným cílem dobrodruhů, protože k jejímu zdolání nejsou potřeba žádné technické dovednosti a nevyžaduje žádné specializované vybavení, jako je lano, sedací úvazek, skoby nebo cepín. Je tedy ideální jak pro zkušené trekaře, tak pro začínající horolezce.

2.Kilimandžáro má tři různé klimatické oblasti

Na Kilimandžáru se nacházejí tři různé klimatické zóny. Na nižších svazích se nachází bujný deštný prales s bohatou faunou a flórou, zatímco střední svahy jsou sušší a neúrodnější. A konečně vrchol je pokrytý sněhem a ledem, který může dosahovat teplot až -20 stupňů Celsia.

3.Kilimandžáro vzniklo sopečnou činností

Hora Kilimandžáro vznikla před miliony let v důsledku sopečné činnosti. Hora je aktivní dodnes, i když v moderní době nedošlo k žádným erupcím. Vrchol sopky je v současnosti neaktivní, kráter je však vidět z některých míst na nižších svazích hory.

Název Kilimandžáro znamená „zářivá hora“

Název Kilimandžáro pochází ze svahilského výrazu pro „zářící horu“ a je odvozen od místních popisů zasněženého vrcholu.

4.Je nejvýžší samostatně stojící horou světa

Kilimandžáro je úchvatnou dominantou africké krajiny a skutečně pozoruhodnou podívanou. S výškou 5 895 metrů nad mořem je nejen nejvyšším vrcholem Afriky, ale také nejvyšší volně stojící horou světa. Tento majestátní vrchol, příznačně pojmenovaný Uhuru Point, vznikal miliony let geologické činnosti.

Proces, který je zodpovědný za vytvoření jedinečného tvaru Kilimandžára, je desková tektonika. Zemská kůra se skládá z několika desek, které se v důsledku různých typů geologické činnosti posouvají a pohybují. Když na sebe tyto desky tlačí, jejich okraje se drolí a vznikají tak záhybové hory – nejběžnější typ pohoří. Nebo když se mezi dvěma deskami objeví zlom (trhlina), vzniká ze vzniklých úlomků blokové pohoří.

Kilimandžáro je však výjimečné tím, že vzniklo v důsledku sopečné činnosti; roztavená hornina vyvřela a navršila se na povrch, aby vytvořila svůj ikonický tvar. Její majestátnost vás při pohledu na tento přírodní zázrak jistě uchvátí!

5.Kilimandžáro je národním parkem a domovem mnoha druhů divoké zvěře

Kromě toho, že je Kilimandžáro ikonickou horou, je také národním parkem a domovem nejrozmanitějších afrických ekosystémů. Národní park je domovem různých druhů zvířat, jako jsou buvoli, sloni, levharti, lvi, elandové, hyry, žirafy a další.

6.Polovina lidí co se na Kilimandžáro vydá, ho nezdolá

Na nejvyšší vrchol Afriky, Kilimandžáro, se každoročně vydává asi 30 000 horolezců. Často se však uvádí, že polovina těchto dobrodruhů je při svých pokusech neúspěšná – což je šokující údaj vzhledem k tomu, že Kilimandžáro není považováno za nijak zvlášť obtížnou horu. K dosažení jeho vrcholu není zapotřebí technických znalostí ani nadlidské síly.

Proč tedy tolik lidí neuspěje? Hlavním faktorem je výšková nemoc; mnozí volí cestu Marangu, protože je to nejkratší cesta na vrchol (pět dní). Bohužel to není nejlepší způsob výstupu, protože omezuje čas na aklimatizaci a zvyšuje riziko onemocnění horolezců.

Mnoho nadšenců, kteří se na výstup vydávají poprvé, navíc nemá dostatečnou přípravu; nedostatečná výbava, nedostatečný výcvik a zapojení renomované průvodcovské služby mohou snížit úspěšnost výstupu na Kilimandžáro. Pokud věnujete čas průzkumu, plánování a přípravě, budou mít horolezci mnohem větší šanci na úspěšné zdolání výstupu.

Kilimandžáro se objevilo v románu Ernesta Hemingwaye Sněhy Kilimandžára.

Klasický román Ernesta Hemingwaye Sněhy Kilimandžára vypráví příběh amerického spisovatele, který uvízl na hoře a pomalu podléhá smrti. Kniha byla v roce 1952 adaptována do filmové podoby s Gregory Peckem a Avou Gardnerovou v hlavních rolích.

7.Nachází se na rovníku

Rovník je významný geografický prvek, který fascinuje vědce a badatele již po staletí. Je to pomyslná čára, která rozděluje Zemi na dvě části a vytváří severní a jižní polokouli. Tato linie, která se nachází na 0° zeměpisné šířky, prochází přesným středem naší planety a dopadá na ni více slunečního záření než na kteroukoli jinou část zeměkoule. V důsledku toho zůstává klima podél rovníku prakticky celoročně konstantní; obecně je teplejší a vlhčí než oblasti po obou stranách rovníku.

Jednou z takových hor je Kilimandžáro, které leží blízko rovníku – přesněji 205 mil od něj. Když první objevitelé hlásili, že na jejím vrcholu viděli ledovce, lidé byli skeptičtí, protože se domnívali, že je to nemožné kvůli její blízkosti k pálícímu rovníkovému slunci. Moderní věda však nyní tvrdí, že tyto ledovce se tvoří a zmenšují v závislosti na cyklech doby ledové, které na Zemi probíhají.

8.Nejedná se o mrtvou sopku

Přestože na Kilimandžáru už více než 200 000 let neprobíhá žádná aktivita, obří stratovulkán zdaleka není mrtvý. Ve skutečnosti je stále v klidovém stavu a je připraven kdykoli vybuchnout! Kibo – jeden ze tří kuželů, které tvoří horu – neprošel erupcí již 10 000 let, ale vědci ho považují pouze za spící a potenciálně velmi živý. Každý dobrodruh může toto spící monstrum zažít na vlastní kůži také při návštěvě jeho Popelové jámy během okružní túry z Crater Campu, kde ho čeká nezapomenutelný sirný zápach vycházející přímo ze sopečné lávy!

9.Kilimandžáro má některé jedinečné geologické vlastnosti

Na hoře se nachází několik unikátních geologických útvarů, například kráter ve tvaru podkovy a různé ledovce, které se nacházejí na jejích horních svazích. Z vrcholu se také snáší několik lávových proudů, které jsou důkazem nedávné sopečné činnosti.

Vyskytuje se zde rozmanitá flóra a fauna:

Hora Kilimanjar je domovem řady rostlin a živočichů, včetně exotických druhů, jako jsou černobílé opice kolobušky kilmandžáro, ohrožené antilopy opičí a mnoha druhů ptáků.

10.Zdolali ho senioři i děti

Anne Lorimorová se ve svých 89 letech zapsala do historie, když zdolala Kilimandžáro – což se předtím podařilo osmaosmdesátiletému Fredovi Distelhorstovi. Mezitím se Coaltan Tanner a Ashleen Mandrick stali nejmladšími horolezci všech dob v letech 2018 respektive 2019; oběma bylo pouhých šest let!
Tyto pozoruhodné úspěchy dokazují, že s dostatečnou přípravou a odhodláním mohou na vysněný vrchol Kilimandžára dosáhnout i ti, kterým je pouhých 10 let nebo až neuvěřitelný věk.

11.Na horu se leze od počátku 19. století

Na Kilimandžáro se leze od počátku 19. století, kdy se na jeho svahy vydali první objevitelé. Od té doby se o zdolání vrcholu pokusily statisíce lidí, přičemž úspěšnost se pohybuje od 40 % u začátečníků po 80 % u zkušených horolezců.

12.Na vrchol vede několik různých cest

Horolezci si mohou vybrat z několika různých trekových tras, které se liší náročností podle toho, jak vysoko chtějí vystoupat. Trasa Marangu je nejjednodušší, zatímco trasy Machame a Rongai jsou náročnější. Každá trasa nabízí jedinečné výhledy na drsný africký terén a velkolepou divokou přírodu.

13.Kilimandžáro je jedním ze sedmi vrcholů světa

Kilimandžáro je jedním ze sedmi vrcholů světa, což je soubor sedmi hor po celém světě, které patří k nejvyšším na jednotlivých kontinentech.

Do tohoto exkluzivního seznamu patří Mount Everest v Asii, Denali v Severní Americe a Aconcagua v Jižní Americe. Kilimandžáro je díky své nadmořské výšce známé také jako „střecha Afriky“.

Často Kladené Otázky 

Závěr

Od odvážných dobrodruhů, kteří na jeho svazích hledají nové výzvy, až po dechberoucí výhledy z jeho vrcholu – nelze popřít, že Kilimandžáro je fascinující místo plné tajemství a zázraků! Ať už plánujete vlastní cestu na tohoto afrického obra, nebo jste jen zvědaví, čím je tato přírodní památka tak jedinečná, těchto třináct zajímavých faktů by vám mělo poskytnout určitý náhled na to, proč ji lidé na celém světě považují za tak magické místo! Šťastné objevování!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend