Kompletní Průvodce 7 Čakrami Pro Začátečníky Pro Vyvážený život

Kompletní Průvodce 7 Čakrami Pro Začátečníky Pro Vyvážený Život!

Čakry jsou považovány za hlavní energetické body v těle, které se táhnou po páteři. Tomuto starobylému a složitému energetickému systému se v posledních letech s rozvojem jógy a filozofií New Age věnuje stále větší pozornost.

Pochopíme-li sedm hlavních čaker a jejich fungování, můžeme je využívat k dosažení větší fyzické i emocionální pohody.

Co však tyto tajemné čakry vlastně znamenají? Pojďme se podívat na tohoto průvodce pro začátečníky a dozvědět se více o každé ze sedmi čaker a jejich významu.

Kolik čaker máme?

Tělo se skládá z nekonečného množství čaker, což jsou rotující víry energie rozmístěné po celém těle.

Z mnoha čaker v lidském těle však existuje 7 hlavních čaker:

  • Muladhara čakra (kořenová čakra)
  • Svadhisthana čakra (sakrální čakra)
  • Manipura čakra (čakra solárního plexu)
  • Anahata čakra (srdeční čakra)
  • Višuddha čakra (hrdelní čakra)
  • Adžna čakra (třetí oko)
  • Sahastrara čakra (korunní čakra).

Každá z těchto hlavních čaker spouští určité fyzické, emocionální a mentální vlastnosti, pokud je zdravá nebo zablokovaná. Proto nám věnování pozornosti jejich odpovídajícím barvám, symbolům, zvukům a vibracím pomáhá získat přehled o našem aktuálním zdravotním stavu.

Základní informace o čakrách a jejich přínosech pro zdraví:

1. Kořenová čakra (Muladhara)

Nachází se u základny páteře a nachází se zde vaše spojení s fyzickým světem kolem vás. Pomáhá vám cítit se bezpečně, vyrovnaně a uzemněně. Mezi problémy spojené s touto čakrou patří pocit nejistoty nebo potíže s rozhodováním. Cvičení, jako jsou jógové pozice, které vám pomohou uzemnit se, mohou pomoci tuto čakru otevřít.

2. Sakrální čakra (svadhisthana)

Nachází se pod pupkem a je vaším spojením s tvořivostí, emocemi, potěšením a smyslností. Mezi problémy spojené s touto čakrou patří pocit citové nevyrovnanosti nebo neschopnost se kreativně vyjádřit. Cvičení, jako jsou pozice jógy otevírající boky, mohou pomoci tuto čakru vyrovnat.

3. Čakra solárního plexu (manipura)

Nachází se nad pupkem a nachází se zde síla, vůle, sebevědomí a ambice. K problémům spojeným s touto čakrou patří nedostatek sebedůvěry nebo to, že nemáte jasné cíle. Cvičení, jako jsou cviky na posílení jádra, mohou pomoci navrátit této oblasti rovnováhu.

4. Srdeční čakra (anáhata)

Nachází se uprostřed hrudníku v blízkosti srdce a nachází se zde láska k sobě samému i k ostatním a soucit se všemi bytostmi na zemi. Mezi problémy spojené s touto čakrou patří pocit nemilovanosti nebo nedostatek empatie vůči druhým. Cviky, jako jsou pozice otevírající srdce, mohou pomoci tuto oblast otevřít, aby se opět vyrovnala.

5. Hrdelní čakra (višuddha)

Nachází se v základně hrdla a souvisí s komunikačními schopnostmi a také s pravdivostí, když mluvíte o sobě a komunikujete s ostatními lidmi ve svém okolí. K problémům spojeným s touto čakrou patří potíže s upřímností nebo s jasným vyjadřováním, když mluvíte s někým jiným. Jógové pozice, které se zaměřují na otevření ramenního pletence, jsou skvělým způsobem, jak začít pracovat na vyrovnání této oblasti.

6.Čakra třetího oka (adžňa)

Nachází se mezi obočím a souvisí s intuicí a vnitřní moudrostí; pomáhá nám překonat naši logickou mysl, abychom získali přístup k hlubšímu porozumění sobě samým a svému okolí na duchovní úrovni. Problémy spojené s touto oblastí mohou být potíže s důvěrou v naši intuici nebo se spojením s naším vyšším já prostřednictvím meditace/jógy apod. Meditační praktiky nám skvěle pomáhají otevřít třetí oko, abychom mohli lépe porozumět sami sobě na duchovní úrovni!

7.Korunní čakra (Sahasrara)

Korunní čakra neboli sahasrára je nejvyšší ze všech sedmi čaker a nachází se na samém vrcholu hlavy. Toto energetické centrum řídí vnitřní i vnější krásu a také naše duchovní spojení s vyšším já. K jejímu rozvoji dochází v pozdním věku, od 43 do 49 let. Lze ho otevřít, když se naladíme na odpovídající barvu, kterou je fialová nebo bílá, prvek božského vědomí a čirý křemenný kámen. K plnému uvolnění její síly je třeba cvičit jógové pozice, jako je stoj na hlavě, a opakovat tuto mantru: „Jsem nádoba pro lásku a světlo.“ V tomto případě je třeba se naučit, že je třeba, abyste si ji uvědomili Odemknutí této čakry vede k pocitu klidu a hlubokého vnitřního spojení se sebou samým.

Když se těchto sedm čaker zablokuje, může se to projevit fyzickými problémy, jako je artritida, zácpa nebo problémy s močovým měchýřem či tlustým střevem; emocionálně pocitem nejistoty nebo nedostatku kontroly; mentálně zmatkem nebo potížemi s vyjadřováním; nebo duchovně odpojením se od sebe nebo od vyšší moci. Práce s těmito čakrami vám může pomoci nalézt rovnováhu ve všech aspektech života díky propojení s fyzickými i duchovními energiemi ve vašem nitru.  

Jak odblokovat čakry

Existuje mnoho způsobů, jak odblokovat jednotlivé energetické body, například dechová cvičení, jógové pozice přizpůsobené pro každou konkrétní čakru, léčebná sezení Reiki, afirmace a vizualizační techniky, které pomáhají odblokovat tyto body tím, že se soustředí na záměr související s daným bodem energetického systému těla . Je důležité si uvědomit, že ačkoli všechny techniky pomohou odblokovat daný bod, je důležité mít na paměti, že práce s vlastní energií je nepřetržitý proces, takže pro dlouhodobý přínos je klíčové pravidelné cvičení!  

Jídelníček

To, co jíte, hraje velkou roli ve vašem celkovém zdraví a pohodě, takže je logické, že to také ovlivňuje tok energie vaším tělem. Vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu vám pomůže udržet čakry v rovnováze. Klíčové je vyhýbat se zpracovaným potravinám, protože často obsahují přídatné látky, které mohou škodit přirozenému toku energie vaším tělem. Prospěšná může být také konzumace určitých potravin spojených s jednotlivými čakrami; například konzumace pomerančů nebo mrkve pro sakrální čakru může pomoci dodat energii této oblasti těla.

Cvičení

Cvičení je důležitou součástí vyrovnávání čaker, protože pomáhá uvolňovat napětí v těle a mysli.

Zvláště užitečná jsou protahovací cvičení, jako je jóga nebo tai-či, protože nám umožňují soustředit se na dýchání, zatímco se pohybujeme v pozicích určených k otevření energetických drah v celém těle.

Cvičení nám pomáhá zůstat na zemi a zároveň nám umožňuje přirozeně zvýšit hladinu energie.

Meditace

Meditace je jedním z nejlepších způsobů, jak vyrovnat všech sedm hlavních čaker současně, protože nám umožňuje zapojit se do našeho vnitřního vědomí a zároveň zůstat ve spojení s vnějším prostředím. Pokud si každý den vyhradíme nějaký čas – i kdyby to mělo být jen pět minut – na tiché sezení a soustředění se na svůj dech, pomůže nám to udržet si vědomí svých myšlenek a pocitů a zároveň nám to umožní spojit se se svým pravým já na hlubší úrovni než kdykoli předtím.

Mudry

Mudry jsou vynikajícím způsobem péče o sebe na fyzické i duchovní úrovni. Tuto prastarou praxi používají jogíni již od 11. století jako způsob navození hluboké relaxace. Během meditace mudry stimulují energetické body na rukou, které pomáhají regulovat silný tok energie v celém těle a propojení mysli. Specifické mudry lze provádět s každou ze sedmi čaker, aby se umožnilo rozptýlení energetických blokád, což podporuje duševní jasnost a rovnováhu. Praktici doporučují přidat mudry do svého wellness rituálu pro hlubší propojení se sebou samým a vzorci myšlení.

Dýchání

Proces dýchání je při cvičení jógy zásadní. Pomáhá tělu naplnit se energií, známou jako prána. Tato energie může cirkulovat do orgánů a různých oblastí v těle, aby bylo tělo zdravé a vyvážené. Dýchání také slouží k odstranění stagnujícího nebo zatuchlého vzduchu z těla a nahrazuje ho osvěžující pružností dechu, která posiluje vnitřní klid a rovnováhu. Správné dýchání je tak prospěšné jak ve fyzickém, tak v duchovním životě, neboť očišťuje tělo od nečistot a zároveň zklidňuje mysl a pomáhá člověku dosáhnout hlubších stavů uvolnění.

Často Kladené Otázky

Závěr

Čarka koruny (Sahasrára) – nachází se na vrcholu hlavy poblíž koruny a je místem, kde se nejhlouběji napojujeme na své duchovní já; pomáhá nám pochopit naše místo ve vesmíru a to, jak zapadáme do všeho ostatního, co se kolem nás děje na energetické úrovni! Problémy spojené s nerovnováhou v této oblasti mohou být pocity odloučení od duchovna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend