13 Nejlepších cviků před spaním pro dobrý spánek!

13 Nejlepších cviků před spaním pro dobrý spánek!

Pokud máte problémy se spaním, může být řešením cvičení před spaním. Některé cviky mohou pomoci uvolnit napětí v těle a uklidnit mysl, což může vést k lepšímu spánku. V tomto článku se podíváme na nejlepší cviky před spaním pro dobrý spánek.

Prvním cvikem, který může pomoci, je jóga. Jóga může pomoci uvolnit napětí v těle a uklidnit mysl. Některé jóga pozice jsou speciálně navrženy pro podporu spánku, jako je pozice nohou na stěně a pozice dítěte. Pokud neznáte jógu, můžete začít s jednoduchými pozicemi, jako je pozice lotosu a pozice kobry, a postupně se posouvat k více pokročilým pozicím.

Dalším cvikem, který může pomoci, je protahování. Protahování může pomoci uvolnit svaly a uvolnit napětí v těle. Můžete zkusit protahování dolní části zad, hamstringů, krku a ramen. Pokud máte problémy s protahováním, můžete si najít online videa nebo se poradit s osobním trenérem.

Význam spánku pro zdraví

Spánek je důležitý pro správné fungování těla a mysli. Během spánku se totiž obnovují a regenerují buňky, zvyšuje se imunita, snižuje se stres a zlepšuje se nálada. Nedostatek spánku může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou například srdeční choroby, cukrovka, obezita, deprese a úzkost.

Doporučuje se spát minimálně 7 hodin denně, ale optimální délka spánku se může lišit u každého jednotlivce. Je důležité si najít svůj vlastní spánkový režim a dodržovat ho pravidelně.

Kromě délky spánku je také důležitá kvalita spánku. Pokud trpíte nespavostí, můžete vyzkoušet různé cviky a techniky, které vám pomohou uvolnit tělo a mysli a zlepšit kvalitu vašeho spánku.

13 Nejlepších cviků cviků před spaním

Pokud máte problémy se spánkem, jóga může být pro vás řešením. Jóga cviky vám pomohou uvolnit napětí v těle a mysli, a tím vám umožní lépe se uvolnit a usnout. Následující cviky jsou zvláště účinné pro lepší spánek:

1. Pozice dítěte (Balasana)

Tato pozice vám umožní uvolnit napětí v krku, ramenou a zápěstí. Lehněte si na podložku na kolenou se zápěstími podél těla. Pak se pomalu nakloňte dopředu, dokud nedosáhnete svým čelem na podložku. Nyní se uvolněte a dýchejte hluboce. Tuto pozici můžete držet po dobu 5-10 minut.

2. Pozice nohou na zdi (Viparita Karani)

Tato pozice je účinná pro uvolnění napětí v nohách a zlepšení krevního oběhu. Lehněte si na záda a postavte nohy proti zdi. Pak se uvolněte a dýchejte hluboce. Tuto pozici můžete držet po dobu 5-10 minut.

3. Pozice kočky a krávy (Marjariasana a Bitilasana)

Tyto pozice jsou účinné pro uvolnění napětí v krku a zápěstí. Začněte na všech čtyřech s rukama pod rameny a koleny pod boky. Pak se nadechněte a zatlačte hřbet dole, zatímco se ohýbáte v krku a díváte se nahoru (pozice krávy). Poté vydechněte a zakřivením hřbetu nahoru, ohněte hlavu dolů a podívejte se na břicho (pozice kočky). Opakujte tuto sekvenci po dobu 5-10 minut.

4. Pozice mrtvého hmyzu (Savasana)

Tato pozice je účinná pro uvolnění napětí v celém těle a zlepšení relaxace. Lehněte si na záda a uvolněte se. Pak se soustřeďte na svůj dech a dýchejte hluboce. Tuto pozici můžete držet po dobu 5-10 minut.

5. Viparita Karani

Viparita Karani, nebo také „nohy na stěně“, je jednoduchý cvik, který pomáhá zlepšit krevní oběh a uvolnit napětí v nohách. Lehněte si na záda s nohama položenýma na stěně. Uvolněte ramena a krk a zavřete oči. Zůstaňte v této poloze alespoň 5 minut.

6. Balasana

Balasana, nebo také „dětská pozice“, je cvik, který pomáhá uvolnit napětí v dolní části zad a šíji. Sedněte si na paty a sklopte se dopředu, tak aby vaše hrudník spočinul na vašich stehnech. Natáhněte ruce před sebe a zůstaňte v této poloze alespoň 5 minut.

7. Supta Baddha Konasana

Supta Baddha Konasana, nebo také „ležící kobylka“, je cvik, který pomáhá uvolnit napětí v břiše a pánevní oblasti. Lehněte si na záda a ohněte kolena, tak aby vaše chodidla spočívala na podložce. Spojte chodidla a nechte kolena padnout do stran. Uvolněte ramena a zůstaňte v této poloze alespoň 5 minut.

8. Pranayama

Pranayama, nebo také „dechové cvičení“, je skvělý způsob, jak uklidnit mysl a uvolnit napětí v těle. Zkuste následující dechové cvičení: zhluboka se nadechněte, nechte dech zůstat chvíli zadržený a pak pomalu vydechněte. Opakujte alespoň 10krát.

9. Jóga Nidra

Jóga Nidra, nebo také „jóga spánek“, je cvičení, které vám pomůže uvolnit napětí v těle a dosáhnout hlubokého stavu relaxace. Lehněte si na záda a zavřete oči. Následujte instrukce svého lektora nebo poslouchejte nahrávku s instrukcemi pro jóga Nidru.

Vyzkoušejte tyto jóga cviky před spaním a uvidíte, jak se zlepší kvalita vašeho spánku. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, poraďte se s odborníkem před zahájením cvičení jógy.

Další cviky, které vám pomohou se spánkem již nejsou z jógy, ale jsou také velice efektivní!

10. Hluboké dýchání

Hluboké dýchání je skvělý způsob, jak uvolnit napětí a zklidnit mysl. Zkuste následující cvik:

 1. Usedněte nebo lehněte si na záda s rukama položenýma na břiše.
 2. Zhluboka se nadechněte nosem, cítíte, jak se vaše břicho rozšiřuje.
 3. Pomalu vydechněte ústy, cítíte, jak se vaše břicho smršťuje.
 4. Opakujte 5-10krát.

11. Protahování zad a ramen

Protahování zad a ramen může pomoci uvolnit napětí v horní části těla. Zkuste následující cvik:

 1. Usedněte s rovnou páteří a rukama položenýma na kolenou.
 2. Pomalu se nadechněte a zvedněte ruce nad hlavu.
 3. Vydechněte a pomalu se nakloňte dopředu, snažte se dotknout se svých chodidel.
 4. Držte tuto pozici po dobu 5-10 sekund.
 5. Pomalu se nadechněte a vrátíte se do výchozí pozice.
 6. Opakujte 5-10krát.

12. Relaxace svalů pomocí postupného uvolňování

Postupné uvolňování svalů může pomoci uvolnit napětí v celém těle. Zkuste následující cvik:

 1. Usedněte nebo lehněte si na záda s rukama položenýma podél těla.
 2. Začněte u nohou a postupně uvolňujte napětí v každé části těla.
 3. Začněte s nohama, pak přejděte na břicho, ruce, ramena a krk.
 4. Uvolňujte napětí postupně a dýchejte zhluboka.
 5. Držte tuto pozici po dobu 5-10 minut.

13. Meditace

Meditace může pomoci uklidnit mysl a uvolnit napětí v těle. Zkuste následující cvik:

 1. Usedněte v pohodlné pozici s rovnou páteří.
 2. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech.
 3. Pokud si všimnete, že vaše mysl bloumá, jemně se vraťte k dechu.
 4. Držte tuto pozici po dobu 5-10 minut.

Může cvičení před spaním zlepšit spánek?

Cvičení před spaním může být pro mnoho lidí ideální způsob, jak se uvolnit a zbavit se stresu po dlouhém dni. Nicméně, může cvičení před spaním také negativně ovlivnit kvalitu vašeho spánku? Tento článek se zaměřuje na to, zda cvičení před spaním může zlepšit nebo zhoršit vaši noční režim.

Podle některých studií může cvičení před spaním skutečně zlepšit kvalitu vašeho spánku. Například, HIIT cvičení může zlepšit celkovou dobu spánku, účinnost spánku a nástup probuzení po spánku u dospělých středního věku s nízkou úrovní fyzické aktivity. Nicméně, je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého.

Pokud chcete cvičit před spaním, je důležité zvolit správný typ cvičení. Intenzivní cvičení může stimulovat metabolismus a způsobit problémy s usínáním. Na druhou stranu, lehké cvičení jako jóga nebo protahování může pomoci uvolnit napětí a podpořit relaxaci. Můžete také zvážit cvičení s nižší intenzitou a kratší délkou, abyste minimalizovali stimulaci těla.

Je nejlepší cvičit alespoň dvě hodiny před spaním, aby se váš organismus mohl uklidnit a připravit se na spánek. Nicméně, pokud nemůžete cvičit v jinou dobu dne, cvičte kdykoliv, kdy se vám to hodí. Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého.

Jaké jsou výhody uvolňovacích cviků před spaním?

Uvolňovací cviky před spaním mohou být velmi užitečné pro vaše tělo i mysl. Tady je pár výhod, které mohou přinést:

1. Uvolnění napětí

Cvičení před spaním může pomoci uvolnit napětí v těle. Když jste celý den seděli v kanceláři nebo jste byli fyzicky aktivní, vaše svaly mohou být napjaté a bolestivé. Uvolňovací cviky vám mohou pomoci uvolnit napětí a zlepšit pohodu.

2. Zlepšení flexibility

Pravidelné cvičení před spaním může pomoci zlepšit vaši flexibilitu. Když jsou vaše svaly pružnější, mohou se lépe protáhnout a uvolnit se. To může vést ke zlepšení vaší pohyblivosti a snížení rizika zranění.

3. Zlepšení spánku

Uvolňovací cviky před spaním mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku. Když se uvolníte a uklidníte před spaním, může to vést k lepšímu a klidnějšímu spánku. To může vést k celkovému zlepšení vaší nálady a výkonu během dne.

4. Snížení stresu

Pravidelné cvičení před spaním může pomoci snížit stres a úzkost. Když se uvolníte a uklidníte, může to pomoci snížit hladinu kortizolu, což je hormon stresu. To může vést k celkovému zlepšení vašeho zdraví a pohody.

5. Zlepšení držení těla

Uvolňovací cviky před spaním mohou pomoci zlepšit vaše držení těla. Když jsou vaše svaly uvolněné a pružné, může to vést k lepšímu držení těla. To může vést k snížení rizika bolesti zad a dalších problémů s páteří.

Často Kladené Otázky

Pokud se zajímáte o cvičení před spaním, můžete mít několik otázek. Zde jsou odpovědi na některé z nejčastějších otázek.

Závěr

Cvičení před spaním může mít různé účinky na kvalitu vašeho spánku. Záleží na mnoha faktorech, jako jsou typ cvičení, intenzita, délka a čas, kdy cvičíte. Některé studie naznačují, že cvičení může pomoci zlepšit spánek, zatímco jiné studie ukazují opačné výsledky.

Pokud cvičíte před spaním a máte problémy se spánkem, můžete zkusit následující tipy:

 • Cvičte nejpozději tři hodiny před spaním, abyste měli čas na zklidnění a uvolnění svalů.
 • Vyhněte se cvičení s vysokou intenzitou, které může zvýšit hladinu stresových hormonů a ztížit usínání.
 • Zkuste cvičení s nízkou intenzitou, jako je jóga nebo protahování, které mohou pomoci uvolnit tělo a mysli.
 • Dejte si pozor na teplotu tělesného jádra, která může být zvýšena cvičením. Pokud máte problémy se spánkem, vyhněte se cvičení příliš blízko k lůžku.
 • Vyzkoušejte různé časy cvičení a zjistěte, který čas vám nejlépe vyhovuje.

Celkově lze říci, že cvičení může být užitečné pro zlepšení spánku, ale je důležité najít správnou rovnováhu mezi cvičením a odpočinkem. Pokud máte problémy se spánkem, je nejlepší konzultovat s odborníkem na spánek a zdraví.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

 • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
 • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

 • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
 • 10% na krabičkovou dietu
 • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
 • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.