Proč nepít kávu před spaním: Vliv kofeinu na kvalitu spánku

Proč nepít kávu před spaním: Vliv kofeinu na kvalitu spánku!

Pokud máte problémy se spánkem, mohlo by pomoci omezit konzumaci kávy. Kofein obsažený v kávě může způsobit potíže s usínáním a kvalitou spánku. Proto se doporučuje kávu nepít před spaním.

Kofein je stimulant, který blokuje adenosin, což je látka, která pomáhá usnout. Pokud tedy vypijete kávu před spaním, může to způsobit nespavost a potíže s usínáním. Navíc kofein má poločas rozpadu až 8 hodin, takže by se mohl projevit i následující den. Proto se doporučuje omezit konzumaci kofeinu v pozdních odpoledních a večerních hodinách.

Kromě potíží se spánkem může nadměrná konzumace kávy mít i další negativní účinky na zdraví, jako jsou problémy s trávením, úzkost, nervozita a zvýšený krevní tlak. Proto je důležité sledovat svou spotřebu kávy a případně ji omezit.

Dopad kávy na spánek

Káva je oblíbený nápoj mnoha lidí, ale má vliv na kvalitu spánku. Pokud pijete kávu před spaním, může to ovlivnit váš spánek a snížit jeho kvalitu. V této části se podíváme na dopad kávy na spánek.

Zvýšená tepová frekvence

Kofein je stimulant, který ovlivňuje centrální nervový systém. Pokud pijete kávu, kofein se vstřebá do vašeho těla a může způsobit několik účinků, jako je zvýšená bdělost, zvýšená pozornost a zvýšená srdeční frekvence. Tyto účinky mohou trvat několik hodin.

Porušení spánkového cyklu

Kofein obsažený v kávě může způsobit porušení vašeho spánkového cyklu. To znamená, že se můžete probudit uprostřed noci a mít potíže s usínáním. Pokud pijete kávu v průběhu dne, může to také ovlivnit vaše spánkové cykly v noci.

Zhoršení kvality spánku

Dalším negativním účinkem kávy na spánek je zhoršení jeho kvality. Kofein může způsobit, že se budete cítit podráždění a může také způsobit, že se budete častěji budit v průběhu noci. To může vést k pocitu únavy a může mít vliv na vaši produktivitu během dne.

Nespavost

Nespavost je dalším negativním účinkem kávy na spánek. Pokud pijete kávu v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách, může to mít vliv na vaši schopnost usnout. Kofein může stimulovat vaše tělo a udržovat vás vzhůru déle. Pokud trpíte nespavostí, měli byste se vyhnout pití kávy v pozdních hodinách.

Kromě těchto negativních účinků může káva také způsobit další zdravotní problémy, jako je zvýšený krevní tlak a reflux. Pokud trpíte některým z těchto problémů, měli byste se poradit s lékařem, zda byste měli omezit svou konzumaci kávy.

Negativní účinky kávy na spánek
Porušení spánkového cyklu
Zhoršení kvality spánku
Nespavost

Pokud chcete zlepšit kvalitu svého spánku, můžete zvážit omezení své konzumace kávy nebo úplné vypuštění kávy z vaší stravy. Můžete také zkusit pít kávu pouze v dopoledních hodinách a vyhnout se pití kávy v pozdních odpoledních a večerních hodinách.

Kdy pít naposledy kávu před spaním?

Pití kávy je pro mnoho lidí každodenní rituál, který jim pomáhá zůstat energičtí a soustředění během dne. Nicméně, když jde o pití kávy před spaním, může to být pro mnoho lidí problematické. Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi dají šálek kávy večer, pravděpodobně vás zajímá, kdy je nejlepší naposledy si kávu dopřát, abyste se mohli dobře vyspat.

Pokud chcete vypít kávu a nechcete, aby vás rušila při spánku, měli byste ji vypít alespoň 4 hodiny před spaním. Pokud máte citlivější organismus, může být lepší nepít již 6 hodin před spaním. Pokud máte problémy se spánkem, může být nejlepší vynechat kávu před spaním úplně.

Alternativy ke kávě před spaním

Pokud nechcete pít kávu před spaním, existuje mnoho jiných nápojů, které můžete vypít. Některé z nich mohou dokonce pomoci usnout. Zde jsou některé z alternativ:

Výběr vhodné alternativy závisí na vašich preferencích a na tom, co funguje pro váš organismus.

Doporučené množství kofeinu pro zdravý spánek

Aby kofein neměl negativní vliv na váš spánek, doporučuje se omezit jeho konzumaci. Zde jsou některé tipy, jak omezit množství kofeinu v těle:

  • Omezte pití kávy na maximálně 5 šálků denně.
  • Nepijte kávu pozdě odpoledne nebo večer. Doporučuje se poslední šálek kávy vypít nejpozději 6 hodin před spaním.
  • Místo kávy můžete pít bylinné čaje, které neobsahují kofein, nebo kávu s nízkým obsahem kofeinu.

POZOR: Yerba maté čaj také negativně ovlivňuje váš spánek, pokud ho budete ptí ve večerních hodinách!

Pokud máte problémy se spánkem, může být užitečné sledovat svůj příjem kofeinu a omezit jeho množství. To by mohlo pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku a zlepšit vaše celkové zdraví.

Jak zmírnit negativní účinky kávy na spánek

Pokud rád/a piješ kávu, ale zároveň trpíš nespavostí nebo špatnou kvalitou spánku, může tě zajímat, jak zmírnit negativní účinky kávy na spánek. Kofein obsažený v kávě může být pro mnoho lidí velkým problémem, zejména pokud se konzumuje v pozdních hodinách. Pokud jsi mezi nimi, máš štěstí, protože existuje několik způsobů, jak zmírnit negativní účinky kávy na spánek.

Omezit konzumaci kávy večer

Káva obsahuje kofein, který může stimulovat centrální nervový systém a způsobit problémy se spánkem. Pokud máte problémy se spánkem, měli byste omezit konzumaci kávy večer. Doporučuje se kávu nepít později než 6 hodin před spaním. Místo kávy můžete vypít bylinkový čaj, který vám pomůže uklidnit se a usnout.

Nahradit kávu jiným nápojem

Pokud máte rádi kávu, ale máte problémy se spánkem, můžete zkusit nahradit kávu jiným nápojem. Existuje mnoho nápojů, které obsahují méně kofeinu než káva, jako například zelený čaj, oolong čaj, bílý čaj, bylinné čaje, ovocné šťávy a voda. Tyto nápoje vám dodají energii a neovlivní vaši kvalitu spánku.

Omezit celkovou spotřebu kávy

Pokud máte problémy se spánkem, měli byste zvážit omezení celkové spotřeby kávy. Pokud pijete více než 3 šálky kávy denně, může to mít negativní dopad na vaši kvalitu spánku. Doporučuje se omezit spotřebu kávy na 1-2 šálky denně. Pokud máte problémy se spánkem, měli byste kávu vypít ráno a dopoledne a večer ji nahradit jiným nápojem.

Káva může být pro mnoho lidí důležitá součástí jejich denní rutiny, ale pokud máte problémy se spánkem, měli byste zvážit omezení konzumace kávy. S těmito tipy můžete snížit negativní účinky kávy na spánek a zlepšit svou kvalitu spánku.

Mohlo by vás zajímat: Je káva s citronem zdravá?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.