Co Chybí Tělu Když Se Dělají Modřiny? & Jak Se Jich Zbavit!

Co Chybí Tělu Když Se Dělají Modřiny? & Jak Se Jich Zbavit!

Modřina je mnohem víc než jen černo-modrá skvrna na kůži. Ve skutečnosti je modřina známkou toho, že vaše tělo prošlo traumatickou událostí, ať už se jedná o pád, úder do těla, nebo dokonce operaci. Modřiny jsou často pouze kosmetickým problémem, ale mohou být také známkou něčeho vážnějšího. Co přesně se tedy děje s vaším tělem, když máte modřiny? 

Jak modřiny vznikají

První věc, která se stane, když máte modřinu, je, že se pod kůží naruší krevní cévy. K tomu obvykle dochází, když do oblasti něco udeří tak silně, že cévy prasknou. Jak krev uniká z porušených cév, začne se hromadit v tkáni pod kůží. To způsobuje, že se oblast jeví jako oteklá a zbarvená 

Modřiny mohou být doprovázeny bolestí, otokem a zánětem

Kromě změny barvy mohou být některé modřiny doprovázeny také bolestí, otokem a zánětem. To platí zejména v případě, že se prasklé cévy nacházely v blízkosti nervu nebo pokud je oblast kolem modřiny obzvláště citlivá. Dobrou zprávou je, že tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé a časem se postupně zlepší .

Modřiny se obvykle zhojí do 2 týdnů

Dobrou zprávou je, že většina modřin se obvykle zhojí do 2 týdnů bez jakýchkoli dlouhodobých následků. Hojení některých modřin však může trvat déle v závislosti na jejich umístění a závažnosti. Pokud se vám zdá, že se modřina nehojí ani po 2 týdnech nebo se stále zhoršuje, je důležité navštívit lékaře, protože to může být příznakem něčeho vážnějšího.

Mohu mít nedostatek minerálů nebo vitamínů, když se mi extrémně jednoduše tvoří modřiny?

Ano, pokud se vám velmi snadno tvoří modřiny, můžete mít nedostatek minerálů nebo vitamínů. Modřiny totiž vznikají narušením cév, a pokud máte nedostatek některých minerálů nebo vitaminů, mohou být vaše cévy křehčí a náchylnější k poškození. Mezi nejčastější nedostatky, které mohou způsobovat snadnou tvorbu modřin, patří železo, vitamin C a vitamin K. Pokud se domníváte, že máte nedostatek některé z těchto živin, je důležité navštívit lékaře, aby mohl nařídit příslušná vyšetření a doporučit nejlepší způsob léčby.

Jaké další stavy mohou způsobovat snadnou tvorbu modřin?

Existuje řada dalších stavů, které mohou způsobovat snadnou tvorbu modřin, např:

  • von Willebrandova choroba: a porucha, která ovlivňuje schopnost krve srážet se
  • trombocytopenie: stav, který způsobuje nízkou hladinu krevních destiček v krvi
  • leukémie: druh rakoviny, který postihuje krevní buňky
  • onemocnění jater: stav, který narušuje schopnost jater správně fungovat
  • léky: některé léky, například léky na ředění krve, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě modřin

Pokud vás trápí snadná tvorba modřin, je důležité navštívit lékaře, aby mohl určit, zda je způsobuje nějaké základní onemocnění.

Co mám dělat, když mám modřinu?

Pokud máte modřinu, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou urychlit její vznik:

1.Použijte led

Přikládání ledu na postižené místo může pomoci zmírnit bolest a zánět.

2.Užívání volně prodejných léků

Pokud máte bolesti, můžete si vzít volně prodejné léky proti bolesti, například ibuprofen nebo paracetamol.

3.Zvedněte oblast

Pokud je to možné, zvedněte oblast nad srdce, abyste snížili otok.

4.Použijte teplý obklad

Po několika dnech můžete přejít od používání ledového obkladu k teplému obkladu. Teplo pomůže zvýšit průtok krve do oblasti a urychlí hojení.

Musím s modřinou navštívit lékaře?

Ve většině případů nejsou modřiny závažné a zahojí se samy během několika týdnů. Pokud však máte modřinu, která je doprovázena bolestí, otokem a zánětem, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jakékoli základní onemocnění. Pokud se zdá, že se modřina nehojí ani po dvou týdnech nebo se stále zhoršuje, je rovněž důležité navštívit lékaře, protože to může být příznakem něčeho vážnějšího.

Kdy bych měl/a navštívit lékaře kvůli snadnému vzniku modřin?

Pokud máte obavy ze snadné tvorby modřin, je důležité promluvit si se svým lékařem. Ten může určit, zda je způsobuje nějaké základní onemocnění. Lékaře byste také měli navštívit, pokud se vám zdá, že se modřina nehojí nebo se po dvou týdnech stále zhoršuje.

Závěr

Většina modřin není nic jiného než kosmetické problémy, které se během několika týdnů samy zahojí. Je však důležité navštívit lékaře, pokud se vám zdá, že se modřina nezlepšuje, nebo pokud se zdá, že se časem zhoršuje. Když pochopíte, co se s vaším tělem děje, když máte modřinu, můžete si být jisti, že v případě potřeby vyhledáte lékařskou pomoc a dopřejete svému tělu čas, který potřebuje ke správnému uzdravení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via