Druhy Akné: Jak Vzniká & Nejlepší Způsoby Prevence & Léčby!

Druhy Akné: Jak Vzniká & Nejlepší Způsoby Prevence & Léčby!

Akné je kožní problém, se kterým se potýká mnoho lidí bez ohledu na jejich věk. Může značně poškozovat naše sebevědomí, proto je důležité o něm mluvit a vyvracet mýty a předsudky, které jsou s ním spojeny. V této sérii článků se budeme zabývat různými mýty a mylnými představami o pleti se sklonem k akné. Doufáme, že to lidem pomůže cítit se se svou pletí sebevědoměji a pohodlněji.

Preferujete přírodní lkéčbu akné? Vyzkoušejte tyto babské rady!

Druhy akné

Existuje mnoho různých typů akné, od černých teček až po cysty. Akné se může objevit na kterékoli části těla, ale nejčastěji se vyskytuje na obličeji, krku, hrudníku a zádech. I když je k dispozici mnoho různých léčebných postupů, najít ten správný pro váš konkrétní typ akné může být složité.

podle příznaků?

Akné je onemocnění kůže, které může být způsobeno různými příčinami, například ucpanými póry, bakteriemi, odumřelými kožními buňkami a nadměrnou produkcí oleje. Obvykle se projevuje jako pupínky, černé nebo bílé tečky na obličeji, hrudníku, zádech a ramenou. Akné lze podle příznaků rozdělit na různé typy.

Zde jsou uvedeny nejčastější typy akné:

  • Zánětlivé akné: Tento typ se vyznačuje zarudnutím a otokem v okolí postižené oblasti. Pupínky jsou obvykle bolestivé na dotek
  • Nezánětlivé akné: Tento typ je méně závažný než zánětlivé akné a zahrnuje černé a bílé tečky
  • Papulky: Jedná se o malé, kopulovité hrbolky, které jsou citlivé na dotek
  • Pustuly: Jsou to pupínky naplněné hnisem
  • Cysty: Jedná se o velké zanícené léze, které mohou být poměrně bolestivé
  • Akné rosacea: Jedná se o chronické onemocnění kůže, které způsobuje zarudnutí a zčervenání tváří, nosu, brady nebo čela.Může také způsobit hrbolky a pupínky. Rosacea se častěji vyskytuje u žen a lidí starších 30 let
  • Acne conglobata: Jedná se o vzácnou, ale závažnou formu akné, která postihuje záda, hrudník a ramena. Vyznačuje se velkými, bolestivými cystami a uzlíky. Tento typ akné může vést ke vzniku jizev.

Zde je přehled nejčastějších typů akné a jim odpovídajících způsobů léčby:

Černé tečky

Černé tečky jsou malé, tmavě zbarvené hrbolky, které se objevují na povrchu kůže. Jsou způsobeny ucpanými vlasovými folikuly, které se naplní kožním mazem, mastnou látkou produkovanou tělem. Černé tečky obvykle nejsou bolestivé, ale mohou být nevzhledné. Mezi možnosti léčby patří volně prodejné léky, léky na předpis a domácí prostředky.

Bílé tečky

Bílé tečky jsou také malé hrbolky, ale na rozdíl od černých teček mají bílý nebo nažloutlý střed. Jsou rovněž způsobeny ucpanými vlasovými folikuly, ale mohou být infikovány bakteriemi. Bílé tečky bývají bolestivější než černé tečky a při nesprávné léčbě mohou vést k jizvení. Mezi možnosti léčby patří volně prodejné léky, léky na předpis a domácí léčbamožnosti.

Cysty

Cysty jsou velké, hnisem naplněné boule, které mohou být bolestivé a často vedou k jizvení. Jsou způsobeny bakteriální infekcí vlasových folikulů a představují nejzávažnější formu akné. Mezi možnosti léčby patří perorální antibiotika, léky na předpis a chirurgický zákrok.

Acne vulgaris

Acne vulgaris je nejčastějším typem akné. Obvykle se projevuje jako černé tečky, bílé tečky nebo cysty na obličeji, krku, hrudníku nebo zádech. Acne vulgaris obvykle není bolestivé, ale může být nevzhledné a někdy vede ke vzniku jizev. Možnosti léčby zahrnují volně prodejné léky, léky na předpis a domácí prostředky.

Růžovka

Růžovka je chronické onemocnění, které způsobuje zarudnutí, zánět a často i malé červené hrbolky na tváři. Rosacea se častěji vyskytuje u žen a lidí se světlou pletí, ale může se vyskytnout u kohokoli. Na růžovku neexistuje lék, ale jsou k dispozici léčebné postupy, které pomáhají příznaky zvládat. Mezi možnosti léčby patří lokální léky, perorální antibiotika a laserová terapie.

Uzavřené komedony

Uzavřené komedony jsou typem léze akné, která se vytvoří, když se pór ucpe kožním mazem a kožními buňkami. Léze je obvykle malý bílý hrbolek na kůži.Časem může dojít k zánětu nebo infekci, což vede ke vzniku pupínku. Uzavřené komedony jsou běžnou formou akné a lze je léčit volně prodejnými léky

Pokud máte uzavřené komedony, můžete si na kůži všimnout malých bílých hrbolků. Tyto hrbolky jsou způsobeny kožním mazem a kožními buňkami, které ucpaly pór. Uzavřené komedony jsou typem léze akné. Říká se jim také bílé tečky

Akné je běžné kožní onemocnění, které vzniká, když se póry vaší pokožky ucpou kožním mazem, odumřelými kožními buňkami nebo obojím. Když k tomu dojde, mohou se množit bakterie a způsobovat záněty. Uzavřené komedony jsou jedním z typů lézí akné. Obvykle jsou malé, bílé hrbolky na kůži. Někdy se mohou zanítit nebo infikovat, což vede ke vzniku pupínku. Uzavřené komedony jsou běžnou formou akné a lze je léčit volně prodejnými léky.

Jak léčit uzavřené komedony

Uzavřené komedony lze léčit volně prodejnými léky, jako je benzoylperoxid nebo kyselina salicylová. Pokud tyto léky nezabírají, může vám lékař předepsat silnější lék. Můžete také zkusit použít teplý obklad k uvolnění kožního mazu a kožních buněk, které ucpávají pór.

Po vyčištění pórů můžete zabránit tvorbě nových uzavřených komedonů tím, že budete udržovat pleť čistou a vyhnete se mastnému make-upu.

uzavřené komedony jsou malé bílé hrbolky, které se vytvoří, když se pór ucpe kožním mazem a kožními buňkami. Časem může dojít k zánětu nebo infekci, které vedou ke vzniku pupínku. Uzavřené komedony jsou běžnou formou akné a lze je léčit volně prodejnými léky. Můžete také zkusit použít teplý obklad k uvolnění mazu a kožních buněk, které pór ucpávají. Jakmile je pór čistý, můžete zabránit vzniku nových uzavřených komedonů tím, že budete udržovat pleť čistou a vyhnete se mastnému make-upu.

Pokud máte akné, nejste v tom sami. Akné je nejčastějším kožním onemocněním ve Spojených státech, které postihuje až 50 milionů Američanů. Ačkoli na akné neexistuje lék, existuje mnoho možností léčby, které vám mohou pomoci vyčistit pleť. Nejlepší způsob léčby akné závisí na jeho závažnosti a na individuálním typu vaší pleti. Pokud máte mírné akné, mohou vám stačit volně prodejné léky. Pokud máte středně těžké nebo těžké akné, můžete potřebovat léky na předpis nebo dokonce operaci. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost léčby, je důležité být trpělivý a důsledný v péči o pleť, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Nejlepší způsoby prevence

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zabránili vzniku nebo zhoršení akné.

Patří mezi ně:

Šetrné čištění pleti: Mytí obličeje dvakrát denně jemným, neabrazivním čisticím prostředkem

Vyhýbat se dotýkání obličeje: Nedotýkejte se pupínků a nemačkejte si je, protože to může vést ke vzniku jizev

Sprchování po pocení: Po cvičení nebo jakékoli činnosti, při které se potíte, se nezapomeňte osprchovat

Pravidelné mytí vlasů: Pokud máte mastné vlasy, myjte si je každý den, abyste z pokožky odstranili přebytečnou mastnotu

Používání nekomedogenního make-upu a opalovacího krému: U těchto produktů je méně pravděpodobné, že budou ucpávat póry.

Aknéje stav kůže, který může mít mnoho různých příčin, například ucpané póry, bakterie, odumřelé kožní buňky a nadměrnou produkci oleje. Obvykle se projevuje jako pupínky, černé nebo bílé tečky na obličeji, hrudníku, zádech a ramenou. Akné lze podle příznaků rozdělit na různé typy.

Často Kladené Otázky

Jak vypadá akné?

Akné se může projevovat různými způsoby, ale nejčastěji se jedná o černé a bílé tečky, cysty a puchýřky. Černé tečky jsou malé, tmavě zbarvené hrbolky, které se objevují na povrchu kůže. Jsou způsobeny ucpanými vlasovými folikuly, které se naplní kožním mazem, mastnou látkou produkovanou tělem. Bílé tečky jsou také malé hrbolky, ale na rozdíl od černých teček mají bílý nebo nažloutlý střed. Cysty jsou velké, hnisem naplněné bulky, které mohou být bolestivé a často vedou k jizvení. Pustuly jsou pupínky naplněné hnisem.

Pokud máte akné, můžete mít na kůži některý nebo všechny tyto typy hrbolků. Akné se může objevit na kterékoli části těla, nejčastěji se však vyskytuje na obličeji, krku, hrudníku a zádech. Akné může být nevzhledné a někdy vede ke vzniku jizev. Správnou léčbou však můžete svou pleť vyčistit a cítit se lépe.

Jak na zanícené akné?

Akné je běžné kožní onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií. Vyznačuje se výskytem pupínků, černých a bílých teček, cyst nebo uzlíků. Ačkoli se nejčastěji vyskytuje na obličeji, může se objevit také na krku, hrudníku, zádech nebo ramenou. Akné není nakažlivé a nemůže se přenášet z jedné osoby na druhou. Může se však vyskytovat v rodinách a může být častější u některých etnických skupin. Lék na akné neexistuje, ale je k dispozici mnoho účinných léčebných postupů. Nejlepší způsob léčby akné závisí na jeho závažnosti a na individuálním typu vaší pleti. Trpělivostí a důsledností můžete svou pleť vyčistit a snížit riziko vzniku.

Jak poznat Cysticke akné?

Cystické akné je závažná forma akné, která může být bolestivá a často vede k jizvení. Je způsobeno bakteriální infekcí vlasových folikulů a představuje nejzávažnější formu akné. Mezi možnosti léčby patří perorální antibiotika, léky na předpis a chirurgický zákrok. Pokud máte cystické akné, měli byste navštívit dermatologa, který vás bude léčit. Cystické akné nelze léčit volně prodejnými léky ani domácími prostředky. Je důležité, abyste cystické akné začali léčit co nejdříve, aby se nezhoršilo a nezpůsobilo jizvy.

Jaký je rozdíl mezi černými a bílými tečkami?

Černé tečky jsou malé tmavé hrbolky, které vznikají, když se póry ucpou nečistotami, olejem nebo odumřelou kůžíbuňky. Bílé hlavy jsou malé bílé hrbolky, které se tvoří, když se póry ucpou olejem a odumřelými kožními buňkami. Černé i bílé tečky lze léčit volně prodejnými léky nebo domácími prostředky. Pokud však máte závažné akné, může být zapotřebí předepsat léky nebo dokonce provést chirurgický zákrok.

Jaký je rozdíl mezi akné a růžovkou?

Růžovka je chronické onemocnění, které způsobuje zarudnutí, zánět a často malé červené hrbolky na obličeji. Rosacea se častěji vyskytuje u žen a lidí se světlou pletí, ale může se vyskytnout u kohokoli. Na růžovku neexistuje žádný lék, ale jsou k dispozici léčebné postupy, které pomáhají zvládat její příznaky. Mezi možnosti léčby patří lokální léky, perorální antibiotika a laserová terapie. Akné je běžným kožním

Jak se zbavit akné na zadku?

Akné na hýždích je častým problémem, zejména u dospívajících a mladých dospělých. Dobrou zprávou je, že je k dispozici mnoho léčebných postupů, které vám mohou pomoci vyčistit pokožku. Mezi možnosti léčby patří volně prodejné léky, léky na předpis, domácí prostředky a chirurgický zákrok. Pokud máte závažné akné, měli byste navštívit dermatologa, který vás ošetří.

Akné je běžné kožní onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií. Vyznačuje se výskytem pupínků, černých a bílých teček, cyst nebo uzlíků. Ačkoli se nejčastěji vyskytuje na obličeji, může se objevit také na krku, hrudníku, zádech nebo ramenou. Akné není nakažlivé a nemůže se přenášet z jedné osoby na druhou.

Jak vzniká beďar?

Pupínek je malý pupínek nebo papulka, která se vytvoří, když se kožní póry ucpou kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Kožní maz je produkován mazovými žlázami, které se nacházejí v škáře. Odumřelé kožní buňky a bakterie se mísí s kožním mazem a vytvářejí zátku, která blokuje otvor póru. Tato zátka způsobuje nahromadění tlaku v póru, což vede k tvorbě pupínku.

Doporučujeme: Aloe vera a její blahodárné účinky na pleť, vlasy a boj s akné!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend