Existuje mnoho forem antikoncepce. Některé metody, jako jsou kondomy, diafragmy a spermicidy, fungují jen krátkou dobu.
Užívání antikoncepce je jednou z nejvýznamnějších změn v historii lidstva. S pomocí antikoncepce a bezpečných sexuálních praktik můžeme nyní pomoci naší planetě růst zdravěji snížením počtu nechtěných těhotenství a sexuálně přenosných nemocí, jako je AIDS.
Druhy antikoncepce:
– Bariérové metody
– Hormonální metody
– IUD/nitroděložní tělíska
– Chirurgické metody
Jaké jsou různé typy antikoncepčních metod a jaké jsou jejich výhody?
Existují různé typy antikoncepčních metod, které mohou ženy používat, aby se vyhnuly těhotenství. Některé populární metody, jako je antikoncepční pilulka, kondom, bránice a IUD, mají výhody pro ženy i muže.
Různé metody antikoncepce mají různé výhody pro ženy a muže. Některé populární antikoncepční metody zahrnují antikoncepční pilulku, kondom, membránu a IUD. Tyto metody mají výhody pro ženy, které se chtějí vyhnout těhotenství, nebo pro muže, kteří chtějí zabránit infekci HIV.
Jaké jsou různé druhy antikoncepce?
Na trhu jsou dostupné různé druhy antikoncepce, přičemž některé jsou vhodnější než jiné v závislosti na potřebách ženy, zatímco jiné jsou dostupné pouze ve specifických situacích, jako když používá nitroděložní tělísko (IUD).
Typy hormonální antikoncepce a jak fungují
Chemické metody antikoncepce jsou dnes nejběžnější formou antikoncepce. Existují tři typy chemických metod, které se běžně používají.
Prvním typem jsou pilulky, což je hormonální metoda, která primárně uvolňuje hormony do těla ženy jako antikoncepční prostředek prostřednictvím různých prostředků, jako jsou perorální pilulky, náplasti nebo vaginální kroužky.
Druhým typem je souběžná hormonální antikoncepce, která obsahuje kombinaci estrogenu a progesteronu a tyto hormony pomalu uvolňuje do těla ženy, aby navázala a zabránila ovulaci a zároveň regulovala menstruační cyklus.
Třetím typem je implantabilní hormonální antikoncepční prostředek, kde může být zaveden pod kůži nebo těsně pod povrch kůže, aby se uvolnil hormon s nízkou dávkou (jako je progesteron).
Typy bariérových metod a další možnosti antikoncepce
Bariérové metody jsou nejběžnější metodou antikoncepce pro muže i ženy. Jsou také nejdostupnějšími možnostmi pro lidi s omezenými informacemi o tom, která antikoncepční možnost je pro ně nejlepší.
Alternativy antikoncepce pro ty, kteří se chtějí vyhnout používání bariérových metod, jsou: nitroděložní tělíska, spermicidy, hormonální antikoncepce a nouzová antikoncepce.
Trh antikoncepce se neustále mění as novými inovacemi je stále obtížnější zůstat informovaný o všech typech. Některé alternativy antikoncepce zaznamenaly od svého zavedení větší nárůst v používání, zatímco jiné zaznamenaly pokles v používání kvůli změnám v jejich účinnosti nebo popularitě.
Výhody a nevýhody používání přirozené metody, jako je metoda rytmu
Rytmická metoda je přirozená metoda antikoncepce, kterou lze používat až dva roky. Doporučuje se ženám, které nechtějí užívat léky, mají problém si vzpomenout na příchod menstruace a těm, které chtějí alternativu k hormonálním metodám.
Jednou z hlavních nevýhod rytmické metody je, že není příliš účinná při prevenci těhotenství. Je to proto, že se spoléhá na přirozené procesy, které vedou k ovulaci a vedou k ní. Je to také obtížné pro ženy, které mají nepravidelný cyklus nebo trpí hormonální nerovnováhou.
Výhodou použití rytmické metody je její jednoduchost a nedostatek vedlejších účinků léků a vlastnosti narušující hormony jako jiné metody, jako jsou pilulky nebo kondomy.
Kombinovaná nebo perorální antikoncepce – co je lepší?
Perorální antikoncepce jsou obvykle používány ženami ke kontrole jejich plodnosti a prevenci těhotenství. Někdy lze tyto pilulky kombinovat s jinými formami antikoncepce. Tento článek porovnává rozdíly mezi těmito dvěma typy antikoncepce.
Kombinovaná nebo perorální antikoncepční pilulka: Tyto typy pilulek obsahují kombinaci hormonů, které společně zabraňují ovulaci a inhibují vstup spermií do dělohy.
Perorální antikoncepce: Perorální antikoncepce jsou obvykle používány ženami ke kontrole jejich plodnosti a prevenci těhotenství.
Jak si vybrat
Když dostanete předpis na antikoncepci, sestra nebo lékař vám položí několik otázek, aby určili, který typ antikoncepce je pro vás ten pravý. Před zahájením procesu kontroly porodnosti se také ujistí, že nejste těhotná.
Existuje mnoho různých antikoncepčních metod a výběr nejlepší antikoncepční metody pro vaše potřeby může být obtížný. Výběr metody, která je stále účinná s přirozenými hormonálními cykly vašeho těla a měnícími se úrovněmi plodnosti, může být také náročný. Abychom vám tento proces usnadnili, uvádíme několik užitečných informací o tom, jak vybrat metodu antikoncepce na základě vaší zdravotní historie a životního stylu:
– Pokud jste měla nějaké komplikace z předchozích těhotenství nebo jiné stavy související s těhotenstvím, může být lepší zvolit bariérové metody, jako je IUD nebo jiná antikoncepční metoda.
Jak debata o antikoncepci ovlivňuje práva žen a svět
Diskuse o antikoncepci je jedním z nejvíce rozdělujících témat, které rozděluje lidi na celém světě. Mnoho zemí má náboženský a morální postoj k používání antikoncepce, zatímco jiné jsou progresivnější.
Plánování rodiny a práva žen obecně mají mnoho výhod. V zemích, kde je antikoncepce dostupná, mají ženy více příležitostí k profesnímu rozvoji, je pravděpodobnější, že dokončí své vzdělání a mají lepší kariérní vyhlídky. Navíc jim dává svobodu a autonomii v jejich reprodukčních volbách.
V zemích, kde není antikoncepce povolena nebo je dobře regulována, je vysoká úmrtnost matek způsobená nebezpečnými potraty a nedostatečným přístupem k metodám plánovaného rodičovství.
Závěr: Je pro vás nejlepší antikoncepce ta pravá?
Odpověď je ano, pokud hledáte dlouhodobou, reverzibilní a nenáročnou metodu. IUD jsou účinnější než jiné metody, protože za rok je o více než 60 % méně těhotenství. Ukázalo se, že měděné nitroděložní tělísko je vysoce účinné, protože uvolňuje protizánětlivé činidlo, které může inhibovat implantaci oplodněného vajíčka. Má také menší šanci způsobit nebezpečné vedlejší účinky, jako je zánětlivé onemocnění pánve nebo mimoděložní těhotenství.