Co na Afty V Puse? Seznam nejúčinnějších babských rad pro léčbu!

Co Na Afty V Puse? Seznam Nejúčinnějších Babských Rad Pro Léčbu! 2023

Afty, známé také jako vředy v ústech, jsou malé otevřené ranky, které se tvoří ve sliznici rtů nebo uvnitř úst. Obvykle mají bílou nebo žlutou barvu a jsou obklopeny zarudnutím. Afty mohou být způsobeny řadou různých virů, včetně viru Herpes simplex, viru Epstein-Barrové a lidského herpes viru 6. Infekce vede k tvorbě malých, bolestivých puchýřků v postižené oblasti. Některélidé také pociťují bolesti v krku, horečku a zduření lymfatických uzlin v blízkosti čelisti. Afty nelze vyléčit, ale existují léčebné postupy, které mohou pomoci zkrátit dobu trvání a závažnost infekce. Ke zmírnění příznaků aftů lze použít i domácí prostředky, jako jsou výplachy slanou vodou, studené obklady a volně prodejné léky proti bolesti.

Jak vznikají?

Afty vznikají při poškození sliznice úst nebo krku. Toto poškození může být způsobeno řadou různých příčin, nejčastěji však k němu dochází v důsledku konzumace kyselých nebo kořeněných potravin. Když je sliznice úst poškozena, vystavuje citlivou tkáň pod ní možné infekci. Toto poškození navíc ztěžuje správné hojení úst.Nedostatky ve výživě jsou častou příčinou vředů v ústech. Je to proto, že vitaminy a minerály potřebné pro správné hojení nejsou přítomny v dostatečném množství. Mezi běžné nedostatky, které mohou vést k afty, patří železo, kyselina listová a vitamin B12. Nedostatek těchto živin může tělu ztížit opravu poškozené tkáně v ústech.

Ústní vředy mohou být také způsobeny některými léky, například chemoterapeutiky. Tyto léky působí tak, že napadají zdravé buňky v těle, což může poškodit i sliznici úst. Ústní vředy mohou způsobit také extrémně horké nebo studené potraviny. Mohou totiž poškodit jemnou tkáň v ústech a učinit ji náchylnější k infekci.

Tamexistuje řada věcí, které můžete udělat pro zmírnění bolesti a nepříjemných pocitů při vředech v ústech. Jednou z nejjednodušších věcí, které můžete udělat, je vyhnout se konzumaci kyselých nebo kořeněných potravin. Měli byste se také vyhnout žvýkání žvýkaček, protože to může dráždit sliznici úst. Pokud máte vředy v ústech, je důležité čistit si zuby šetrně a nepoužívat ústní vodu, protože i ta může vředy podráždit.

Pokud trpíte nedostatkem živin, možná budete muset užívat doplňky stravy nebo jíst potraviny bohaté na chybějící živiny. Pokud jsou vředy v ústech způsobeny léky, může vám lékař předepsat alternativní lék. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok.

Co na afty v puse? Babské rady, které vám rychle pomohu

Zjistěte, co můžete udělat, abyste zmírnili bolest a nepohodlí jednoho z těchto otravných zubních neduhů!Většina lidí si myslí, že afty neboli vředy v ústech jsou způsobeny plísňovou infekcí. Je sice pravda, že některé plísně mohou způsobit vředy v ústech, ale ve skutečnosti je tento stav častěji důsledkem nedostatků ve výživě. Ústní vředy mohou být způsobeny také různými dalšími faktory, například chemoterapeutiky a extrémně horkými nebo studenými potravinami.

Jak se zbavit aftu na jazyku pomocí 12ti babských rad

Častou příčinou afty na jazyku je kandidóza, což je kvasinková infekce, která postihuje oblast úst a způsobuje červené, bílé nebo žluté skvrny.

Aby se zabránilo jejímu návratu, měl by člověk užívat léky proti plísním. Pokud však již člověk tento typ onemocnění má, měl by si vždy těsně před spaním vyčistit zuby a ústa, protože v této době se kandida ráda množí. A konečně, kloktání vodou alespoň třikrát denně může také pomoci zbavit se tohoto otravného onemocnění!

Pokud máte afty na jazyku, je nejlepší vyhýbat se kořeněným, kyselým nebo horkým jídlům a nápojům, protože mohou stav zhoršit. Pomoci může také konzumace velkého množství jogurtů a dalších potravin bohatých na probiotika, protože podporují zdravou rovnováhu bakterií v ústech. V neposlední řadě dbejte na hydrataci a pijte během dne velké množství vody.

1.Kloktání slané vody

Slaná voda je skvělým prostředkem k dezinfekci aftů a pomáhá zmírnit bolest. Rozpusťte půl lžičky soli v jednom šálku teplé vody a roztokem si několikrát vypláchněte ústa. Solný roztok vyplivněte a během okamžiku se budete cítit lépe!Pokud trpíte afty, slaná voda vám může skvěle pročistit ústa a ulevit od bolesti. Stačí rozpustit půl lžičky soli v šálku teplé vody a roztokem si několikrát vypláchnout ústa. Po skončení ho vyplivněte a budete se cítit mnohem lépe!

2.Pravidelná konzumace bílého jogurtu s mléčnými kulturami

Pokud hledáte způsob, jak doplnit prospěšnou mikroflóru v ústech a pomoci při vředech v ústech, je skvělou volbou probiotický jogurt. Obsahuje živé „dobré“ kultury bakterií, které mohou pomoci zastavit růst kandidy a obnovit rovnováhu bakterií v ústech. Ideální je neslazený jogurt, ale můžete si vybrat jakoukoli příchuť, kterou máte rádi. Vyzkoušejte jogurt řeckého typu nebo kefír, které jsou chutnou a zdravou variantou.Při prvních příznacích aftů jezte několikrát denně jogurt. Ústní vředy mohou být bolestivé, takže pokud se vám špatně polyká, je jogurt skvělou volbou. Dobrou chuť!

3.Dezinfikace jedlou sodou

Jedlá soda může pomoci dezinfikovat ústa a léčit afty. Ve studii z roku 2009 vědci zjistili, že jedlá soda je vhodnou alternativou k jiným formám dezinfekce. Jedlá soda není nejúčinnější formou dezinfekce, ale lze ji použít jako vhodnou alternativu.

Chcete-li jedlou sodu použít jako dezinfekční prostředek, rozpusťte ½ čajové lžičky jedlé sody v 1 šálku teplé vody. Roztokem si vypláchněte ústa a vyplivněte jej.

Tento postup můžete provádět jednou nebo dvakrát denně, abyste si pomohli při léčbě aftů.

4.Denní dávka citronové šťávy

Citronová šťáva je přírodní antiseptikum a antimykotikum, které může pomoci v boji proti plísním způsobujícím afty. Studie z roku 2009 zjistila, že citronová šťáva je při léčbě aftů u lidí s HIV účinnější než genciánová violeť. Protože však šlo o malou studii, je zapotřebí dalších vědeckých důkazů.

5.Jak ji používat proti aftům

Přidejte šťávu z ½ citronu do 1 šálku teplé vody a vypijte ji nebo ji použijte jako výplach úst. Někteří lidé aplikují citronovou šťávu přímo na místa postižená afty, ale kyselý citron může způsobit pálení a podráždění.

6.Kurkuma

Kurkuma se již dlouho používá jako lék na záněty v ústech a krku. Jasně žlutá barva pochází z kurkuminu, silné sloučeniny s protizánětlivými účinky. Studie na myších z roku 2010 zjistila, že kurkumin dokáže léčit afty, a studie tvrdí, že působí také proti druhu Candida albicans.

7.Piperin

Piperin je sloučenina obsažená v černém pepři, která pomáhá tělu absorbovat kurkumin. Je však zapotřebí více ověřených vědeckých důkazů. „Zlaté mléko“ si můžete připravit kombinací ¼ až ½ čajové lžičky kurkumové pasty s trochou černého pepře a 1 šálkem filtrované vody nebo mléka dle vlastního výběru. Zahřejte v hrnci a pak směs při pití převalujte v ústech.Tato metoda je účinným způsobem, jak snížit zánět v ústech a krku. Vyzkoušejte ji ještě dnes a získejte úlevu!

8.Genciánová violeť

Genciánová violeť je syntetické barvivo fialové barvy s protiplísňovými účinky, které lze zakoupit bez receptu. Mnoho lidí ji používá jako domácí prostředek proti aftám. Je však třeba si uvědomit, že dlouhodobé používání může být zdraví škodlivé. Aplikujte genciánovou violeť na postižené místo pomocí vatového tamponu 2-3krát denně nebo podle pokynů lékárníka.

9.Používání hřebíčkového oleje pro úlevu od bolesti aftů

Hřebíčkový olej je skvělým přírodním lékem na bolestivé problémy v ústní dutině. Lidé ho používají již po staletí k léčbě všeho možného od aftů až po plísňové infekce. Studie z roku 2005 ukázala, že hřebíčkový olej je při léčbě aftů v ústech stejně účinný jako antimykotikum nystatin. k potvrzení těchto účinků je zapotřebí dalšího výzkumu, ale hřebíčkový olej by mohl být skvělým doplňkem vašeho léčebného plánu.

Jak používat hřebíčkový olej k úlevě od bolesti v ústech:

  • hřebíčkový olej užívejte podle pokynů lékaře nebo výrobce
  • můžete si také připravit ústní vodu tak, že 1 čajovou lžičku celého hřebíčku nasypete do vroucí vody a necháte alespoň 5 minut louhovat
  • zbytky hřebíčku sceďte
  • směs chvíli převalujte v ústech a pak ji vyplivněte
  • Hřebíček může u některých lidí vyvolat alergickou reakci nebo znecitlivění úst

10.Oreganový olej

Oreganový olej se používá k ochucení potravin a má antimikrobiální a protiplísňové účinky.

Dřívější výzkumy naznačují, že oreganový olej je účinný proti Candida albicans. Chcete-li použít oreganový olej proti mikrobům, přidejte dvě kapky oreganového oleje do jednoho šálku vody a promněte jej v ústech, než jej vyplivnete.

11.Jablečný ocet

Jablečný ocet je silné antimykotikum, které může pomoci při léčbě stomatitidy. Dentální stomatitida je stav podobný aftám, způsobený přemnožením bakterie Candida. Jablečný ocet může pomoci zničit kandidu a zabránit vzniku tohoto onemocnění.

Postup přípravy

Chcete-li použít jablečný ocet na zubní stomatitidu, přidejte 1 čajovou lžičku syrového nefiltrovaného jablečného octa do 1 šálku vody. Směs vířte v ústech alespoň 15 sekund a poté vyplivněte. Někteří odborníci na zdraví doporučují vyplachování neředěným jablečným octem, to však může způsobit bolestivý pocit pálení v ústech.Pokud se rozhodnete použít neředěný ocet, nezapomeňte si poté důkladně vypláchnout ústa vodou. Jablečný ocet je účinným prostředkem proti stomatitidě a může pomoci udržet tento stav na uzdě.

12.Zvýšení příjmu vitamínu C

Afty jsou častým problémem mnoha lidí a mohou být velmi bolestivé. Vitamin C je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému a může vám pomoci překonat infekci. Zvýšením příjmu vitaminu C se můžete chránit před dalším propuknutím afty.

Nejlepší způsob je prevence aftů pomocí dobré ústní hygieny

Dobrá ústní hygiena je klíčem k tomu, abyste se vyhnuli aftám. Čistěte si zuby a jazyk dvakrát denně a dbejte na správné čištění. Pokud afty dostanete, nezapomeňte si vyměnit zubní kartáček, abyste se nenakazili znovu.Klíčem k zabránění vzniku aftů je dobrá ústní hygiena.

Správná ústní hygiena začíná správným čištěním zubů. Není ostuda naučit se to kdykoli dokonale. Pravidelné čištění zubů pomůže udržet vaše ústa bez infekce a sníží riziko opětovné infekce.

Může vás také zajímat: Jak se zbavit pupínků a puchýřků na jazyku!

Jak se zbavit aftu na dásni

Můžete vyzkoušet řadu homeopatických přípravků, které se při léčbě tohoto onemocnění osvědčily. Nejoblíbenější léčbou je vytahování oleje, které spočívá v tom, že každý den v ústech 10 minut mácháte asi polévkovou lžíci oleje a poté ji vyplivnete a vyčistíte si zuby.Dalším oblíbeným prostředkem je vypít denně asi dva šálky zeleného čaje, protože antioxidanty v něm obsažené mohou pomoci v boji proti infekci. Můžete také zkusit používat ústní vodu, která obsahuje peroxid vodíku, protože ten může pomoci zničit bakterie způsobující afty. Pokud se aftů stále nedaří zbavit, můžete zvážit návštěvu lékaře nebo zubaře, protože vám budou moci předepsat léky, které vám pomohou infekci odstranit.

Prevence

Afům lze předcházet posílením imunitního systému. Toho lze dosáhnout dostatkem spánku, kvalitní stravou a vyhýbáním se dlouhodobému stresu. Kromě toho se dobře starejte o svou ústní dutinu.Pravidelné čištění zubů kartáčkem a zubní nití může pomoci odstranit bakterie, které způsobují afty.

Rada na závěr

Afty mohou být nepříjemné a bolestivé, ale existují způsoby, jak jejich hojení urychlit. Pomoci může například vyplachování úst slanou vodou, cucání kostek ledu a pití heřmánkového čaje. Hojení může podpořit také probiotický jogurt, který obnoví rovnováhu bakterií v ústech.Pokud tedy trpíte aftou, vyzkoušejte některé z těchto domácích prostředků a zjistěte, které vám nejlépe vyhovují.Afty, běžně známé jako vředy, jsou malé vředy, které se objevují v ústech. Obvykle do týdne nebo dvou samy zmizí, ale existují způsoby, jak hojení urychlit:

Vyplachování úst slanou vodou je jedním ze způsobů, jak pomoci hojení aftů. Slaná voda pomáhá zmírnit zánět a bolest. Můžete také cucat kostky ledu, které pomáhají znecitlivit bolest

Dalším domácím prostředkem, který může pomoci urychlit hojení aft, je heřmánkový čaj. Heřmánek má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otok. Probiotický jogurt je také dobrým domácím lékem na afty, protože pomáhá obnovitrovnováhu bakterií v ústech.

Pokud trpíte afty, vyzkoušejte některé z těchto domácích prostředků a zjistěte, které vám nejlépe vyhovují.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend