Plicní fibróza je onemocnění, které se vyvíjí v plicích. Je způsobena nahromaděním jizevnaté tkáně a vede ke zmenšení objemu plic. To nakonec vede k problémům s dýcháním, jako je dušnost nebo potíže s dýcháním. K léčbě této nemoci se lékaři pokoušeli najít nové způsoby léčby.
Plicní fibróza je onemocnění plic, které postihuje plíce. Jde o njedno z nejobávanějšíczh plicních onemocnění na světě. Je častou příčinou úmrtí u lidí starších 60 let. U mnoha lidí začíná v dětství, ale může začít i později v životě.
V této části budeme diskutovat o různých způsobech léčby plicní fibrózy a její léčbě.
Co je plicní fibróza
Cystická fibróza je genetické onemocnění, které postihuje trávicí a dýchací systém. Je způsobena mutací genu CFTR. Název pochází z charakteristické fibrózy (stav proliferace pojivové tkáně) a od cyst vznikajících na jinak normálních slizničních površích. Onemocnění je charakterizováno četnými slizničními záhyby, zejména těmi, které jsou spojeny s chronickou plicní infekcí.
Cystická fibróza je genetické onemocnění, které způsobuje záněty plic a trávicího systému. Tyto dva systémy jsou v neustálé rovnováze. Když se symptomy pacientů s cystickou fibrózou zhorší, musí k léčbě onemocnění nasadit antibiotika a inhalovat.
V naší republice se s toutou genetickou vadou narodí až 50 dětí ročně. Díky zlepšení detekce této nemoci a zlepšení léčebných možností, je průměrná minimální délka života 32 let a každý rok se tento věk prodlužuje. Nejduležitější je včasná detekce.
Rozdělujeme ji na:
- cystickou plicní fibrózu
- idiopatickou plicní fibrózu
V tomto článku rozebereme obě varianty této nemoci.
Jaké jsou běžné příčiny cystické plicní fibrózy?
Toto je krátký úvod do plicní fibrózy a jejích příčin.
Plicní fibróza je chronické onemocnění, které postihuje plíce a může způsobit vážné zdravotní problémy. Je charakterizována přítomností zjizvené tkáně v plicích, což vede ke zúžení dýchacích cest (bronchiálních trubic). Toto poškození může být způsobeno kouřením, zneužíváním alkoholu, vystavením chemikáliím nebo jiným environmentálním faktorům. Existují dva typy plicní fibrózy: primární (která se vyskytuje při narození) a sekundární (která nastává po úrazu nebo operaci).
Nejčastější příčiny jsou:
- vrozená nemoc
- infekce
- kouření cigaret, doutníků a vodních dýmek
Možnosti léčby plicní fibrózy
Plicní fibróza je závažné onemocnění, které postihuje plíce. Jde o progresivní onemocnění, to znamená, že v průběhu času postupuje. V současné době neexistuje žádná účinná léčba plicní fibrózy, a pokud vám bude tento stav diagnostikován, s největší pravděpodobností na něj zemřete.
Existují způsoby jak zpomalit průběh nemoci..
Plicní fibróza je souborem patologických změn na vašich plicích způsobených léty kouření a onemocnění se zpomaluje, nezastavuje. Léčba tohoto stavu spočívá v tom, že se nemoc zpomalí a nezastaví se. Zatím na to nefunguje žádný lék, někdy pomůže jen transplantace plic.
Kyslík je základní živinou pro všechny živé věci. V lidském těle se používá jako zdroj energie a jako ochranná chemikálie. V medicíně se používá od prvního století k léčbě nemocí, jako je astma a hypertenze, ale dnes je nejdůležitější v boji proti našemu smrtelnému znečištění ovzduší. Digitální kyslíkové koncentrátory se v současnosti používají po celém světě, ale nejsou bez nich
Častým výskytem u starších osob je hypersenzitivní pneumonitida (HSP). Jedná se o zánět dýchacích cest, plic a průdušek. Ve většině případů se vyskytuje u mladých lidí a ve vzácných případech u lidí starších 50 let.
Plicní fibróza je závažné onemocnění postihující plíce, které ztěžuje dýchání a je obvykle smrtelné po 10–20 letech.
Idiopatická plicní fibróza (IPF)
Zjizvení plic je formou primární plicní fibrózy, která může vést k poškození všech hlavních dýchacích cest. Zjizvení plic je charakterizováno nerovnoměrným nárůstem intersticiálního edému, který má za následek zvýšenou odolnost vůči ventilaci. To může vést k řadě komplikací, včetně respiračního selhání a dokonce smrti, ale nemusí to nutně mít okamžitý nástup po diagnóze. Není jasné, co způsobuje sekundární zánětlivou odpověď, tzv. „zákopovou horečku“ nebo „post mortem syndrom“, ke kterému dochází po diagnóze IPF. Přesný mechanismus této reakce zůstává neúplně objasněn, ačkoli bylo navrženo několik teorií, včetně dlouhodobého zánětu způsobeného předchozím zraněním nebo traumatem, které mělo za následek vysoký krevní tlak, sníženou produkci kortizolu a oxidaci, zlepšenou schopnost cvičení a zlepšení kognitivních schopností.
Jak se zotavit z idiopatické plicní fibrózy
Funkce plic je jedním z nejdůležitějších faktorů pro pacienty s plicní fibrózou, což je stav, který postihuje přibližně 1 z 5 000 lidí. Pacienti s plicní fibrózou mají sníženou schopnost dýchat a mohou se u nich rozvinout komplikace, jako je zápal plic.
Toto onemocnění totiž poškozuje plíce a způsobuje jejich zjizvení po letech opakovaného poškození plic.
Existuje však mnoho léčebných postupů, které mohou pomoci zlepšit funkci plic a snížit zánět v plicích.
Možnosti léčby zahrnují chirurgii, léky a dýchací terapie. Někdy je pro pacienty obtížné vybrat si mezi těmito možnostmi a uchýlit se k alternativním metodám, jako je domácí oxygenoterapie nebo terapie chůzí doma.
Na několika amerických univerzitách se studuje zda dýchací cvíčení mohou s touto vzácnou plicní nemocí pomoci, nebo alespoň zmírnit příznaky a zpomalit rozvoj nemoci.
Tento článek pojednává o tom, jak se můžete zotavit z idiopatické plicní fibrózy zvýšením funkce plic pomocí cvičení a dechových terapií.
Léčba
Všichni víme, že rakovina plic je celosvětově hlavní příčinou úmrtí na rakovinu. Mnoho pacientů s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) však není diagnostikováno a léčeno. Je to proto, že u nich bývá mylně diagnostikována jiná onemocnění, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
Tento článek si klade za cíl zdůraznit význam IPF a její léčby. Poskytne přehled o IPF a její léčbě, která zahrnuje identifikaci, diagnostiku, včasnou diagnostiku a léčbu. Bude také diskutovat o různých typech IPF a jejich léčbě.
Součástí článku bude také diskuse o tom, jak IPF efektivně léčit, aby se předešlo dalším komplikacím nebo úmrtí na ni.
Statistiky plicních onemocnění a neoficiální důkazy
Onemocnění plic je důležitým zdravotním problémem pro lidi na celém světě. Postihuje asi 40 milionů lidí na světě a odhaduje se, že jen ve Spojených státech se každý rok objeví asi 1,5 milionu nových případů.
Statistiky plicních onemocnění a neoficiální důkazy:
Až každé 25. dítě má predispozici k PF v české republice.
Statistiky plicních onemocnění a neoficiální důkazy mohou být použity ke vzdělávání lidí o plicních onemocněních a jak jim předcházet. Může být také použit k informování lidí o léčbě, která jim může pomoci, pokud mají plicní onemocnění.
Toto je velmi důležitá část, která vám může říci, co jsou statistiky a co znamenají.
Proč se 95 % lidí s onemocněním plic nezlepší samo o sobě bez pomoci léků
Existuje mnoho informací o plicních onemocněních a o tom, jak ovlivňují životy lidí. Neexistují však žádné komplexní informace o příčinách těchto onemocnění.
Hlavním důvodem, který způsobuje onemocnění plic, je kouření. Druhým důvodem je to, že při práci v kancelářích nebo při používání strojů, jako jsou tiskárny a počítače, musíme vdechovat škodlivé látky, jako je oxid uhelnatý, oxid dusičitý a další znečišťující látky.
Prevence rakoviny plic
Systém léčby a prevence rakoviny plic je složen z kombinace různých intervencí a léčebných postupů, včetně chirurgie, chemoterapie, radioterapie, imunoterapie, medikace. Existuje také několik druhů prevence. Mezi nejčastější patří programy na odvykání kouření a pravidelné fyzické cvičení.