Jak Dlouho Se Hojí Zlomený Malíček Na Noze? & Jak Urychlit Léčbu!

Jak Dlouho Se Hojí Zlomený Malíček Na Noze? & Jak Urychlit Léčbu!

Zlomený malíček na noze může být velmi bolestivý a často je prvním impulsem vyhledání lékařské pomoci. Jak dlouho se však zlomený malíček obvykle hojí? A lze něco udělat doma, aby se proces urychlil? Podívejme se na to blíže.

Jak poznat zlomený malíček na noze

Zlomený malíček je poměrně časté zranění. Mnoho lidí si neuvědomuje, že malíček je ve skutečnosti tvořen třemi kostmi, což ho činí náchylným k poranění. Zde je několik příznaků, že můžete mít zlomený malíček:

Bolest a otok

Nejčastějším příznakem zlomeného malíčku je bolest a otok. Bolest bude lokalizovaná v místě poranění a může se zhoršovat při pohybu. Otok bude také lokalizovaný a může způsobit, že prst na noze bude vypadat větší než obvykle. Pokud máte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, aby mohl vyloučit jiné možné příčiny bolesti a otoku, například artritidu nebo dnu.

Modřiny a zarudnutí

Dalším častým příznakem zlomeného prstu je modřina nebo zarudnutí v okolí místa poranění. To je způsobeno krvácením do tkáně v okolí kosti. Modřiny se mohou projevovat jako černo-modrá skvrna na kůži nebo jako zarudnutí, které při tlaku nebledne. Pokud máte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, aby mohl vyloučit jiné možné příčiny, například bodnutí hmyzem nebo alergickou reakci.

Chybně tvarovaný palec u nohy

Zlomená kost může způsobit, že prst na noze získá abnormální tvar. Prst se může zdát křivý nebo ohnutý v nepříjemném úhlu. Pokud si všimnete, že váš prst vypadá deformovaně, je důležité navštívit lékaře, aby mohl vyloučit další možné příčiny, jako je artritida nebo vbočené palce.

Pokud máte podezření, že máte zlomený malíček na noze, je důležité navštívit lékaře, aby mohl správně diagnostikovat a léčit váš stav. Léčba zlomeného malíčku obvykle zahrnuje nošení dlahy nebo sádry po dobu čtyř až šesti týdnů, aby se kost mohla řádně zahojit. V některých případech může být nutná operace, aby se kosti správně srovnaly. Doba rekonvalescence se u jednotlivých osob liší, ale obvykle se pohybuje mezi čtyřmi a šesti týdny.

Jak dlouho se hojí zlomený malíček na noze?

Zlomený malíček se může hojit 4-6 týdnů. V závislosti na závažnosti zlomeniny se však některé kosti mohou hojit déle. Například pokud se jedná o čistou zlomeninu bez kousků kosti mimo místo, bude se pravděpodobně hojit rychleji než zlomenina, kde je kost roztříštěná nebo na více kusů 

Jak urychlit hojení zlomeniny malíčku

Existuje několik věcí, které lze udělat doma, aby se urychlil proces hojení a podpořilo se správné vyrovnání kostí. Zaprvé je důležité udržovat prst co nejvíce znehybněný. To znamená udržovat jej vyvýšený nad úrovní srdce a dlahovat jej tak, aby se nepohyboval. Za druhé je třeba několikrát denně po dobu 20 minut přikládat led, aby se snížil otok a bolest. Nakonec lze podle potřeby užívat volně prodejné léky proti bolesti, které uleví od bolesti 

Kdy bych měl/a navštívit lékaře?

Pokud se objeví silná bolest, deformace nebo neschopnost chůze, je důležité ihned navštívit lékaře, protože to může svědčit o vážnějším zranění. Kromě toho, pokud nedojde ke zlepšení po 2 týdnech nebo pokud se bolest zhoršuje, je rovněž vhodné vyhledat lékaře 

Závěr 

Zlomený malíček na noze může být poměrně bolestivý a může dokonce ztěžovat chůzi. Většina zlomenin se však zahojí sama pomocí konzervativní domácí léčby, jako je elevace, dlahování, ledování a volně prodejné léky proti bolesti. Pokud se objeví silná bolest nebo deformace nebo pokud po dvou týdnech domácí léčby nedojde ke zlepšení, je důležité navštívit lékaře.

Pokud si zlomíte malíček, nemusíte se bát – obvykle se zahojí do šesti týdnů. Doba hojení se liší v závislosti na závažnosti zlomeniny a typu léčby, ale u závažnějších zlomenin může být nutná imobilizace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend